Ονόματα για brandαρισμα

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 12:23

Ok εγινες κατανοητος .
Αρα δεν μιλάς για branding αλλα για results, roi, conversion κτλ πως δηλαδή χωρις marketing θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα.

Ναι αν δεν έχεις budget και έχεις ίδιας ποιότητας σελίδες κτλ το car24 μπορεί να ειναι καλύτερο απο το πχ 4wheels, ( στο γράψα και παράπανω ) .

Αν στην τοποθέτηση σου αλλάξεις την λέξη branding με την λέξη "quick results" εισαι σωστός.

Επίσης η προβολή, υπό προϋποθέσεις βοηθά στο branding ( branding με την έννοια χτίσιματος ισχυρής εικόνας εμπιστοσύνης loyalty ktl προς το brand)

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 14:52

Κοιτα: Η αποψη μου ειναι πως brand ΚΑΘΑΡΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟ και επισκεπτες ειναι ποοσα αναλογα.

Ειτε δημιουργηθηκε πιο παλια είτε δημιουργηθει σημερα τα ποσα ειναι αναλογα.

Μην κοιτας εδω, δεν ειμαστε μεσοι χρηστες ολοι εμεις. Ειμαστε πολυ πανω απο το average και κρινουμε αλλιως. Η δημιουργια ομως ενος ονοματος θελει τον μεσο χρηστη και ο μεσος χρηστης αντι να πληκτολογησει στον browser πληκτρολογει στο google

Στα υλικα προιοντα ειναι διαφορετικα. Η φεραρι ειναι καλυτερη απο την σιτροεν εχει πιο ισχυρο brand αλλα δεν πουλα περισσότερο.

Στο ιντερνετ brand, επισκεπτες, seo, και κατ επεκταση και οι περισσότεροι δεικτες θεωρω πως ειναι αναλογοι. Το conversion ειναι αλλη ιστορια. Προτιμω 30,000 επισκεπτες με conversion 1% παρα 500 επισκεπτες με conversion 4%.

Επειδη ο ογκος των sites ειναι τεραστιος σε πληθος που σε κατακλυζουν καθημερινα θεωρω πως στο ιντερνετ χτισιμο νεου brand πλεον θελει και τη λεξη κλειδι γιατι σου πα το ενα θα φερει το αλλο.
θα βγεις στο google

Εικόνα

θα παρεις επισκεπτες θα εισαι καλος στα υπολοιπα θα χτισεις Brand

Μη το βλεπεις σαν κατι ασχετο το SEO και τη Θεση google. Παιζει καθαρα το ρολο της διαφημισης και ενισχυσης Brand. H προβολη χτιζει τα brands κατα μεγαλο ποσοστο

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 14:59

Μπορείς να μου πεις με μια πρόταση τη εννοείς branding?

Branding είναι _______________________________________________

Συμπλήρωσε το σε παρακαλώ για να είμαστε στην ίδια σελίδα

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 15:04

Branding είναι Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ εναντι του ανταγωνισμου

Αυτο

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 15:12

facebookad έγραψε:Branding είναι Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ εναντι του ανταγωνισμου

Αυτο

Οκ έστω αυτό.

Άρα λες αν είσαι ο car24.gr είσαι περισσότερο αναγνωρίσιμος από τον car.gr, car365.gr, car247.gr, car360.gr, car123.gr

επειδή ίσως στο keyword car βγεις στην πρώτη σελίδα του google ?

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 15:17

DimitriosX έγραψε:

Αυτο

Οκ έστω αυτό.

Άρα λες αν είσαι ο car24.gr είσαι περισσότερο αναγνωρίσιμος από τον car.gr, car365.gr, car247.gr, car360.gr, car123.gr

καθε αλλο. Λεω οτι αν ειμαι ο Car24 θα εχω πιο ευκολο χτισιμο απο το αν ειμαι ο 4wheels (δικο σου παραδειγμα)

Το ιδιo και αν ειμαι ο car247 θα εχω πιο ευκολο χτισιμο απο το αν ειμαι ο 4wheels h ακομα πιο ασχετο ονομα απο τι λεξη car, auto κλπ

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 15:19

facebookad έγραψε:
DimitriosX έγραψε:

Αυτο

Οκ έστω αυτό.

καθε αλλο. Λεω οτι αν ειμαι ο Car24 θα εχω πιο ευκολο χτισιμο απο το αν ειμαι ο 4wheels (δικο σου παραδειγμα)

Το ιδιo και αν ειμαι ο car247 θα εχω πιο ευκολο χτισιμο απο το αν ειμαι ο 4wheels h ακομα πιο ασχετο ονομα απο τι λεξη car, auto κλπ

Τι σημαίνει χτίσιμο ??

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 15:22

Μη μπλεκεις με θεωριες Brand branding...

To "ελληνικοτατο" brandαρισμα που εβαλα για τιτλο περιλαμβανει ολα αυτα που η αγορα αντολαμβανετε εξω απο ακριβεις θεωριες και ορισμους για να κανει μια σελιδα αναγνωρισιμη και πετυχημενη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος facebookad την 20 Ιαν 2013 15:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 15:27

Χτισιμο δε σημαινει τιποτα

Χτισιμο ειναι η ολη διαδικασια που καποιος στηνει μια μπιζνα (για ιντερνετ μιλαμε εδω) στο μυαλο του και την υλοποιει.

Για μενα χτισιμο ξεκινα απο τη λειτουργικοτητα μιας ιστοσσελιδας, το λογοτυπο, τη δομη, το περιεχομενο και φτανει στην αναγνωριση ωστε να σε χτυπανε στον browser και οχι να σε ψαχνουν

Αυτο το τελευταιο ειναι αυτο που λεμε brand

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 15:48

Ναι αλλα για να κάνουμε μια κουβέντα πρέπει να είμαστε ακριβείς στις λέξεις και να είμαστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε την ίδια έννοια. Όχι με την ακαδημαϊκή έννοια άλλα τουλάχιστον να συνεννοούμαστε.

Εδώ και 10 ποστ νομίζω ότι δεν βγάζουμε άκρη γιατί έχουμε άλλες έννοιες σε λέξεις που γράφουμε.

Επίσης αυτό που λες η "αγορά αντιλαμβάνεται" δεν υπάρχει σαν εννοια αν δεν ορίσεις ποια αγορά, για ποιο προιόν και πιο σημαντικό για ΠΟΙΟ ΣΤΟΧΟ.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα τώρα για να δεις ότι καταλαβαίνω την έννοια που προσπαθείς να περιγράψεις ( αλλα δεν είναι Brandng ) :

Οι μισοί εδώ μέσα έχουν site με αεροπορικά εισιτήρια και έχουν πάνω affiliates μασκες και θα καταλάβουν.

Η τεχνική που λες ήταν η εξής:

1. Domain name με το keyword "aeroporika" ή "eisitiria" και συνδυασμοί
2. Περιεχόμενο απο wikipedia και skyscanner
3. Backlinking

Έτσι είχαμε μέχρι και πριν ένα μήνα στο google όλη η πρώτη σελίδα στις λέξεις " αεροπορικα εισιτηρια" αποτελέσματα με τις παραπάνω σελίδες ΑΛΛΑ καμιά δεν ήταν ταξιδιωτική υπηρεσία και όλες κάναν redirect στους affiliates τους.

Το παραπάνω είναι ενα παράδειγμα γρήγορων αποτελεσμάτων.

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕΛΙΔΕΣ ΟΜΩΣ δεν τις θυμόταν ο χρήστης ώστε να επιστρέψει με typein, να την συστήσει, να την κανει share κτλ κτλ
Το 90% του traffic ήταν απο το google!

ΣΗΜΕΡΑ ( με τις νέες αλλαγές του google ) αν γράψεις " αεροπορικά εισιτήρια" θα βρείς τα εξης:

airtickets
traveplanet24
petas
viva
olympicair

σελίδες δηλαδή που έχουν επενδύσει στις υπηρεσίες τους, στο περιεχόμενό τους, στην στρατηγική τους και τελικά πέρα απο την "εμπιστοσύνη" του google στοχεύουν και στην εμπιστοσύνη του κοινού, που θα τις χρησιμοποιεί και εκτός του κύκλου google > serp > επίσκεψη.
Αυτό είναι Branding.

Τώρα αν η ερώτηση σου είναι πως μπορείς να πλασαριστείς στη παραπάνω αγορά με μόνο όπλο ένα domain, η απάντηση είναι ΟΧΙ

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 16:28

DimitriosX έγραψε:Αυτό είναι Branding.

Σε εχω προλαβει απο τις 15 και 27. Λεμε κατι διαφορετικο;

Sorry κιολας αλλα με το τελευταιο σου ποστ πεταξες την μπαλα στην εξεδρα.

Τι να σου ορισω ως αγορα οταν μιλαμε γενικα για ιντερνετ; Δε μιλησαμε ειδικα μιλαμε γενικα χρησιμοποιωντας παραδειγματα Στο γενικα λοιπον η αγορα ειναι ολοι οσοι μπαινουν στο ιντερνετ ειτε προφι ειτε αρχαριοι...

Οταν μιλαμε για εισιτιρια η αγορα ειναι οσοι ψαχνουν τσεκαρουν τιμες η αγοραζουν εισιτιρια
Οταν μιλαμε για αυτοκινητα η αγορα ειναι ολοι οσοι κοιτανε τιμες πουλανε αγοραζουν κλπ αυτοκινητα ανταλακτικα κλπ κ.ο.κ

Τι δεν καταλαβαινεις;

Δεν ξερω αν εισαι καθηγητης και νομιζεις οτι απευθυνεσαι σε μαθητη που πρεπει να πει τι ειναι βranding τι ειναι χτιζω ποιο ειναι το κοινο κλπ Εδω ειναι φορουμ που προφανως αντιλαμβανομαστε περι τινος μιλαμε και οχι να κολαμε σε εννοιες ποσο μαλιστα οταν δεν εχουν αυτηρα νοουμενο προσδιορισμο

Ποτε δε μιλησα για masking site ποτε δε μιλησα για μονο οπλο το domain το μονο που ειπα ειναι ΟΧΙ πολλα χρηματα για διαφημιση και οχι κατι νεο καινοτομο.

Εκανες ολοκληρη αναλυση για να μου αποδειξεις αυτο που λεω εγω:

Οτι στην τελικη στο ιντερνετ το brand τα αποτελεσματα του google η ποιοτητα οι επισκεψεις κλπ κλπ κλπ ειναι ποσα σχεδον αναλογα.

Συμπερασμα τελικο. Αν θελω να μπω σε μια ήδη κλειστη αγορα θελω ποιοτητα υπηρεσια μπλα μπλα μπλα που δε διαφωνουμε απλα εγω θα θελα και το σχετικο domain ενω εσυ oxi και εγω στο προσδιορισα οτι και με οπλο το σχετiko domain θα εχω ευκολοτερη διεισδυση σε μια αγορα που δεν ειναι παρθενα

Μπορει να μην εχτιζες εισιτηρια-site στο ticketsnow.gr ή στο tickets24.gr για παραδειγμα και να χτιζες στο magikoxarti.gr αλλα επετρεψε μου να πιστευω οτι επειδη πιθανοτατα θα βγω πιο γρηγορα στα οργανικα αποτελεσματα λογω και της λεξης κλειδι θα εχω ενα επιπλεον οπλο να με κανουν typein
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος facebookad την 20 Ιαν 2013 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 16:34

Εμενα στο tickets εξω οι διαφημισεις και φιλτρο ελληνικα αποτελεσματα εβγαλε

airtickets
ticketarena
ticketshouse
ticketspro
itickets

Στα αεροπορικα εβγαλε

airtickets

ΑΥΤΟ.

Tοσα posts λεω κατι διαφορετικο;

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 16:39

facebookad έγραψε:Εμενα στο tickets εξω οι διαφημισεις και φιλτρο ελληνικα αποτελεσματα εβγαλε

airtickets
ticketarena
ticketshouse
ticketspro
itickets

ΑΥΤΟ.
Ακριβώς αυτό ( μπορείς να μου πεις χωρίς να κοιτάς ποιο ήταν 4ο ? ) !

Οκ έχεις αποκρυσταλλωμένη άποψη όποτε φαντάζομαι το topic το άνοιξες για να ακούσεις προτάσεις για domains.

Φαντάζομαι οι συνάδελφοι θα σου προτείνουν μερικά.

facebookad

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από facebookad » 20 Ιαν 2013 16:45

DimitriosX έγραψε:μπορείς να μου πεις χωρίς να κοιτάς ποιο ήταν 4ο;
ΟΧΙ Δεν ξερω. Εχει καποια σημασια;

Μολις τσεκαρα. Ειναι το Rockwave Festival εισιτηρια

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Ονόματα για brandαρισμα

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιαν 2013 16:47

facebookad έγραψε:
DimitriosX έγραψε:μπορείς να μου πεις χωρίς να κοιτάς ποιο ήταν 4ο;
ΟΧΙ Δεν ξερω. Εχει καποια σημασια;
Όχι βέβαια. Η παραγγελία να γίνει και είμαστε οκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες