ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΟΜΙΧΛΗΣ........

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
A_N_E_M_O_S

Δημοσίευση από A_N_E_M_O_S » 24 Οκτ 2003 19:27

ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΟΜΙΧΛΗΣ

Οσο οι άνθρωποι κλαίνε, δημιουργείται υγρασία..που σαν αγγίζει στην θέρμη της καρδιάς μας, φτιάχνει γύρω μας μια ομίχλη πυκνή..
Θα πρέπει να'χαν κλάψει πολλοί εκείνο το πρωινό. Ολα γύρω τα σκέπαζε ένα αδιαπέραστο
στρώμα ομίχλης. Η όραση, ανίκανη να εντοπίσει την πραγματικότητα, αφηνόταν στην διαίσθηση, και συμπλήρωνε την αλήθεια της εικόνας με μόνο οδηγό την αντίληψη και σκιές.
Περπατούσα σ'ένα φανταστικό μονοπάτι γεμάτο πραγματικά εμπόδια, όταν κάτι μ'έσπρωξε να κοιτάξω πισω μου.. Είδα ανθρώπινες φιγούρες να κινούνται νωχελικά μέσα σ'ένα θαμπό συναίσθημα, και σαν εθελοντές μιας ανούσιας εμμονής, να κατευθύνονται όλοι στο ίδιο θολό τίποτα.. Ξαφνικά αναρωτήθηκα αν έκανα κι εγώ το ίδιο, μιας και έμοιαζα πολύ με έναν απ'αυτούς! Τότε ήταν που σκόνταψα, χωρίς να πέσω ευτυχώς, και αναγκάστηκα να κοιτάξω πάλι μπροστά μου..
Χωρίς να πάψει να με απασχολεί το αν είμαι κι εγώ ένα ζόμπι στην ομίχλη, ο εγκέφαλός μου είχε αρχίσει να επεξεργάζεται μερικά ακαθόριστα σχήματα που ζωντάνευαν στον ορίζοντα.. Περπατούσα τόσον καιρό στην ομίχλη που είχα ξεχάσει τον προορισμό της αρχικής μου εκκίνησης. Για να πω την αλήθεια, είχα αλλάξει πολλούς ενδεχόμενους προορισμούς στην πορεία, όμως κανέναν απ'αυτούς δεν θύμιζε αυτό που άρχιζε να σχηματίζεται στο βάθος της εικόνας μου..
Ξαφνικά σταμάτησα τρομαγμένος! Κι αν εκείνα τα σχήματα στον ορίζοντα δεν ήταν ο δικός μου προορισμός, αλλά παρ'όλα αυτά με φυλάκιζαν για πάντα? Σαν μόνη όαση στο τίποτα, θα μπορούσαν εύκολα να παγιδεύσουν έναν κουρασμένο ταξιδιώτη!.. Χωρίς δεύτερη σκέψη, παρά μόνο με μια μικρή υποψία πως ίσως χάνω τον παράδεισο μ'αυτήν μου την κίνηση, έστριψα 180 μοίρες.
Καλύτερα να ζω παντοτεινά το δικό μου θολό ταξίδι, παρά να κολλήσω για πάντα στον προορισμό κάποιου άλλου, είπα και συνέχισα να βαδίζω.. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα συνειδητοποίησα ότι αν δεν πάψει αυτή η ομίχλη, θα περιπλανιέμαι για πάντα.. Μα, για να εξαφανιστεί αυτή η υγρασία, θα πρέπει οι άνθρωποι να σταματήσουν να κλαίνε, μονολόγησα, κι ένα πλατύ χαμόγελο σχηματίστηκε στο πρόσωπό μου, με την πεποίθηση ότι όσο χαμογελώ βοηθώ κάποιον να βρει τον προορισμό του, πολεμόντας την ομίχλη στην ρίζα της γένεσής της...........................

Μιχάλης

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 25 Οκτ 2003 00:14

νομίζω οτι αυτό σημαίνει....αναζητείται η κατάλληλη ενότητα....βιβλία...ποίηση....κάτι :P

(ωραία τα όσα μας γράφεις)

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 25 Οκτ 2003 11:36

kai ego nomizo pos den einai kai h katalhlh perioxh gia poihmata :P

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Οκτ 2003 11:46

iNDEFiX έγραψε:kai ego nomizo pos den einai kai h katalhlh perioxh gia poihmata :P
Ίσως εδώ να είναι καλύτερα... :-? :-? :-?
Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα του διαδικτύου και διάφορα θέματα που δεν ταιριάζουν σε άλλες συζητήσεις.

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 26 Οκτ 2003 04:11

έτσι μπράβο enemako βάλε τα πράγματα σε μια σωστή σειρά :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες