ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ.........

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
A_N_E_M_O_S

Δημοσίευση από A_N_E_M_O_S » 24 Οκτ 2003 19:23

ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ...

Οσο κι αν τον γοήτευαν οι ιδιαιτερότητες εκείνου του εντόμου, δεν ηθελε να υπάρχουν αράχνες εκεί, στην σοφίτα του μυαλού του.. Ηταν μόνιμα με μια σκούπα στο χέρι, να τακτοποιεί εκείνον τον χώρο, λες και περίμενε ξαφνικούς επισκέπτες..ή γιατί ευχόταν και ήλπιζε κάποιος να μπει, έστω τυχαία, επειδή είδε φως..
Κάπου κάπου έβγαινε μακρυνούς περιπάτους, που επεδίωκε να
καταλήγουν στις σοφίτες άλλων.. Είχε δει αρκετές μέχρι σήμερα. Τακτοποιημένες και ακατάστατες. Αδειες και γεμάτες σαβούρα. Μεγάλες πολυτελείας και μικρές φτωχικές. Αυτές που δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει όμως ποτέ, ήταν οι κλειδωμένες. Αυτές με την ταμπέλα <μην πλησιάζετε!> που συχνά είχαν απλωμένο κι ένα ναρκοπέδιο γύρω τους..
Ο ήλιος της ζωής του πλησίαζε μεσημέρι, κι όλοι οι ουρανοί
που τον είχαν σκεπάσει αποδείχθηκαν αυταπάτες..
Ξαφνικά, ένοιωσε να πέφτει σ'ένα κενό στομάχι!
Να σκαρφαλώνει τον βαθύτερο βυθό..κι ύστερα να βουτά στην
πιο ψηλή κορυφή.. Χρώματα, ήχοι και μυρωδιές, έγιναν ένα μείγμα 'τέχνης' που τον ζάλισε μέχρι αναισθησίας...
Αυτό που ξύπνησε τις αισθήσεις του, ήταν το πρώτο πράγμα που αντιλήφθηκε καθώς ο κόσμος ξανασχηματιζόταν γύρω του..
Ενα αληθινό γυναικείο χέρι, χάιδευε απαλά τα κουρασμένα του μαλιά..
Προσπαθούσε ακόμα να συνειδητοποιήσει τί του συνέβει, όταν εκείνη μ'έναν μελωδικό ψίθυρο, ανέβασε την καρδιά της σε δυο σαρκώδη χείλη και του την πέταξε στα μούτρα!
- Είδα φώς και μπήκα...............................

Μιχάλης

ina

Δημοσίευση από ina » 28 Οκτ 2003 10:10

εισαι ποιητης η συγραφεας ; εχεις πολλες προοπτικες. μου αρεσει παρα πολυ και η περιγραφη σου και το μυνημα που θελεις να περασεις.

A_N_E_M_O_S

Δημοσίευση από A_N_E_M_O_S » 28 Οκτ 2003 10:18

Ούτε το ένα ούτε το άλλο......
Είμαι ένας ηλεκτρονικός οργάνων αεροσκαφών που λατρεύω τις πτήσεις ανάμεσα σε λέξεις, αισθήματα, ευαισθησίες, αλήθειες, νοήματα.....
Διψάω για την μαγεία της πραγματικής επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων...
Λαχταρώ να ανακαλύπτω και να εξερευνώ τις αβύσσους του καθ'ενός απο μας..
Να η δική μου.....

ΑΒΥΣΣΟΣ
Είναι κάποιες νύχτες που σου σπρώχνουν βαθιά στα ρουθούνια ανέμους από στιγμές που πέθαναν παλιά. Απλά στιγμιότυπα της συνειδητότητάς σου, γεμάτα αισθήσεις. Ζωές του ενός λεπτού, που ενεργοποίησαν όλα σου τα κύτταρα και μετά χάθηκαν στον χρόνο.. Πράσινες εκδρομές που ζωγράφισαν ευχές σε γαλάζιο φόντο..
Ενα τέτοιο φλάς-μπάκ κάθε τόσο, κάνει το τώρα μου ακαθόριστο.. Κάνει το εδώ μου ένα μόνιμο ταξίδι. Συνήθως ευθύνεται ένα τραγούδι, μια καλπάζουσα μελωδία που αλλάζει την πίεση ροής του αίματος, λόγω της αυξημένης ζήτησης οξυγόνου απ'τους ιστούς, αναγκάζοντας την αντλία καρδιά σε ασυνήθιστους ρυθμούς. Επειτα ο οργανισμός μου μπαίνει σε διαδικασίες που μόνο ο ίδιος γνωρίζει και οι διαστάσεις χάνουν το σχήμα τους, κάνοντας τον χώρο να μοιάζει άχωρος σ'έναν άχρονο χρόνο..
Κάπου εκεί, η προσωπική πραγματικότητα ζωγραφίζει το άμεσο μέλλον με πινέλα τα πεπραγμένα και χρώματα τις προσδοκίες, στο καναβάτσο του στιγμιαίου παρόντος...
Μιά αληθινή συνωμοσία του σκοτεινού τμήματος του εγκεφάλου με ότι πιο απτό έχει να σου προσφέρει η ζωή, που είτε σε βρίσκει σύμφωνο είτε όχι, έχει τον τρόπο να σου επιβάλει τους σκοπούς της. Κάπως έτσι, γίνεσαι εσύ το όνειρο και η ζωή το υπακείμενο, κι η αλήθεια σου πραγματώνει
μια υπέροχη άβυσσο, στην οποία κι ο Κουστό θα δίσταζε να μπει.........................

Σ'ευχαριστώ..
Μιχάλης

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Οκτ 2003 10:26

keepup man :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες