Αναζήτηση mini Virtual Machine σε Datacenter της Otenet

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Ιαν 2013 01:30

Αναζητώ εταιρίες που να παρέχουν VMs (κατά προτίμηση VMware, σε δεύτερη μοίρα XEN ή KVM και όχι VPS τύπου OpenVZ) σε datacenter της Otenet.
Δεν με νοιάζει αν είναι Ελληνικές οι ξένες (προφανώς Ελληνικές θα είναι απλά λέω)

Θέλω να τρέξω συγκεκριμένο λειτουργικό (γιαυτό και δεν θέλω OpenVZ) για κάποιες δικτυακές μου ανάγκες και λόγω latency η Otenet είναι μονόδρομος για μένα.

Όποιος παρέχει ή γνωρίζει εταιρία που να παρέχει κάτι τέτοιο ας ενημερώσει :)
Ιδανικά με ενδιαφέρει άμεσα (δηλαδή ακόμα και σήμερα/τώρα) αν η τιμή είναι σε λογικά πλαίσια και το παρεχόμενο bandwidth είναι ικανοποιητικό.

Τα specifications που θέλω για το VM είναι πολύ μικρά.

32MB Ram
128MB HDD (IDE mode - απαραιτήτως)
1 CPU Core (800-1000Mhz αρκούν)
100Mbit ethernet
Traffic: 100-200GB/mo τουλάχιστον

Τα παραπάνω specs μου είναι υπέραρκετα για τις ανάγκες μου οπότε περιμένω και ανάλογη τιμή (πρακτικά μόνο το bandwidth είναι το κόστος αν και στις μέρες μας 100-200GB είναι ψίχουλα).

Αν κάποιος παρέχει VPS σε OpenVZ σε datacenter της Otenet και έχει ενεργά τα TUN/TAP ας ποστάρει, ενδεχομένως να με ενδιαφέρει.
Το ίδιο και για VMs που τρέχουν σε Windows.

Ιδανικά όπως είπα με ενδιαφέρει σε VMware πλατφόρμα καθώς θα γλιτώσω το licensing του λειτουργικού που θέλω να τρέξω (το έχω ήδη αγορασμένο)
Σε άλλες πλατφόρμες θα χρειαστεί να ξαναπάρω license (όπου αν είναι καλή η προσφορά ενδεχομένως να μην με πειράζει να πληρώσω εκ νέου το license)

Ευχαριστώ.

stsimb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stsimb » 31 Ιαν 2013 12:16

Cha0s έγραψε:Αναζητώ εταιρίες που να παρέχουν VMs (κατά προτίμηση VMware, σε δεύτερη μοίρα XEN ή KVM και όχι VPS τύπου OpenVZ) σε datacenter της Otenet.
Η lancom είναι αυτή που ψάχνεις.. VMware & otenet
www.lancom.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 31 Ιαν 2013 13:12

Την τσέκαρα αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι.

Το site μισο-δουλεύει, τα μικρά πακέτα είναι OpenVZ και συν ότι είναι Θεσσαλονίκη και έχω 14ms latency το οποίο είναι πολύ για μένα.

Θέλω Αθήνα σε Datacenter της Otenet ώστε να έχω ~6ms.
Όχι σε άλλο Datacenter που να βγαίνει μέσω Otenet (ή άλλον provider ή OTEglobe).

Με ενδιαφέρει αποκλειστικά το latency γιαυτό και ψάχνω αποκλειστικά Otenet.

Thanks πάντως :)

erebus

Δημοσίευση από erebus » 31 Ιαν 2013 13:58

Cha0s έγραψε:Την τσέκαρα αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι.

Το site μισο-δουλεύει, τα μικρά πακέτα είναι OpenVZ και συν ότι είναι Θεσσαλονίκη και έχω 14ms latency το οποίο είναι πολύ για μένα.
Μπορείς να ζητήσεις έναν server για δοκιμή. Τα μικρά πακέτα που είναι OpenVZ είναι η μικρή τους σειρά για όσους θέλουν φθηνά VPS. Τα VMs παίζουν όλα σε VMware και Hyper-V. Ειδικά σε VMware είναι οι πρώτοι επίσημοι service providers στην Ελλάδα και γενικά έχουν μεγάλη εξειδίκευση.
Cha0s έγραψε:Θέλω Αθήνα σε Datacenter της Otenet ώστε να έχω ~6ms.
Όχι σε άλλο Datacenter που να βγαίνει μέσω Otenet (ή άλλον provider ή OTEglobe).
Συγκεκριμένα βγαίνουν από ΟΤΕ (όχι OTEglobe) και Cyta. Αν πάρεις ένα demo, μπορείς να τσεκάρεις και το latency.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 31 Ιαν 2013 14:12

Καλησπέρα,

Τι εννοείς "οι πρώτοι επίσημοι service providers στην Ελλάδα"; Υπάρχει τίτλος επίσημα "service provider" από την VMware;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 31 Ιαν 2013 14:57

Δεν χρειάζομαι demo, τσέκαρα το latency απέξω από εκεί που θα συνδέομαι στο VM.
Όπως είπα το latency με Lancom είναι υψηλό για τις ανάγκες μου επομένως δεν υπάρχει λόγος να δοκιμάσω κάτι από την στιγμή που ξέρω τι να περιμένω.

Δεν ψάχνω δηλαδή vm για hosting να δοκιμάσω επιδόσεις με demo account.
Ξέρω ακριβώς τι ζητάω και έχει να κάνει με την δικτυακή υποδομή και όχι με τις επιδόσεις σε Disk I/O & CPU.

Για να εξηγούμαι το latency που μέτρησα δεν ήταν από κάποια DSL ώστε να υπάρχει ο παράγοντας της αστάθειας αλλά από άλλο Ελληνικό datacenter όπου μέχρι τον gr-ix φτάνει στην Otenet με 2-3ms και από εκεί μόλις πάει στο backbone με Θεσσαλονίκη το latency ανεβαίνει στα 12ms.
Οπότε μιλάμε για ένα overhead 9-10ms μόνο και μόνο επειδή είναι Θεσσαλονίκη.

Αν πούμε τώρα ότι η DSL μου έχει 5ms latency + 9-10ms μέχρι Θεσσαλονίκη πάω στα 14-15ms.
Σε Datacenter της Otenet στην Αθήνα από την άλλη φτάνω με 2-3ms από άλλο Datacenter μέσω gr-ix και από την DSL με ~6ms.

Δεν υπολογίζω σε αυτά τα νούμερα ότι άλλη διαθεσιμότητα bandwidth & τεχνογνωσίας έχει η Otenet άλλη διαθεσιμότητα bandwidth & τεχνογνωσίας η Lancom (no offence intended). Και το λέω αυτό όχι γιατί το χρειάζομαι το bandwidth, αλλά γιατί σε περίπτωση πχ DDoS attacks ο τρόπος που θα επηρεαστούν τα 2 datacenters δεν θα είναι ο ίδιος. Δεν θέλω δηλαδή μόνο χαμηλό latency αλλά και σταθερότητα (προφανώς για να με καίει τόσο το latency).

Όπως εξήγησα χρειάζομαι VMware πλατφόρμα. Το OpenVZ δεν κάνει για την δουλειά που το θέλω.
Θέλω να τρέξω συγκεκριμένο λειτουργικό, όχι κάποιο linux distro.

Btw, δεν είπα ότι η Lancom βγαίνει από OTEGlobe. Είπα ότι δεν θέλω datacenter με uplinks από άλλους providers ή OTEGlobe αλλά μόνο από εντός Datacenter της Otenet στην Αθήνα.

Για το «μισο-δουλεύει το site τους» τελικά δεν μου δούλευαν τα links λόγω Ghostery στον Chrome.
Στον FF απενεργοποιώντας το Ghostery δεν παίζει και πάλι σχεδόν όλο το site κάτι που ενισχύει την άποψη μου ότι δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη το site τους.
Αν κόβει το Ghostery τις βασικές λειτουργίες του site (πχ όλο το menu) κάτι δεν έχει σχεδιαστεί σωστά.

Για το θέμα της «πρωτοπορίας» γνωρίζω και άλλους που έχουν ασχοληθεί από εποχής ESX3.5 στην Ελλάδα αλλά δεν με καίει ποιος φέρεται ως «πρώτος» αλλά ποιος προσφέρει αυτά που θέλω. :)

johnadamos

Δημοσίευση από johnadamos » 09 Φεβ 2013 13:19

Υπαρχει καποιo cloud datacenter me VMware που να ειναι free? Ψαχνω οτιδηποτε

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Φεβ 2013 14:14

υπάρχει free για δοκιμή με azure.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Lancom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lancom » 12 Φεβ 2013 13:34

Καλησπέρα σας,

Προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε τα όσα σχολιάστηκαν στο παρόν thread και αφορούν στην εταιρία μας, επιτρέψτε μας να δώσουμε αρμοδίως τις απαραίτητες απαντήσεις όπου χρειάζεται.
Στον FF απενεργοποιώντας το Ghostery δεν παίζει και πάλι σχεδόν όλο το site κάτι που ενισχύει την άποψη μου ότι δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη το site τους.
Σας ευχαριστούμε θερμά για την ενημέρωση. Αν και το συγκεκριμένο bug εμφανιζόταν υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, το διορθώσαμε άμεσα σε συνεργασία με τους developers μας.
Τι εννοείς "οι πρώτοι επίσημοι service providers στην Ελλάδα"; Υπάρχει τίτλος επίσημα "service provider" από την VMware;
Η VMware, όπως και όλες οι μεγάλες εταιρίες, διατηρεί παγκοσμίως το δικό της δίκτυο συνεργατών για την πώληση των προϊόντων της. Το μεγαλύτερο και πιο γνωστό τμήμα του δικτύου αυτού είναι οι resellers και οι integrators, οι οποίοι ασχολούνται αποκλειστικά με τη μεταπώληση, την εγκατάσταση και την υποστήριξη των προϊόντων της στο χώρο του πελάτη (private cloud). Ένα άλλο, πιο εξειδικευμένο τμήμα του δικτύου της, αποτελείται από μεγάλους Internet Service Providers και Data Centers, όπως η Lancom. Οι service providers είναι φυσικά πολύ λίγοι σε κάθε χώρα αναλογικά με τους resellers-integrators και εμπίπτουν σε εντελώς διαφορετική κατηγορία, καθώς παρέχουν τα προϊόντα της VMware σε hardware ιδιοκτησίας τους, μέσα στις ιδιόκτητες συνήθως υποδομές τους, και πάντα για λογαριασμό τρίτων πελατών (public cloud). Έτσι, παρέχουν το συνδυασμό του software+hardware με ένα ενιαίο κόστος ως τελική υπηρεσία (as-a-service), όπως το γνωστό infrastructure-as-a-service (IaaS).

Οι service providers υπογράφουν με τη VMware ειδική σύμβαση, το επονομαζόμενο VSPP Αgreement (VMware Service Provider Program), εφόσον φυσικά πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις. Η Lancom είναι ο πρώτος service provider στην Ελλάδα που υπέγραψε τη συγκεκριμένη σύμβαση με τη VMware και έχει παρουσιαστεί πολλάκις και από την ίδια τη VMware σε σχετικά events που έχουν γίνει στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια γύρω από το cloud computing. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό, μπορείτε να πάρετε και από τον αποκλειστικό distributor της VMware στην Ελλάδα, την εταιρία Logicom.
Για το θέμα της «πρωτοπορίας» γνωρίζω και άλλους που έχουν ασχοληθεί από εποχής ESX3.5 στην Ελλάδα αλλά δεν με καίει ποιος φέρεται ως «πρώτος» αλλά ποιος προσφέρει αυτά που θέλω.
Επιτρέψτε μας να διαφωνήσουμε ως προς αυτό. Είναι άλλο πράγμα αυτός που «ασχολείται» με μια τεχνολογία, σε σύγκριση με έναν αναγνωρισμένο VMware provider στην Ελλάδα, ο οποίος αναπτύσσει, υλοποιεί, εκπαιδεύεται και ιδιαίτερα υποστηρίζεται για τις παρεχόμενες λύσεις του απευθείας από την ίδια την VMware.
Για να εξηγούμαι το latency που μέτρησα δεν ήταν από κάποια DSL ώστε να υπάρχει ο παράγοντας της αστάθειας αλλά από άλλο Ελληνικό datacenter όπου μέχρι τον gr-ix φτάνει στην Otenet με 2-3ms και από εκεί μόλις πάει στο backbone με Θεσσαλονίκη το latency ανεβαίνει στα 12ms.
Οπότε μιλάμε για ένα overhead 9-10ms μόνο και μόνο επειδή είναι Θεσσαλονίκη.
Η δημιουργία του πρώτου data center της Lancom στη Θεσσαλονίκη, είναι αποτέλεσμα στρατηγικού σχεδιασμού, ο οποίος περιλαμβάνει &#8211;μεταξύ άλλων&#8211; και νέα σημεία παρουσίας για το εγγύς μέλλον. Παρόλα αυτά, οι ανάγκες δικτύωσης της συντριπτικής πλειοψηφίας των πελατών, δεν περιορίζονται μόνο μεταξύ της πόλης των Αθηνών. Επιπλέον, η απαίτηση για latency (<10ms), σύμφωνα με την εμπειρία μας είναι αρκετά πρωτόγνωρη, μιας και ακόμη και οι πιο απαιτητικές εφαρμογές υπερκαλύπτονται από αυτή την απόκριση (βλ. VOIP, SQL synchronization, game servers etc). Θα θέλαμε να μας γνωστοποιήσετε, εάν το επιθυμείτε, τη φύση της συγκεκριμένης υπηρεσίες με απαίτηση για τόσο χαμηλό latency <10ms (έστω και σε PM), ώστε να αναλύσουμε περαιτέρω το ζήτημα. Στον αντίποδα, δεν είναι λίγες οι φορές που υπήρξε απαίτηση για καταμερισμό του latency, με κύριο μέλημα το πού βρίσκονται _συνολικά_ οι χρήστες της κάθε υπηρεσίας. Λ.χ. το latency της Lancom με τη Γερμανία είναι ~35-40 ms, ενώ το αντίστοιχο του ΟΤΕ στην Αθήνα είναι ~45-50 ms &#8211; κάτι που εκτιμάται ιδιαίτερα από τους πελάτες μας που στοχεύουν στην εξωστρέφεια των υπηρεσιών τους προς το εξωτερικό.

Όσον αφορά στην εθνική κίνηση, διατηρώντας σταθερό μέσο χρόνο απόκρισης με το GR-IX ~9 ms από την όδευση με ΟΤΕ και ~7 ms από την όδευση της Cyta, διασφαλίζουμε την τάχιστη απόκριση των υπηρεσιών μας, όχι μόνο με όλους τους παρόχους στην Ελλάδα, αλλά και ισορροπημένα σε όλη την ελληνική επικράτεια. Εφαρμόζοντας μάλιστα το πρωτόκολλο BGP με τους μεγαλύτερους Internet providers σε Ελλάδα (ΟΤΕ) και Κύπρο (Cyta), διασφαλίζουμε ακόμη μεγαλύτερη διαθεσιμότητα 99,95% και χαμηλό latency στην πλειοψηφία των χρηστών, με γνώμονα τη διασπορά τους και στην Ελλάδα και στην Κύπρο, αλλά και στο εξωτερικό.
Δεν υπολογίζω σε αυτά τα νούμερα ότι άλλη διαθεσιμότητα bandwidth & τεχνογνωσίας έχει η Otenet άλλη διαθεσιμότητα bandwidth & τεχνογνωσίας η Lancom (no offence intended). Και το λέω αυτό όχι γιατί το χρειάζομαι το bandwidth, αλλά γιατί σε περίπτωση πχ DDoS attacks ο τρόπος που θα επηρεαστούν τα 2 datacenters δεν θα είναι ο ίδιος. Δεν θέλω δηλαδή μόνο χαμηλό latency αλλά και σταθερότητα (προφανώς για να με καίει τόσο το latency).
Αναφορικά με τα DDoS attacks, θα πρέπει πριν απ’ όλα να ξεκαθαρίσουμε πως εξ΄ορισμού δεν υπάρχει καμία προστασία για τους τελικούς πελάτες σε επίπεδο παρόχου στη συντριπτική πλειοψηφία όλων των data centers παγκοσμίως. Επομένως, αντιλαμβάνεστε πως αυτό που "πέφτει" πάντα πρώτο είναι το μηχάνημα του πελάτη, άρα και η υπηρεσία του. Στις περισσότερες, μάλιστα, των περιπτώσεων, ακόμη κι ένα απλό DoS (non-distributed) attack από ένα «δυνατό» host με καλή γραμμή, αρκεί για να πέσει το μηχάνημα που φιλοξενείται «απροστάτευτο» σε οποιοδήποτε data center. Για να φτάσει να επηρεαστεί ολόκληρο το data center, θα πρέπει το DDoS να είναι της τάξης πολλών Gbps ή/και πολλών εκατομμυρίων pps, πράγμα που -χωρίς να αποκλείεται- είναι αρκετά δύσκολο, ακόμη και αν παραχθεί από χιλιάδες bots, να φτάσει εν τέλει στον προορισμό του με την ίδια ένταση μέχρι την Ελλάδα.

Φυσικά, με την κατάλληλη ένταση μιας επίθεσης, όλα τα data centers μπορούν να πληγούν, ακόμη και με υποδομές πολύ μεγαλύτερες από τον οποιονδήποτε ΟΤΕ, όπως πολύ συχνά μαθαίνουμε από τα παγκόσμια νέα. Παρόλα αυτά, ως υποψήφιοι και ορθώς προβληματισμένοι πελάτες, θα πρέπει να εξετάσετε αν ο provider που θα επιλέξετε εφαρμόζει automated & custom λύσεις DDoS protection προς τους πελάτες του -και όχι απλά προς το core δίκτυο του data center του μόνο-, εάν διαθέτει την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή γι’ αυτό τον σκοπό και αν γενικότερα ασχολείται και είναι "responsive" στην περίπτωση που έχει τέτοιου είδους πρόβλημα οποιοσδήποτε πελάτης του. Επειδή γνωρίζουμε πολύ καλά το επίπεδο των υπηρεσιών στην Ελλάδα ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, μία απόπειρα να ενημερωθείτε για όλα αυτά στα αντίστοιχα τηλεφωνικά support centers των άλλων providers, πιστεύομε πως θα σας εκπλήξει δυσάρεστα. Οι περισσότεροι άνθρωποι που συνήθως απαντούν στα call centers δε γνωρίζουν ούτε τη διαφορά μεταξύ DoS και DDoS attacks, πόσο μάλιστα να είναι σε θέση να μεταφέρουν το αίτημά σας σε Tier-2 ή Tier-3 support τη στιγμή της κρίσης. Επιπλέον, η δυσκολία συνεννόησης αυξάνεται γεωμετρικά όταν προκύψει επίθεση πέρα από τις συνήθεις εργάσιμες ημέρες και ώρες . Η εμπειρία μας, αλλά και οι παλαιότερες εμπειρίες των πελατών μας από τρίτα data centers, δείχνει πως μέχρι να αντιδράσει ο μηχανισμός αυτός (αν προλάβει να αντιδράσει) είναι συνήθως πολύ αργά.

Η Lancom, μπορεί να μην διαθέτει προφανώς το bandwidth του ΟΤΕ, αλλά έχει το bandwidth που απαιτείται για να "σηκώσει", χωρίς κανένα απολύτως δισταγμό, οποιοδήποτε project στην Ελλάδα και φυσικά να αντιμετωπίσει -όπως και αντιμετωπίζει αρκετά συχνά- DDoS attacks από μερικά Mbps έως και αρκετά Gbps. Επιπλέον, διαθέτει όχι μόνο τον απαραίτητο εξειδικευμένο εξοπλισμό DDoS detection & mitigation, αλλά κυρίως την τεχνογνωσία και τη διάθεση να παρέχει αυτές τις υπηρεσίες υποστήριξης προς τους πελάτες της. Μία ενημέρωση από το προσωπικό της Lancom, πιστεύουμε ότι θα σας πείσει για το επίπεδο στο οποίο διαφοροποιούμαστε στο σχεδιασμό και στην υποστήριξη, σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο provider στην Ελλάδα και στην Κύπρο.

Άβαταρ μέλους
Lancom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lancom » 12 Φεβ 2013 13:41

johnadamos έγραψε:Υπαρχει καποιo cloud datacenter me VMware που να ειναι free? Ψαχνω οτιδηποτε
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο free data center, πόσω μάλλον σε VMware πλατφόρμα, καθώς οι service providers της VMware καταβάλλουν τα σχετικά licensing fees για τη χρήση της πλατφόρμας.

Εάν ενδιαφέρεστε για demo server, μπορείτε να απευθυνθείτε στη Lancom, χρησιμοποιώντας αυτόν τον σύνδεσμο.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 12 Φεβ 2013 14:43

Καλησπέρα,
Lancom έγραψε:
Οι service providers υπογράφουν με τη VMware ειδική σύμβαση, το επονομαζόμενο VSPP Αgreement (VMware Service Provider Program), εφόσον φυσικά πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις. Η Lancom είναι ο πρώτος service provider στην Ελλάδα που υπέγραψε τη συγκεκριμένη σύμβαση με τη VMware και έχει παρουσιαστεί πολλάκις και από την ίδια τη VMware σε σχετικά events που έχουν γίνει στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια γύρω από το cloud computing.
Σας ευχαριστώ για την επίδειξη σχετικά με τον τίτλο "service provider". Στο Find a local Service Provider επιλέγοντας την Ελλάδα δεν σας εμφανίζει μέσα πάντως. Μπορείτε να προστεθείτε φυσικά, αλλά παρόλα αυτά δεν θα είστε οι πρώτοι μετά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Lancom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lancom » 12 Φεβ 2013 15:33

Αξιότιμε κ. Βαρδίκο,

Εσείς ειδικά γνωρίζετε πολύ καλά το ότι η Lancom είναι ο 1ος επίσημος service provider της VMware στην Ελλάδα, μιας και σας έχουμε προσκαλέσει προσωπικά σε events -στα οποία και παρεβρεθήκατε- όπου η ίδια η VMware έχοντας δίπλα στο stand της το stand της Lancom, παρουσίαζε και σύστηνε τη Lancom ως service provider της για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Επομένως, ειλικρινά δεν καταλαβαίνουμε πού αποσκοπεί αυτή η επιμονή σας να προσπαθείτε να δημιουργήσετε εντυπώσεις για το αντίθετο σε αυτό το forum.

Το γεγονός ότι η VMware -από δική της παράλειψη- δεν έχει ενημερώσει ορθώς τη συγκεκριμένη σελίδα που αναφέρετε, δεν αναιρεί το αυταπόδεικτο γεγονός ότι η Lancom είναι όντως ο 1ος επίσημος VMware service provider στην Ελλάδα. Άλλωστε, έχουμε παραπέμψει ήδη κάθε ενδιαφερόμενο, απευθείας τόσο στην ίδια τη VMware, όσο και από τον μοναδικό επίσημο διανομέα της στην Ελλάδα, την εταιρία Logicom, όπως προαναφέραμε.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Μαρ 2013 14:31

Lancom έγραψε:Η δημιουργία του πρώτου data center της Lancom στη Θεσσαλονίκη, είναι αποτέλεσμα στρατηγικού σχεδιασμού, ο οποίος περιλαμβάνει &#8211;μεταξύ άλλων&#8211; και νέα σημεία παρουσίας για το εγγύς μέλλον...
...
...

Όπως είπα, δεν μου κάνουν οι υπηρεσίες της Lancom για τις ανάγκες μου.

Αν ποτέ μετακομίσω Βόρεια Ελλάδα ή ανοίξετε Datacenter στην Αθήνα τότε θα σας έχω υπόψιν.

Ως τότε, απλά δεν μου κάνετε.

Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν για να τα σχολιάσω.

Η κάθε εταιρία προσπαθεί να προβληθεί ως η καλύτερη στο αντικείμενο της οπότε το να έρθω σε αντιπαράθεση για κάποια από τα πράγματα που αναφέρετε απλά είναι ανούσιο.

Anyway, όπως είπα, δεν μου κάνει η Lancom γιαυτό που θέλω όσο δελεαστική και να είναι η υποδομή της και τα γραφόμενα της.

Από σήμερα βέβαια έχω 2 λόγους που δεν θα σας επιλέξω.
Ο πρώτος είναι όπως ανέφερα το latency και ο δεύτερος και πλέον σημαντικότερος για τα δικά μου δεδομένα - ότι μου στείλατε spam από την γνωστή mail list που κυκλοφορεί στην Ελλάδα (βλέπε σημερινό spam με Subject: «Η Lancom επίσημος χορηγός στη WebWorldExpo 2013»).
Αν καταφεύγετε σε λύσεις spam για να διαφημιστείτε, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σας θεωρήσω σοβαρή εταιρία ακόμα και αν μελλοντικά κάποιες από τις υπηρεσίες σας με κάλυπταν.

Και για να σας προλάβω πριν αρχίσετε τις δικαιολογίες περί spam (ή όπως θα πείτε «ενημερωτικά mails»), στο mail που έλαβα το εν λόγο spam δεν λαμβάνω τίποτα άλλο ούτε το χρησιμοποιώ πουθενά πάνω από 5 χρόνια (περισσότερο από την ίδρυση της Lancom).
Πλέον είναι καθαρά spam-trap για όλους όσους αγοράζουν την στάνταρ λίστα με Ελληνικά mails που κυκλοφορεί.
In other words, you got busted :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες