Ελληνικό βιβλίο για Php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arkas12

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Arkas12 » 20 Ιαν 2013 18:20

Γεια σας παιδιά, θέλω να αρχίσω να μαθαίνω php και θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο στα Ελληνικά. Ξέρω ότι στα Ελληνικά δεν έχει και τίποτα σπουδαίο, αλλά από την στιγμή που δεν ξέρω αγγλικά δεν υπάρχει άλλη λύση.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Pesoner » 20 Ιαν 2013 18:36

Καλησπέρα φίλε μου. Επειδή και εγώ έχω αρχίσει εδώ και κάποιο καιρό να διαβάζω php θα σε απογοητεύσω λέγοντας σου ότι εάν δεν ξέρεις αγγλικά είναι αδύνατον να μάθεις. Μπορεί να βρείς κάτι στα ελληνικά για να μάθεις τα βασικά αλλά δεν θα μπορείς να ενημερώνεσαι για πολλά άλλα, όπως τροποποιήσεις στις εκδόσεις, νέα εργαλεία κτλ. Πράγματα τα οποία είναι απαραίτητα ώστε να εξελίσσεσαι και είναι δύσκολο να τα βρίσκεις όλα στα ελληνικά.
Εικόνα

zPuls3

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από zPuls3 » 28 Ιαν 2013 17:21

http://www.biblionet.gr/book/163757/Wel ... E%B9_MySQL

Αρκετά καλό βιβλίο, θα μάθεις σίγουρα τα βασικά και μετά εφόσον έχεις καταλάβει τις έννοιες κλπ ψάξε στο internet για πληροφορίες.

Γράφει μέχρι και για κατασκευή eshop, είναι λίγο παλιό και λίγο ακριβό αλλά δεν μπορείς να έχεις τα πάντα σε ένα.

Υπομονή και καλό διάβασμα!

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Arkas12 » 15 Απρ 2013 20:24

zPuls3 έγραψε:http://www.biblionet.gr/book/163757/Wel ... E%B9_MySQL

Αρκετά καλό βιβλίο, θα μάθεις σίγουρα τα βασικά και μετά εφόσον έχεις καταλάβει τις έννοιες κλπ ψάξε στο internet για πληροφορίες.

Γράφει μέχρι και για κατασκευή eshop, είναι λίγο παλιό και λίγο ακριβό αλλά δεν μπορείς να έχεις τα πάντα σε ένα.

Υπομονή και καλό διάβασμα!
Απο ότι έχω δει, όλοι προτείνουν αυτό το βιβλίο....
Αν το έχεις αγοράσει, πες μου δύο λόγια για το περιεχόμενο...

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Lykos22 » 18 Απρ 2013 10:56

Εξηγεί μέσα σε 900+ σελίδες τα πάντα: μεταβλητές, πίνακες, συναρτήσεις, queries, διαχείριση ώρας & ημερομηνίας, εικόνες κλπ κλπ, και έχει και μερικά παραδείγματα όπως είπε ο zPuls3. Αν το πάρεις όμως και απλά το διαβάσεις δεν κάνεις τίποτα, να ξέρεις. Θα πρέπει να μελετάς παράλληλα στον υπολογιστή σου και τις ασκησούλες από το cd-rom. Για μένα (το έχω) αξίζει. Από εκεί και μετά internet για περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Arkas12 » 18 Απρ 2013 16:31

Lykos22 έγραψε:Εξηγεί μέσα σε 900+ σελίδες τα πάντα: μεταβλητές, πίνακες, συναρτήσεις, queries, διαχείριση ώρας & ημερομηνίας, εικόνες κλπ κλπ, και έχει και μερικά παραδείγματα όπως είπε ο zPuls3. Αν το πάρεις όμως και απλά το διαβάσεις δεν κάνεις τίποτα, να ξέρεις. Θα πρέπει να μελετάς παράλληλα στον υπολογιστή σου και τις ασκησούλες από το cd-rom. Για μένα (το έχω) αξίζει. Από εκεί και μετά internet για περισσότερα.
Γενικά, το να διαβάζεις μόνο δεν σου προσφέρει τίποτα. Πρέπει να δουλέψεις πάνω σε αυτό για να μπορέσεις να μπεις στο νόημα.
Σχετικά με την αγορά του βιβλίο, είμαι λίγο διστακτικός, επειδή σχεδόν τα περισσότερα Ελληνικά βιβλία είναι χάλια.

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Lykos22 » 18 Απρ 2013 16:53

Arkas12 έγραψε: Σχετικά με την αγορά του βιβλίο, είμαι λίγο διστακτικός, επειδή σχεδόν τα περισσότερα Ελληνικά βιβλία είναι χάλια.
Το βιβλίο είναι πολύ καλό και αξίζει πιστεύω τα λεφτά που θα δώσεις, αν και έχει μερικά "παράλογα" ,αν θέλεις, πράγματα του στυλ, όταν αναφέρεται σε κανονικές εκφράσεις θα πρέπει να καταλάβεις αμέσως ότι είναι τα regular expressions ή ο web διακομιστής είναι ο web server :D κ.ο.κ. Πάντως χωρίς γνώσεις αγγλικών δεν πας πουθενά, στο λέω ξεκάθαρα. Πώς θα μελετάς το manual ή ότι σου πε και οι προηγούμενοι πιο πάνω?!? :roll:

Άβαταρ μέλους
jpk

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από jpk » 19 Απρ 2013 01:07

Τα βιβλία είναι όμορφα , αν αποτυπώνουν γνώσεις , από εκεί και πέρα υπάρχουν tutorials για PHP και σε Ελληνικά , και τα αγγλικά tutorials δεν θέλουν γνώσεις κάποιου ιδιαίτερου επιπέδου αγγλικών. Τώρα πάλι αν δεν μπορείς να διαβάσεις ούτε καν το inherit απέναντί σου έχεις κάποιο πρόβλημα .

Η κουβέντα έρχεται ξανά και ξανά … λες και υπάρχει ζήτηση . Μην δουλευόμαστε , αν θέλει να μάθει κάποιος PHP έχει πολλά recourses και στα Ελληνικά και με ελάχιστο επίπεδο στα Αγγλικά . Αξίζει μόνο να παίρνεις βιβλία για προγραμματισμό από την πηγή της γλώσσας και ας είναι και στα Αγγλικά , γιατί καλοκαιράκι έρχεται … χωρίς ένα κάποιο τόμο στο χέρι που να εμβαθύνει σε κάποια γλώσσα δεν λέει στην παραλία …

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Lykos22 » 19 Απρ 2013 09:35

jpk έγραψε:Τα βιβλία είναι όμορφα , αν αποτυπώνουν γνώσεις , από εκεί και πέρα υπάρχουν tutorials για PHP και σε Ελληνικά , και τα αγγλικά tutorials δεν θέλουν γνώσεις κάποιου ιδιαίτερου επιπέδου αγγλικών. Τώρα πάλι αν δεν μπορείς να διαβάσεις ούτε καν το inherit απέναντί σου έχεις κάποιο πρόβλημα .
@jpk: Μια και το ανέφερες αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζεις κάποιο βιβλίο που να έχει ΜΟΝΟ tutorials για PHP projects, είτε είναι απλή PHP, είτε OOP, είτε με κάποιο framework (κατα προτίμηση CodeIgniter).

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Arkas12 » 20 Απρ 2013 21:41

Lykos22 έγραψε:
Arkas12 έγραψε: Σχετικά με την αγορά του βιβλίο, είμαι λίγο διστακτικός, επειδή σχεδόν τα περισσότερα Ελληνικά βιβλία είναι χάλια.
Το βιβλίο είναι πολύ καλό και αξίζει πιστεύω τα λεφτά που θα δώσεις, αν και έχει μερικά "παράλογα" ,αν θέλεις, πράγματα του στυλ, όταν αναφέρεται σε κανονικές εκφράσεις θα πρέπει να καταλάβεις αμέσως ότι είναι τα regular expressions ή ο web διακομιστής είναι ο web server :D κ.ο.κ. Πάντως χωρίς γνώσεις αγγλικών δεν πας πουθενά, στο λέω ξεκάθαρα. Πώς θα μελετάς το manual ή ότι σου πε και οι προηγούμενοι πιο πάνω?!? :roll:
Λίγο πολύ, λέξεις που αφορούν την πληροφορική της ξέρω, άλλα μέχρι εκεί. Αν θέλω κάτι παραπάνω, όντως πρέπει να μάθω αγγλικά

Άβαταρ μέλους
jpk

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από jpk » 20 Απρ 2013 22:54

Lykos22 δυστυχώς δεν έχω υπόψη μου κάτι για PHP σε αυτά που ψάχνεις αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και καλά , ειδικά το τελευταίο που είπες για εμβάθυνση στο χτίσιμο ενός project με χρήση κάποιου framework όπως το CI υπάρχουν πολλά , να μην πω κάποιο μιας και δεν έχω ιδία πείρα αλλά φαντάζομαι ότι κάποιος από εδώ θα έχει.

Πάντως Arkas12 , δεν χρειάζεται και τόσο μεγάλο λεξιλόγιο στα Αγγλικά για να διαβάσεις ένα βιβλίο για τον προγραμματισμό - δεν είναι λογοτεχνία , κυρίως τεχνικοί όροι είναι που έτσι και αλλιώς τους χρησιμοποιούμε και στα Ελληνικά.

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Ελληνικό βιβλίο για Php

Δημοσίευση από Arkas12 » 21 Απρ 2013 09:18

jpk έγραψε: Πάντως Arkas12 , δεν χρειάζεται και τόσο μεγάλο λεξιλόγιο στα Αγγλικά για να διαβάσεις ένα βιβλίο για τον προγραμματισμό - δεν είναι λογοτεχνία , κυρίως τεχνικοί όροι είναι που έτσι και αλλιώς τους χρησιμοποιούμε και στα Ελληνικά.
Και λίγο να θέλει, εγώ δύσκολα θα μπορέσω να καταλάβω τι εννοεί. Αν διαβάσω μία πρόταση, πιθανόν σε μερικά σημεία να καταλάβω τι λέει. Έτσι δεν γίνεται δουλειά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες