Τιμολόγιο ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ: Online

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Ιαν 2013 14:39

Υπάρχουν λοιπόν, αρκετές υπηρεσίες που εκδίδουν τιμολόγιο, για online υπηρεσίες.

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ χρειάζομαι να συμπεριλάβω μέσα και ΜΠΟΡΩ ΑΠΛΩΣ να τυπώσω, η χρειάζομαι μηχανισμό;

ναι ξέρω, ο λογιστής μου τα κάνει, αλλά πάντα εδώ, υπάρχουν ίσως κάπιοι που μποεί νατο έχουν ξανακάνει.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 17 Ιαν 2013 19:43

Εφαρμογή που έχει έγκριση από το υπουργείο + μηχανισμό.

Αν το τιμολόγιο το στέλνεις με email, πρέπει να περιλαμβάνεις μαζί και την υπογραφή του μηχανισμού.
Τον πελάτη του εξωτερικού δεν τον ενδιαφέρει, αλλά χρειάζεται για να είσαι νόμιμος.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Ιαν 2013 20:04

Me to skeptiko afto, mporw na steilw ena aplo xarti sto ekswteirko kai na kopsw egw edw, diko mou timologio, swsta?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 17 Ιαν 2013 20:55

Basilakis έγραψε:Me to skeptiko afto, mporw na steilw ena aplo xarti sto ekswteirko kai na kopsw egw edw, diko mou timologio, swsta?
Εγω ειχα κοψει απλο τιμολογιο παροχης υπηρεσιων και του το ειχα αποστειλει με ταχυδρομειο.
Ο συγκεκριμενος ειχε ενεργοποιησει της ενδοκοινοτικες συναλαγες στα αφμ του οποτε ημουν κομπλε.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Ιαν 2013 21:42

Stelnw gyrw sta 30± ton mina, den mporw na eimai sigouros pws to exoun oloi...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Ιαν 2013 22:46

Εγώ όταν έκοβα Ελληνικό τιμολόγιο(γιατί τώρα δεν κόβω και ελπίζω να μην ξανακόψω ποτέ στη ζωή μου) σε ξένη εταιρία, έστελνα ένα billings whatever με τα στοιχεία μου και τα στοιχεία του, πρόσεχα όμως ποιο νούμερο είναι και το αντιστοίχιζα με Ελληνικό τιμολόγιο που έκοβα από το μπλοκάκι, το οποίο και έστελνα με ταχυδρομείο.
Επίσης αν πληρωνόμουν μέσω paypal, κρατούσα απόκομα της πληρωμής paypal στο συγκεκριμένο τιμολόγιο ώστε σε κάθε έλεγχο να είναι ξεκάθαρα τι είναι τι.

Τώρα αν κόβεις 30 το μήνα πάνε πάρε ένα μηχανάκι για να γλυτώσεις το ταχυδρομείο
Γίνονται πραγματάκια

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 23 Ιαν 2013 15:53

Βάσει της νέας ΠΟΛ 4.1.2013, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι ατομικές επιχειρήσεις μπορούν να κόβουν αθεώρητα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών είτε χειρόγραφα είτε ηλεκτρονικά χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει εφαρμογή που να έχει έγκριση από το υπουργείο.

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 24 Ιαν 2013 12:49

... εκτός αν τιμολογούν ιδιώτες που τότε χρειάζεται θεωρημένο μπλοκάκι απόδειξης παροχής υπηρεσιών.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Ιαν 2013 13:20

Μπορείς να το γράψεις ολοκληρωμένα, γιατί εγώ μπερδεύτηκα...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 24 Ιαν 2013 13:28

Καλησπέρα,

Θα χρειαστεί να δηλώσεις στην εφορία τα εξής:

ΕΝΑΡΞΗ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΕΝΑΡΞΗ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Επιπροσθέτως θα χρειστεί πριν εκδόσεις ένα τιμολόγιο να ελέγχεις το VAT Nr στο Intrastat. Αν είναι στο Intrastat, τότε κόβεις το τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Αν δεν είναι, τότε το κόβεις με ΦΠΑ. Εννοείται οτι θα έχεις θεωρημένα στοιχεία (είτε χειρόγραφα είτε μηχανογραφικά).

Σχετικά με την ΠΟΛ 1004/4.1.2003 που αναφέρει ο Mototechnic, σε ποιο σημείο αναφέρε οτι πλέον δεν χρειάζεται θεώρηση στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών (προσεχε: όχι τιμολόγια πώλησης εμπορευμάτων);
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 24 Ιαν 2013 16:06

Στο taxheavven υπάρχει ολόκληρη συζήτησή για τον "ΚΦΑΣ" που στην ουσία έχει ξεκινήσει από 1/1 αλλά υπάρχει τρελό μπέρδεμα, και τώρα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά τρέχει "υβριδικά", δηλαδή όλοι ( ελ. επαγγελματίες / ατομικές )κόβουν κανονικά θεωρημένα τιμ. παροχής υπηρεσιών μέχρι να τους τελειώσουν.

Ο στόχος είναι από 1/1/2014 να είναι όλα τα παραστατικά αθεώρητα. ( δεν μπόρεσα να καταλάβω αν αυτό ισχύει για όλες τις κατηγορίες επιχειρήσεων )

Το θέμα είναι ότι ούτε οι λογιστές, ούτε οι εφορίες, ούτε το υπουργείο ξέρει τι ακριβώς ισχύει αυτή την στιγμή. Ελλάς.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 24 Ιαν 2013 16:11

gvard έγραψε:Σχετικά με την ΠΟΛ 1004/4.1.2003 που αναφέρει ο Mototechnic, σε ποιο σημείο αναφέρε οτι πλέον δεν χρειάζεται θεώρηση στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών (προσεχε: όχι τιμολόγια πώλησης εμπορευμάτων);
Αυτό που αναφέρεις αφορά τις αποδείξεις λιανικής πώλησης και τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Οι πρώτες μπορούν να'ναι αθεώρητες, οι δεύτερες όχι.

Όσο αφορά τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών με τα οποία θα είναι υποχρεωμένοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες να τιμολογούν τους επιτηδευματίες (επιχειρήσεις, ΝΠΔΔ κτλ.) ισχύει πως:

"Τα τιμολόγια του άρθρου 6 του παρόντος Κώδικα, καθώς και τα στοιχεία που επέχουν θέση
τιμολογίου (π.χ. εκκαθαρίσεις, εκκαθαρίσεις που προβλέπονται από Υπουργικές Αποφάσεις,
φορτωτικές, στοιχεία της παρ. 16 του άρθρου 6 κ.λπ.), ανεξαρτήτως της χειρόγραφης ή
μηχανογραφικής έκδοσής τους, εκδίδονται αθεώρητα και χωρίς σήμανση από μηχανισμό
Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. του ν.1809/1988 (ΦΕΚ Α'222)."

Είναι από τον ΚΦΑΣ και όχι από την ερμηνευτική ΠΟΛ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mototechnic την 24 Ιαν 2013 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Ιαν 2013 16:15

Στην εφορία μου ανέφεραν πως μπορώ να κοψω invoice ΧΩΡΙΣ να θεωρηθεί, με βάση αυτό το ΠΟΛ, σαν ιδιώτης / ελεύθερος επαγκελματίας ( και σε έλεγχο, να έχω τον ΠΟΛ αυτών στα χαρτιά μο μαζί )

victora, μπορείς να μου δώσεις link?

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 24 Ιαν 2013 16:26

Εμ το νήμα είναι εδώ, αλλά στις 31 σελίδες επικρατεί ένα μπέρδεμα. Πάντως στο αρχικό post υπάρχει μία επιγραμματική ανάλυση που όμως μπορεί να μην ισχύει 100% ( βγαίνουν διευκρινήσεις επί διευκρινήσεων )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης