Σύνδεση εκτυπωτή σε δίκτυο

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Ιαν 2013 12:26

Έχω έναν σταθερό Η/Υ που "τρέχει" windows 7 ultimate και έναν φορητό με windows 8 home.Συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα.Στον σταθερό έχω έναν εκτυπωτή στην usb.Πώς μπορώ να κάνω διαθέσιμο τον εκτυπωτή ώστε να δίνω εκτύπωση από τον φορητό στον εκτυπωτή;

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 05 Φεβ 2013 00:49

Καλησπέρα! Αν κατάλαβα καλά, θέλεις με το σταθερό να έχει ενσύρματη σύνδεση και με το φορητό ασύρματη;
Τι εκτυπωτή έχεις;
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 05 Φεβ 2013 06:34

Έχω έναν canon pixma ip 4200 (τον οποίο παρεμπιπτόντως τον πουλάω!) και είναι συνδεδεμένος με τον σταθερό μέσω usb.Θέλω όταν είναι ανοιχτός ο σταθερός να μπορώ από τον φορητό να στείλω κάποια εκτύπωση.Αν δε γίνεται κάτι τέτοιοι με ποιο τρόπο μπορώ να τον μετατρέψω σε ασύρματο ώστε να λυθεί το πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 05 Φεβ 2013 09:15

Στο σταθερό θα πας στο πίνακα ελέγχου->συσκευές και εκτυπωτές->δεξί κλικ στον εκτυπωτή και κοινή χρήση. Έπειτα θα πας πάλι στο πίνακα ελέγχου στο Κέντρο Δικτύου και θα πατήσεις πάνω αριστερά που λέει "επιλογές κοινής χρήσης για προχωρημένους". Θα ενεργοποιήσεις την κοινή χρήση εκτυπωτών και αρχείων, αλλάζεις την κρυπτογράφηση σε 48bit και απενεργοποιείς την κοινή χρήση με προστασία κωδικού. Στο laptop θα ανοίξεις τις θέσεις δικτύου, θα μπεις μέσα στον σταθερό και κάνεις δεξί κλικ στον εκτυπωτή και Σύνδεση.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 05 Φεβ 2013 14:12

Τα έκανα αυτά αλλά δυστυχώς καμιά επιτυχία.Μόλις πάω να κάνω κοινόχρηστο τον εκτυπωτή και πατά οκ εμφανίζει ένα σφάλμα με έναν κωδικό.Έψαξα στο διαδίκτυο και για την επίλυση του μου λέει να απενεργοποιήσω το firewall του Η/Υ.Το έχω όμως απενεργοποιημένο...

myehelp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myehelp » 08 Φεβ 2013 20:48

aguila21 έγραψε:Τα έκανα αυτά αλλά δυστυχώς καμιά επιτυχία.Μόλις πάω να κάνω κοινόχρηστο τον εκτυπωτή και πατά οκ εμφανίζει ένα σφάλμα με έναν κωδικό.Έψαξα στο διαδίκτυο και για την επίλυση του μου λέει να απενεργοποιήσω το firewall του Η/Υ.Το έχω όμως απενεργοποιημένο...
Ανοιξε κανονικα το firewalll, απλα βαλε exception στην διαχειριση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης