αγορά notebook με linux

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορά notebook με linux

Δημοσίευση από Hermeia » 23 Ιαν 2013 22:34

Επειδή το εργαλείο εδώ έχει μπει στη φάση να αλλάζει γρήγορα ταχύτητες
- προς το αργότερο σε κάθε ανανέωση οθόνης κι όχι μόνο, και προς το γρηγορότερο στο παλιό γνωστό 'αργοπεθαίνει'.. [προβλήματα μνήμης & θερμοκρασίας]

ζαχαρώνω αυτό
http://kroko.gr/index.php?route=product ... ct_id=3960
review: http://www.notebookcheck.net/Review-HP- ... 276.0.html
η γνώμη σας ?

πρώτη μου φορά θα πάρω υπολογιστή χωρίς intel inside - ή μάλλον δεύτερη, ο πρωτος ήταν ο spectrum!,
αλλά μάλλον/ίσως είναι αποδεκτός ο συμβιβασμός τιμής/απόδοσης ?
Μικρότερη κατανάλωση, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας &
Παιχνιδια δεν παίζω [μονο κανα sudoku για ξεκόλημα], κι αν κάνω ποτέ κανα rendering είναι για φωτο-παρουσιάσεις virtual reality, έχω μάθει να τα βάζω όταν δεν χρειάζομαι τον υπολογιστή..

χρήση: μελέτη, κείμενα, μεταφράσεις, html, σερφάρισμα, λίγο scripting, ετοιμάζομαι για το slackware-current,
μουσικό φόντο mplayer όταν δεν σερφάρω, ελπίζω και για τσατάρισμα με τα ξενητεμένα τακίμια//

η παρόμοια πρόταση αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.901023
. εχει εγγύηση που δεν παίζεται ++
. τη θέλω τη διπλάσια ram -
. το θέλω το μεγαλύτερο δίσκο -
. to bluetooth το θεωρώ δωράκι, αλλά το προεγκατεστημένο πρέπει και να δουλεύει χωρίς να χρειαστεί να κάνω πρώτα μεταπτυχιακό στη ρύθμισή του..

ενημερωτικά..

φαίνεται να διαρρέει επιτέλους και στον τόπο μας η ευρωπαϊκή μόδα να πωλούνται υπολογιστές με προεγκατεστημένο linux ή freedos, με την ανάλογη μείωση τιμής.

μάλλον η κρίση έχει βάλει το χεράκι της.. ενώ τα πιο 'γνωστα' καταστήματα φαίνεται να μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα [διατηρούν πολιτικές διατήρησης υψηλών τιμών και αποκλειστικά-μικραπαλή], ενώ κάποια αρχίζουν να βάζουν στη βιτρίνα τους δοκιμαστικά 1-2 μοντέλα με linux..

για παράδειγμα, είναι κάποιοι στη Σαλονίκη εδώ κι 1-2 χρόνια που πουλάνε μεταχειρισμένα notebook με ubuntu κι ενα χρόνο εγγυηση,
ενώ από χτες για πρώτη φορά στις αναζητήσεις μου [περίπου κάθε 2-3 μήνες] βρηκα και καινούριους υπολογιστές ΗΡ, asus, κλπ..
στην μορφή επιλογής 'linux' μέσα στη σελίδα της κατηγορίας υπολογιστών, όπως για παράδειγμα στο e-shop και στο skroutz

Προχτές/Κυριακή που τα πρωτοβρήκα, το e-shop ειχε μονο το HP-650/Intel κι ένα asus [μάλλον?] με linux.. εντυπωσιάστηκα απο την αύξηση του πλήθους linux-notebook εν μία νυκτί!

Οποια φίλη ή φίλος ενδιαφέρεται για αγορά έτοιμου υπολογιστή [παίζει και σε desktop παρόμοια αγορά, επίσης αυξανόμενη γεωμετρικά στην τοπική αγορά],
συμβουλεύω να το ψάξει καλά και να του δώσει και καμιά-δυο βδομάδες καιρό να δουλέψει κι ο ανταγωνισμός στις τιμές..

να είστε καλά

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορά notebook με linux

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Ιαν 2013 01:14

1) Αν δεν έχεις ανάγκη να το μετακινείς μην πάρεις laptop. Με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις 4πύρηνο χώρια ότι το σταθερό θα σου κρατήσει ΠΟΛΥ περισσότερο.

2) Χωρίς αξιόλογη εμπειρία στη σειρά 650 γενικά τα HP δεν φημίζονται για την ποιότητα κατασκευής και τα περισσότερα με το που λήξει η εγγύηση βγάζουν προβλήματα οπότε αν δεν πρόκειτε να πληρώσεις τα 70 ευρώ παραπάνω για επέκταση εγγύησης πήγαινε σε άλλη μάρκα.

3) Ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών στο συγκεκριμένο μηχάνημα είναι αργά καμίνια που σιγοβράζουν. Χαμηλές επιδόσεις με μεγάλη απώλεια ενέργειας σε θερμοκρασία άρα μικρός χρόνος ζωής. Δυστυχώς η Intel είναι μονόδρομος στα laptop ενώ κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια η ενσωματομένη Intel GMA είναι υπερ-αρκετή, όποιος θέλει high-end κάρτα δεν παίζει ρόλο τόσο το μοντέλο της κάρτας όσο το να είναι αποσπόμενη και όχι ενσωματομένη (πάντα από άποψη διάρκειας ζωής).

Στα χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν δες καλύτερα κάποιο από αυτά:
www.e-shop.gr/s/PER.904373/LENOVO-IDEAP ... E-DOS.html
www.e-shop.gr/s/PER.904726/TOSHIBA-SATE ... -GREY.htmlwww.e-shop.gr/s/PER.908745/ASUS-X55A-SX ... BLACK.html

Όλα τους σκυλιά θα σου βγάλουν ευχάριστα τουλάχιστον μια 5ετία. Μην σε πτοούν τα μοντέλα με τα 2gb ram, βάζεις άλλα 4gb με 20-25 ευρώ και τα κάνεις 6 για πλάκα ενώ όλα τους σηκώνουν i5 επεξεργαστή αν σε 2-3 χρονάκια δεις ότι χρειάζεσαι κάτι πιο γρήγορο τσιμπάς ένα μεταχειρισμένο επεξεργαστή από το ebay με κανα 50αρικο κοτσάρεις κι έναν SSD και τέλος γίνεται πιο γρήγορο κι από desktop (αναλογικά με τα χρήματα που θα έχεις ξοδέψει εννοώ).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορά notebook με linux

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Ιαν 2013 17:55

giannis17 έγραψε:1) Αν δεν έχεις ανάγκη να το μετακινείς μην πάρεις laptop. Με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις 4πύρηνο χώρια ότι το σταθερό θα σου κρατήσει ΠΟΛΥ περισσότερο.
Ενδιαφέρομαι ..
Παρακαλώ συμβούλεψε πού να κοιτάξω, γιατί αυτά που βρίσκω εγώ είναι πολύ πιο ακριβά (στα ίδια λεφτά μόνο κουτί-cpu-ram κι οι μισές επικοινωνίες - αν βάλω δισκο, cdrw, πληκτρολόγιο οθόνη κλπ.. έχει διπλασιαστεί - για ένα ίδιο μηχάνημα)

υγ. δεν θέλω οθόνη, & δεν θέλω τρελή φεράρι επεξεργαστή να μην έχει πού να τρέξει με στομωμένο δίαυλο στη μισή της ταχύτητα η μικρότερη,
πχ. ενας διπύρηνος στα 1800, με δίαυλο & ΡΑΜ το λιγότερο στα 1600 [αρα στα 1600 θα τρέχει πάνω απο 90%..]
.. και θέλω όσο γίνεται περισσότερες δυνατότητες επικοινωνίας [πχ. τα του προηγούμενου & θύρα για 2η εθερνετ & μια usb3 ..

ευχαριστώ για το χρόνο σου
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορά notebook με linux

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Ιαν 2013 19:34

Ένα συστηματάκι στα πρόχειρα με κομμάτια από e-shop:
Εικόνα
Στην ίδια τιμή θα σου βγει ένα σύστημα με core i3 και ενσωματωμένη Intel GMA ενώ αν στην ίδια προσφορά πέσεις σε 2πύρηνο AMD A6 γλυτώνεις 40 ευρώ.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες