Στικάκια ιντερνετ, roaming και εντοπισμός IP

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
kostasevosm

Δημοσίευση από kostasevosm » 18 Ιαν 2013 11:33

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση πρώτον αν τα στικάκια ίντερνετ με Ελληνική σύνδεση μπορούν να λειτουργήσουν και στο εξωτερικό (Ιταλία) , και δεύτερον αν λειτουργώντας στο εξωτερικό βάλεις την IP τους στις σελίδες που βγάζουν την τοποθεσία θα εμφανίσουν την τοποθεσία που βρίσκονται ή την τοποθεσία της Βάσης δεδομένων (Αθήνα Π.Χ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 19 Ιαν 2013 21:09

Γίνεται data roaming αλλά δεν είναι καθόλου οικονομικό. Νομίζω η vodafone έχει τις πιο καλές χρεώσεις στο data roaming λόγω του ότι υπάρχει vodafone σχεδόν σε όλες τις χώρες.

Την IP την παίρνεις από τον τοπικό κόμβο οπότε στην περίπτωση που κάποιος έχει την IP σου το περισσότερο που μπορεί να δει για σένα είναι η πόλη και ο πάροχος από όπου συνδέεσαι.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

kostasevosm

Δημοσίευση από kostasevosm » 20 Ιαν 2013 19:14

Ευχαριστώ για την υπόδειξη !!! δηλ θες να μου πεις ότι αν πάρω π.χ το στικάκι της wind και πάω π.χ στην Ιταλία αυτός που θα ψάξει με ένα απο τα πολλά site που υπάρχουν δεν θα του βγάλει την Αθήνα απο όπου θα έχω πάρει το στικάκι αλλά τον κόμβο της πόλης στην οποία θα βρίσκομαι (π.χ Μιλάνο)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Ιαν 2013 21:41

kostasevosm έγραψε:Ευχαριστώ για την υπόδειξη !!! δηλ θες να μου πεις ότι αν πάρω π.χ το στικάκι της wind και πάω π.χ στην Ιταλία αυτός που θα ψάξει με ένα απο τα πολλά site που υπάρχουν δεν θα του βγάλει την Αθήνα απο όπου θα έχω πάρει το στικάκι αλλά τον κόμβο της πόλης στην οποία θα βρίσκομαι (π.χ Μιλάνο)
σωστά. μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις κάποιο proxy ή vpn (μια καλή λύση είναι το spotflux που δείχνει ότι μπαίνεις από Νέα Υόρκη)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες