προσαρμογή html σε joomla 2.5

Joomla! Templates

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 28 Ιαν 2013 23:33

βρίσκομαι στην μετατροπή ενός templates από html σε joomla.

Οι αποριες που έχω είναι 2:

1) στο html στο μενού έχω στο τέλος κάθε </li> ένα tag με <span></span> όπου μέσα έχω μια φωτογραφία, στην μετατροπή τώρα έχω σβήσει όλο τον html κώδικα του μενού (το ul μαζί με τα li και τα span) και τα έχω αντικαταστήσει με τον κώδικα του module που απαιτεί το joomla templates , πως μπορώ να προσθέσω το tag με <span></span> για να έχει και τις φωτογραφίες;;

2) στο html έχω ένα sidebar όπου ο τίτλος είναι μέσα σε <h3>title</h3> , στην μετατροπή σε joomla ενώ έχω επιλέξει να εμφανίζεται ο τίτλος του module εμφανίζεται με το χρώμα του sidebar σύμφωνα με το css του sidebar και όχι με το css του <h3></h3> που έχω επιλέξει να είναι άλλο μέγεθος και χρώμα π.χ. πως μπορώ να το ρυθμίσω;;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 29 Ιαν 2013 13:16

τελικά βρήκα τρόπο και το γράφω για να το βρουν έτοιμο οι υπόλοιποι, έβαλα ένα custon html module και μέσα έβαλα τον κώδικά του μενού όπως ήθελα και όλα καλά... έβαλα και τα h1, h2, h3... που ήθελα πριν τον κώδικα του μενού και όλα καλά :)
Εικόνα

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 29 Ιαν 2013 17:33

Αφού σε καλύπτει ΟΚ αλλά το σωστό θα ήταν να πάρεις τον κώδικα που παράγει το com_menus και είτε να διαμορφώσεις όπως θες το αντίστοιχο view είτε να διαχειριστείς την html όπως έρχεται με css.

Για την πρώτη περίπτωση, φτιάχνεις ένα φάκελο HTML στο template και βάζεις εκεί υποφακέλους με όποιο component / view σκοπεύεις να τροποποιήσεις ώστε να μη σε επηρεάζουν updates.

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 02 Φεβ 2013 18:35

σ ευχαριστώ φίλε αρκετά καλά αυτά που μου είπες αλλά για αρχή το έκανα με τον δικό μου τρόπο γιατί μου φαίνονται πολύ δύσκολα, τώρα θα έχω προβλήματα σε αναβαθμίσεις;
Εικόνα

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 02 Φεβ 2013 19:43

Όχι, με αναβαθμίσεις θα είχες θέματα μόνο αν πείραζες κάτι στα core extensions.

Κάτι που είναι σημαντικό και μπορείς να λύσεις, είναι το θέμα των url και των aliases που δημιουργούν τα μενού. Δηλαδή, αν έχεις ένα μενου που λέγεται επικοινωνία και στο alias έχεις τη λέξη επικοινωνία, το url του μενού γίνεται αυτόματα (εφόσον έχεις κάνει τις αντίστοιχες επιλογές στο global configuration) enaSite.gr/επικοινωνία

κάτι που δεν κάνεις με τον τρόπο που περιγράφεις και σε γενικές γραμμές είναι σημαντικό.

Αν φτιάξεις το μενού κανονικά και δημιουργήσεις τα αντίστοιχα aliases όμως, ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσεις το κανονικό menu module, μπορίς στα link του custom module που έφτιαξες να χρησιμοποιήσεις τις διευθύνσεις που έχουν δημιουργηθεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! Templates”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες