Επιλογή Αγοράς Ψηφιακής

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
babis_89

Επιλογή Αγοράς Ψηφιακής

Δημοσίευση από babis_89 » 31 Ιαν 2013 13:54

Καλημέρα σε όλους. Είμαι σε σκέψη να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Θέλω λίγο την γνώμη σας τι μάρκα να αγοράσω? Άλλη μου λένε AGFA, άλλη CANON,FUJIFILM , SONY.. Επίσης, τι πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά της πριν την αγοράσω? Αλλά μέχρι το πολύ 200 Ευρώ έχω στην διάθεσή μου. Αν μπορείτε προτείνεται μου και κάποιες που ξέρετε ότι είναι καλές. Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή Αγοράς Ψηφιακής

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Φεβ 2013 20:34

Τι ακριβώς θες να κάνεις με την ψηφιακή? Τη θες για δουλειά; Για προσωπικές φωτογραφίες; Είσαι γενικά ζημιάρης (σου πέφτουν πράγματα κάτω); Πριν καμιά δεκαριά μέρες τζίμπησα μια Nikon L25 σε προσφορά από τα Public 49€, μια χαρά φωτογραφίες βγάζει 10mpixel και το βράδυ που έχω τραβήξει με flash. Έχει ακόμα αρκετά καλή ανάλυση για να κάνεις μια γραφιστική δουλειά (ταμπέλες/flyer). Αν πέσει όμως κάτω τέλος γιατί όλες αυτές οι compact (και πιο πολύ οι nikon και olympus) έχουν θέμα με το μηχανισμό του φακού που χαλάει και μετά δεν ανοίγει. Αν θες πιο πολυ zoom από 4x δεν σου κάνει compact μηχανή πας σε bridge/dslr αλλά εκεί θες λίγα αρκετά παραπάνω από 200€.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Επιλογή Αγοράς Ψηφιακής

Δημοσίευση από webdevgr » 02 Φεβ 2013 09:40

Τον τελευταίο καιρό έχω βάλει στο μάτι την Olympus SP-620UZ που παίζει στα 150€

Δεν ξέρω και πολλά από φωτογραφικές μηχανές αλλά από αυτά που έχω διαβάσει, νομίζω ότι είναι πολύ καλή μηχανή για τα λεφτά της.

Οι έχοντες γνώσεις ας πουν τη γνώμη τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες