Δεν κάνουν όλοι οι γραφίστες για όλες τις δουλειές! Τέλος!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 31 Ιαν 2013 11:57

Με παίρνει η γραφίστρια πελάτη με πολύ ύφος από την πρώτη στιγμή και με ρωτάει πόσο πρέπει να είναι το banner που θα μου στείλει για διαφήμιση!

Της λέω 728x90 pixels και λαμβάνω την απάντηση "Δεν ρώτησα ανάλυση, διαστάσεις θέλω, πόσα εκατοστά;"

Μου λέει ότι δουλεύει στο illustrator και συνεχίζω:

Εκεί τα γραφικά είναι διανυσματικά. Εγώ θέλω την τελική εικόνα σε διαστάσεις 728x90 pixels, δεν ξέρω πώς θα το πετύχετε.

Και το κορυφαίο: Τι γραφικά κάνει; Διαστηματικά; Τι είναι αυτό;

-----------------------------------------

Τι να σου πω κυρά μου!!!

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!!!!

Τελικά καταλήξαμε στην λύση να κάνει μια ταμπέλα καταστήματος διαστάσεων 7,28 μέτρων επί 0,90 μέτρα και να μου το στείλει να το κάνω εγώ resize! :doh:

Μήπως τελικά οι γραφίστες θα πρέπει να σταματήσουν λίγο την ξερολίαση και το υφάκι, όταν δεν καταλαβαίνουν τι τους γίνεται;

:force: :force: :force: :force: :force: :force:
:thunder: :thunder: :thunder: :thunder: :thunder: :thunder:

edit: Δυστυχώς δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά που ο πελάτης εμπιστεύεται τυφλά τον γραφίστα του, ο οποίος βέβαια δεν έχει ιδέα από pixels και ιστοσελίδες γενικότερα... Ελπίζω εσείς στις μεγάλες πόλεις να μην αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EneMe την 01 Φεβ 2013 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 31 Ιαν 2013 12:34

Ρε συ μήπως μίλησες με τη γραμματεία; :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 31 Ιαν 2013 15:02

Ότι πρέπει να κόψουν το υφάκι όσοι δεν ξέρουν συμφωνώ, αλλά γιατί σου κάνει εντύπωση? Είναι πολύ κλασική περίπτωση.
Ο γραφίστας δεν γνωρίζει πολλά από web και pixels και δεν ασχολείται ιδιαίτερα με Photoshop. Για το λόγο αυτό υπάρχει εξειδικευμένος γραφίστας.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 31 Ιαν 2013 16:20

Οι γραφίστες υπήρχαν πολλά χρόνια πριν τους υπολογιστές, όπως και οι μηχανικοί υπήρχαν πριν το autocad. Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους δε μπορεί να μετρηθεί σε pixels γιατί είναι καλλιτεχνικό έργο με έντονα στοιχεία marketing.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Ιαν 2013 19:00

EneMe έγραψε: Ελπίζω εσείς στις μεγάλες πόλεις να μην αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα...
Μην τρελένεσαι. Το έχω συναντήσει κι εγώ πολλές φορές.
Μάλιστα,σχετικά παλιότερα, σε "συζήτηση" στο linkedin, προέκυψε από ΝεοΥορκέζο οτι κι εκεί τα ίδια τραβάνε :hammer:
Είναι παγκοσμιοποιημένο το υφάκι :P :P :P

@andreas|||
Φαντάσου δηλαδή τι έχουμε να πάθουμε όλοι μας από τους συγγραφείς κειμένων ιστοσελίδων που κρατάνε από τον Ομηρο... :cry:

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 01 Φεβ 2013 07:57

χαχα κλασική περίπτωση αυτή με τις διαστάσεις.
Μου είχε τύχει περίπτωση όπου η γραφίστρια είχε ανεβάσει 18 πίεση γιατί δεν μπορούσε λέει να κατεβάσει άλλο την ποιότητα του Banner (είχε φτιάξει banner με μέγεθος αρχείου 1,5GB )
προσοχή GB!

και προσπαθούσε να το στείλει και με email....

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 01 Φεβ 2013 10:07

Το χειρότερο πάντως δεν είναι να μην γνωρίζεις κάτι, αλλά να μην θες να μάθεις και να έχεις το υφάκι που αναφέρθηκε.
Έχω δουλέψει με γραφίστρια άσχετη που σταδιακά μετά από κάποιο διάστημα συνεργασίας "έμαθε" αρκετά και τελικά από μόνη της μπήκε στη διαδικασία να ασχοληθεί με το web design, αρκετά καλά.
Από την άλλη μου έχουν τύχει αρκετές φορές γραφίστες/γραφίστριες που αν προσπαθήσεις να τους εξηγήσεις τι ακριβώς χρειάζεσαι σου λένε ένα σωρό βλακείες, και το χειρότερο είναι άτομο που προσπαθεί να πείσει τον πελάτη ότι εγώ είμαι άσχετος αφού δεν δουλεύω τα δικά του εργαλεία.

Πλέον έχω μάθει και όταν ξεκινάω συνεργασία με πελάτη και έχει δικό του γραφίστα, του λέω από την αρχή ότι αν κρίνω απαραίτητο θα συνεργαστώ με τον δικό μου, με επιπλέον κόστος.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Φεβ 2013 10:40

Επί πλέον, απ' όσα έχω μάθει, και οι Σχολές (κι οι Ιδιωτικές μαζί) δεν κάνουν και την καλύτερη δουλειά (διδασκαλία).
Φυσικά επαφίεται και στη θέληση του φοιτητή να μάθει...
Όμως αυτό δεν σημαίνει και το άλλο άκρο, του τύπου: "Τράβα μάθε τα μόνος σου! Εγώ μέχρις εδώ ξέρω να σ'τα πω!" Διότι αυτό δεν είναι καν επίπεδο 'καθηγητή'!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Φεβ 2013 12:50

Δυστυχώς στην περιοχή μας υπάρχουν μόνο 4 ενεργοί γραφίστες, οι οποίοι δεν έχουν και δουλειά στην ουσία.

Έτσι, με το που θα κάτσει μια δουλειά, φουσκώνει το υπερεγώ τους και ξεκινάνε τα "εγώ ξέρω", "εγώ θα συνεννοηθώ", "εγώ θα κανονίσω με την ιστοσελίδα", κλπ.

Μόνο ένας είναι συνεργάσιμος, έχει παραδεχτεί ότι δεν ξέρει από webdesign και συνεννοούμαστε.

Ευτυχώς που οι περισσότεροι πελάτες καταλαβαίνουν ότι δεν μπορεί να έχω τόσες διαφημίσεις και να είμαι εγώ ο άσχετος, μάλλον ο γραφίστας δεν καταλαβαίνει κάτι...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Φεβ 2013 16:56

από πότε ο γραφίστας είναι τοπικό επάγγελμα; :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nantia_lol

Δημοσίευση από nantia_lol » 01 Φεβ 2013 19:19

http://dimitrispsi.deviantart.com/gallery/#/d1cgvfb
αυτό είναι έντυπο??

ότι κανόνας ισχύει για layout εντύπου περί αρμονίας, ισορροπίας αισθητικής ισχύει και στο web.

αν κάποιος γνωρίζει ένα πρόγραμμα δεν τον κάνει ούτε graphic designer, ούτε web designer.

Καλό θα είναι να μάθουμε πέρα από τα εργαλεία μας 1-2 πραγματάκια γενικά για να έχουμε όλοι ένα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ,

Λούκα Κωνσταντίνα
γραφίστας

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 01 Φεβ 2013 19:32

cordis έγραψε:από πότε ο γραφίστας είναι τοπικό επάγγελμα; :p
Δεν ξέρω από πότε αλλά αν αρνείται να μάθει τα βασικά του web, θα είναι για πάντα.

Και για να γίνω λίγο κακός, δεν θα είναι καν τοπικό επάγγελμα. Άτοπο θα είναι, γιατί οι απαιτήσεις δεν είναι πλέον να ξέρεις από διαχωρισμούς, offset και δοκίμια (οκ υπερβάλλω αλλά you get the point).

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 01 Φεβ 2013 19:47

nantia_lol έγραψε:ότι κανόνας ισχύει για layout εντύπου περί αρμονίας, ισορροπίας αισθητικής ισχύει και στο web.
Αυτό δεν ισχύει ακριβώς. Βλέπεις, στο web υπάρχουν θεματάκια usability που δεν έχεις στο έντυπο (που θα πάει το menu και πως θα λειτουργεί, κλπ κλπ - δεν είναι θέματα αισθητικής μόνο).
Επίσης, στο web έχεις περιορισμούς που δεν έχεις στο έντυπο (αναλόγως με την πλατφόρμα που χρησιμοποιείς για το site), αλλά και δυνατότητες που δεν έχεις στο έντυπο.

Δεν είναι 2-3 πραγματάκια διαφορετικά, είναι πάρα πολλά που χωρίζουν αυτούς τους δύο κόσμους, και ας έχουν κοινή προέλευση.

Αν π.χ. εσύ μου σχεδιάσεις ένα template για wordpress (λέω στην τύχη), πρέπει να ξέρεις και τους περιορισμούς του συγκεριμένου συστήματος. Αν επιλέξουμε να χρησιμοποιούμε html5/css3, πρέπει να ξέρεις τι μπορείς να κάνεις με αυτά - και τι όχι.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 02 Φεβ 2013 02:12

Συμφωνώ! Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουνα.
Σίγουρα το να έχεις άποψη και να ζητάς ένα καλαίσθητο αποτέλεσμα είναι σημαντικό, άσχετα αν μιλάμε για Web.
Όμως, όπως είπε και ο mrpc, όταν έχεις να κάνεις με χρηστικότητα αλλάζει το σενάριο εντελώς.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 02 Φεβ 2013 10:25

@vassilism
To photoshop από τότε που βγήκε είναι το no1 εργαλείο του γραφίστα. (Εγώ το δουλεύω από την έκδοση 2.5)

@andreas|||
+1

@nantia_lol
"αν κάποιος γνωρίζει ένα πρόγραμμα δεν τον κάνει ούτε graphic designer, ούτε web designer. " Σοφή κουβέντα. Νομίζω συμφωνούμε όλοι.
Σχετικά με το έντυπο που κάνεις link, πολλές φορές το έντυπο το καταστρέφει ο "ξερόλας" πελάτης με τις υποδείξεις/απαιτήσεις του. Όταν σε πληρώνει κάνεις αυτό που θέλει και ας μην σου αρέσει η αισθητική του. Εγώ προσωπικά απλά σε αυτά τα έντυπα δεν υπέγραφα (τα γνωστά ψιλά γράμματα πίσω που παραπέμπουν στον δημιουργό).

@mrpc

Όπως τo WEB έχει ιδιαιτερότητες ανάλογα με την πλατφόρμα, έτσι και η γραφιστική έχει ιδιαίτερότητες ανάλογα με την χρήση του παραγόμενου layout. Αν είναι για έντυπο ή για αφίσα ή για μεταξοτυπία ή για επιγραφοπειό ή για web, έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά. Από το παραπάνω φαίνεται οτι το κομμάτι web είναι ένα μικρό μέρος της δουλειάς του γραφίστα, μια εξειδίκευση μπορώ να πώ.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης