Προβλημα με καρτα γραφικων

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
babist

Δημοσίευση από babist » 29 Ιαν 2013 18:28

Γεια σας,πηρα την αποφαση να κανω ενα format στον υπολογιστη μου αφου τον ειχα ταλαιπωριση αρκετα τα τελευταια χρονια.Αφου εκανα το format με επιτυχια,μπαινω στο συστημα και ολα καλα εκτος απο την καρτα γραφικων.Κατεβασα καποια προγραμμα οπως 'CPU-Z' για να δω μηπως την βρει αλλα τπτ.Στην διαχειρηση συσκεων το VGA ειναι με κιτρινο και δεν δεχεται κανενα update ουτε αυτοματα ουτε χειροκινητα.Καμια προταση?

P.S:Η καρτα γραφικων ειναι καλα κουμπομενη και δουλευει το ανεμιστιρακι.Επισης πριν το format δουλευε κανονικα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 29 Ιαν 2013 21:22

Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω όταν έβαλα καινούργια κάρτα γραφικών χωρίς να κάνω format.

Προσπάθησα να την ενεργοποιήσω μέσα από το Device Manager αλλά τίποτα. Για την ακρίβεια δες αυτό το θέμα που έκανα.

Δεξί κλικ στο My Computer > Manager > Device Manager
Παίξε λίγο εκεί με τις ρυθμίσεις. Ενεργοποίησε... απενεργοποίησε...
Αν έχεις το CD απτην κάρτα γραφικών, διάβασε το manual και δες τα πρώτα βήματα για την εγκατάστασή της.
Εικόνα
What you waiting for?

babist

Δημοσίευση από babist » 29 Ιαν 2013 22:25

Δοκιμασα ακομα ενα format και παρατηρησα οτι κολλαει το pc μετα την εγκατασταση οταν πρεπει να πατησεις OK για να κανει ρυθμισεις για την οθονη.δεν ξερω εαν σας βοηθαει αυτο

babist

Δημοσίευση από babist » 29 Ιαν 2013 23:01

Διαβασα το Post Που ειχες βαλει το θεμα ειναι οτι εμενα στο device manager ή στις ιδιοτητες στην επιφανεια εργασιας δεν μου διχνει καν το ονομα της καρτας γραφικων σαν να μην εχω μεσα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Ιαν 2013 00:56

ποιά κάρτα είναι και τι Windows έχεις? αν ξέρεις το μοντέλο θα σου δώσω το link να κατεβάσεις τους drivers.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

babist

Δημοσίευση από babist » 30 Ιαν 2013 04:09

windows xp(32bit)-sapphire hd 2600 pro

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Ιαν 2013 17:46

"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

babist

Δημοσίευση από babist » 31 Ιαν 2013 01:36

Το εκανα εγκατασταση αλλα παλι τπτ.προσπαθησα χειροκινητα απο την διαχειρηση αλλα δεν πετυχε...μηπως εχει προβλημα η καρτα?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 01 Φεβ 2013 23:59

Άμα έχεις εγγύηση θα ήταν καλά να πας να το τσεκάρεις.
Αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως το πρόβλημα είναι κουφό και κάποια στιγμή θα το βρεις.
Δεν παίζει να χάλασε στο φορμάτ.
Και μένα μου πήρε 1-3 μέρες να καταλάβω ότι force-αρε την motherboard να στέλνει σήμα αντί για την κάρτα γραφικών.

Δοκίμασε να πας στο device manager και με δεξί κλικ, πάτα έλεγχος για ενημερώσεις.
Η αφού έχεις κατεβάσει τους drivers δοκίμασε να κάνεις αυτό το παραπάνω αλλά διάλεξε ότι έχεις τους drivers κάπου στο pc, και διάλεξέ τους από εκεί.
Εικόνα
What you waiting for?

babist

Δημοσίευση από babist » 04 Φεβ 2013 16:50

τα εχω κανει αυτα που λες αλλα δεν γινεται τπτ.8α δοκιμασω την καρτα γραφικων σε αλλον υπολογιστη να δω τι θα γινει και εκει

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 22 Φεβ 2013 14:37

Τι έκανες τελικά?
Δεν ξέρω τι γίνετε αλλά έπαθα κάτι παρόμοιο με update της κάρτας γραφικών.
Όλα καλά μέχρι το install, αλλά στο install στο τέλος μου βγάζει πρόβλημα και δεν γίνετε το update... Επίσης μετά το fail του update με γυρίζει σε σήμα από την motherboard και βγάζει ένα tray icon που λέει ότι κάνει install ένα new hardware. Γίνετε το install και λέει ότι εγκατέστησα την κάρτα γραφικών αλλά όχι κάποιο update ή driver
Και με αφήνει χωρίς drivers τελείως ή περίπου. Προσπάθησα να κάνω uninstall αλλά βλέπω ότι μένουν φάκελοι της nvidia με απομεινάρια.
Θα δοκιμάσω το Driver Sweeper να τα βγάλω όλα και ξανά απτην αρχή.

Δεν έχω ιδέα αν είναι software το θέμα ή το pc μου είναι παλιό και έχει μερικές ασυμβατότητες που και που... Φοβάμαι ότι θα με αφήσει καμιά μέρα στα κρύα του λουτρού... :cry:
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες