προβλημα με ασυρματη καρτα δικτυου,επειγον.

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
blackm76

Δημοσίευση από blackm76 » 23 Ιαν 2013 19:08

γεια σας.εχω linux mint στο laptop μου. οταν τα πρωτοεβαλα εκανα εγκατασταση κανονικα τους drivers και λειτουργουσε κανονικα ο υπολογιστης μου και ενσυρματα αλλα και ασυρματα.φυσικα κατω που εδειχνε σε ποιο μοντεμ ειναι συνδεδεμενο ειχε μια λειτουργια που ελεγε απενεργοποιηση ασυρματης λειτουργειας και εγω την ειχα απενεργοποιηση.τωρα ομως που χρειαστηκε να τον παω καπου εξω τον υπολογιστη μου δεν ειχε επιλογη να την ξανα ενεργοποιησω.ουτε στιs ρυθμισεις δικτυου toy cinnamon ειχε επιλογη για ενεργοποιηση.με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω ασυρματα στο ιντερνετ.θελω τη βοηθεια σας για το θεμα μου παρακαλω γιατι ειναι σημαντικο για μενα.δεν ξερω τι εχει συμβει και ξαφνικα δεν μπορω να συνδεθω ασυρματα.περιμενω συντομα απαντηση σας.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Ιαν 2013 20:02

Όταν γράφει "απενεργοποίηση" σημαίνει ότι είναι ενεργή και πρέπει να πατήσεις εκεί για να το κλείσεις. Το πιο πιθανό είναι να είναι ενεργό το wifi σου και απλά πρέπει να συνδεθείς σε κάποιο δίκτυο. Στο σπίτι σου συνδέεται αυτόματα επειδή το ρύθμισες έτσι όταν εγκατέστησες τα mint. Πρέπει να πας στο network manager και να συνδεθείς σε ένα νέο δίκτυο. Αν δες βρίσκεις κάποιο network manager εγκατεστημένο (λίγο δύσκολο μεν) προτείνω το WICD.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Ιαν 2013 20:18

Μήπως υπάρχει διακόπτης στο laptop που (απ)ενεργοποιεί την ασύρματη κάρτα και τον πάτησες κάποια στιγμή;

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 23 Ιαν 2013 23:49

δεν ξέρω το Mint
ακολουθεί γενική συμβουλή ανεξάρτητη απο διανομή

. σε κονσόλα [οποιαδήποτε], με δικαιώματα διαχειριστή
iwconfig
σου λέει ποια είναι η ασύρματη συσκευή σου, και σε ποια κατάσταση βρίσκεται τώρα [πχ. eth1 H ath0]

. βεβαιώσου ότι δεν εχεις απενεργοποιήσει την ασύρματη συσκευή απο το κουμπάκι της - αν υπάρχει

ifconfig WIFI
[όπου WIFI είναι το όνομα της συσκευής που σου έδειξε το iwconfig]
αν κάπου (μάλλον 3η γραμμή αποτελεσμάτων) αρχίζει απο "UP" τότε η συσκευή είναι ενεργοποιημένη απο το λογισμικό [ακυρώνεται αν εχεις κλείσει το παραπάνω κουμπάκι]

. αν δείχνει ΟΚ [ενεργή απο το κουμπί και το λογισμικό], αλλα δεν λειτουργεί, συχνά ξεκολάει/συνέρχεται με την ακόλουθη διαδικασία
ifconfig WIFI down {την κλείνει}
ifconfig WIFI up {την ξανανοίγει}

. τέλος, δες τις σχετικές ρυθμίσεις σου, με τα εργαλεία που χρησιμοποιείς συνήθως για την ασύρματη σύνδεση
- αν δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο, θα δοκίμαζα πρώτα τί δυνατότητες μου δίνει ένα δεξί-κλικ πάνω στο εικονίδιο που με ενημερώνει τί παίζει από συνδεση δικτύου (πχ. modem κλπ.. )
- μετά θα έψαχνα τί δυνατότητες μου δίνει στα εργαλεία ελέγχου και διαχείρισης συστήματος - πριν παω να κατεβάσω πρόσθετο λογισμικο
Στα εργαλεία αυτά δεν θα έψαχνα 'ενεργοποίηση' αλλα Ρύθμιση του wifi.. κι επανεγκατασταση αν χρειαστεί [αν δεν το βλέπουν], σα νάναι καινούριο

(επειδή ακόμα κι αν δούλευε η 'ενεργοποίηση', θα με πήγαινε στις παλιές του ρυθμίσεις, που δεν ισχύουν πια.. Αφου διορθώσω τις ρυθμίσεις λοιπόν, φροντίζω και να είναι ενεργό - ή πώς μπορώ να το ενεργοποιώ όταν το θέλω)

Το ρυθμίζω κάτι που να συμπεριλαμβάνει συγκεκριμένες ασφαλείς συνδέσεις μου (με σύνθημα, πρώτες σε προτεραιότητα), αλλά και την πιθανότητα Hotspot - αλλα να με ενημερώνει όταν συνδέεται σε πάντα-ανασφαλή-hotspot

Οταν δεν το χρειάζομαι, το κλείνω με
ifconfig WIFI down
Και από το κουμπάκι του [energy-conscious]

καλές επικοινωνίες
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

blackm76

Δημοσίευση από blackm76 » 24 Ιαν 2013 01:01

ο υπολογιστης εχει ενα κουμπακι πο ενεργοποιη και κλεινει ταυτοχρονα το wifi kai to bluetooth.αυτο ειναι ενεργοποιημενο,εχω και bluetooth kai sthn arxh eixa kai wifi.ομως οταν θες να κλεισεις ενα απο τα δυο το κανεις μεσα απο τον υπολογιστη.εμενα ειχε στις ρυθμισεις δικτυου ρυθμιση να το απενεργοποιησω και αργοτερα οποτε θελω να το ενεργοποιησω παλι.σημερα ομως που πηγα να το ενεργοποιησω ελειπε η ρυθμιση και δεν ξερω γιατι.....
εβαλα και το network manager poy eipe ο φιλος στο προηγουμενο μηνυμα αλλα δεν κανει τιποτα.

blackm76

Δημοσίευση από blackm76 » 24 Ιαν 2013 14:50

ευχαριστω πολυ παιδια το ελυσα το προβλημα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες