Upload files σε ...

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sportikus

Upload files σε ...

Δημοσίευση από sportikus » 31 Ιαν 2013 18:58

Καλησπέρα στην παρέα.
Θέλω να φτιάξω μια σελίδα να μπορούν οι χρήστες να ανεβάζουν αρχεία(photos..)και να αποθηκεύονται στον υπολογιστή μου και όχι σε κάποιον server.
Είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο?(και γιατί να μην είναι)?
Περιμένω τις ιδέες σας και ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Upload files σε ...

Δημοσίευση από Banavas » 01 Φεβ 2013 06:55

Πρέπει να στάσεις ενα web server να τον συνδέσεις στο Internet και να τον έχεις μόνιμα ανοικτό. Αν σκεφτείς το ρεύμα που θα καίει ένα χρόνο συν τη στατική γραμμή που χρειάζεσαι είναι πιο συμφέρον να μην πάρεις ένα έτοιμο hosting.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

sportikus

Upload files σε ...

Δημοσίευση από sportikus » 01 Φεβ 2013 13:03

Το Θέμα είναι οτι θα χρειαστώ μεγάλο χώρο αποθηκεύσεις γιατί θα απευθύνομαι σε επαγγελματίες φωτογράφους που στην χειρότερη περίπτωση θα μου στέλνουν αρχεία 2-3GB και στην καλύτερη 300-500MB.
Πακέτο LInux 20GB 1cpu 512ram τον χρόνο βγαίνει γύρω στα 300-350€.
Εφαρμογή για FTP interface μέσω του site θα βολεύει και να κάνω save τα αρχεία στον υπολογιστή μου αλλά δεν το βρίσκω.

Άβαταρ μέλους
charavge

Upload files σε ...

Δημοσίευση από charavge » 01 Φεβ 2013 14:28

Γιατί δεν εγκαθιστάς έναν FTP Server στο μηχάνημά σου και έναν εξωτερικό σκληρό στον οποίο θα ορίσεις πρόσβαση με κωδικό. Μπορείς να το κάνεις και με FileZilla. Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αν χρειάζεσαι στατική IP.
Θα έχεις πρόσβαση όσο τον έχεις ανοικτό (όπως είπε και ο Banavas).
Εναλλακτικά δες τα NAS (Network Attached Storage).

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Upload files σε ...

Δημοσίευση από Kainourios » 01 Φεβ 2013 15:16

Γι' αυτό υπάρχει το http://aws.amazon.com/s3/. Θα δέχεσαι αρχεία 2-3GB στο local σου; Δε θα ανεβαίνουν ποτέ, τι σύνδεση έχεις! :) Καλύτερα να φτιάξεις μια απλή one-page εφαρμογή που θα "μιλάει" αυτόματα στο S3 (έτσι μπορείς να βάλεις και validations, authentications κλπ. κλπ.).

Apostolis_38

Upload files σε ...

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 01 Φεβ 2013 17:10

Δεν κοιτάς και το dropbox μήπως κάνει την δουλειά που θέλεις;
Γιατί αν είναι να σου ανεβάζουν αρχεία 2-3Gb...

Άβαταρ μέλους
charavge

Upload files σε ...

Δημοσίευση από charavge » 01 Φεβ 2013 18:56

charavge έγραψε:Γιατί δεν εγκαθιστάς έναν FTP Server στο μηχάνημά σου και έναν εξωτερικό σκληρό στον οποίο θα ορίσεις πρόσβαση με κωδικό. Μπορείς να το κάνεις και με FileZilla. Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αν χρειάζεσαι στατική IP.
Θα έχεις πρόσβαση όσο τον έχεις ανοικτό (όπως είπε και ο Banavas).
Εναλλακτικά δες τα NAS (Network Attached Storage).
Oops! Τώρα είδα ότι γράφει μέσω σελίδας. :oops: Κατάλαβα κάτι άλλο...

Όπως λέει και ο Αποστόλης, δες μέσω SkyDrive (7GB), GoogleDrive(5GB), DropBox(2GB+) κλπ. Αυτό θα είναι ό,τι πρέπει.

sportikus

Upload files σε ...

Δημοσίευση από sportikus » 01 Φεβ 2013 19:54

Το beta test έγινε με Dropbox.
Απο τους 2 που έβαλα να κάνουν την διαδικασία εγγραφής και να κάνουν εγκατάσταση το DropBox
ο ένας έπαθε εγκεφαλικό και ο άλλος έχουν χαθεί τα ίχνη του εδώ και 2 μέρες. :D
Γι`αυτό ψάχνω μια εύκολη λύση για όλους.(αρχάριους και μή)
Υπάρχει δυνατότητα να συνδέσω το skydrive,google drive,Dropbox με την σελίδα μου.Δηλαδή να γίνετε η αποστολή των αρχείων με φόρμα μέσα απο το σιτε μου? :pint:

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Upload files σε ...

Δημοσίευση από Banavas » 01 Φεβ 2013 20:25

sportikus έγραψε:Το beta test έγινε με Dropbox.
Απο τους 2 που έβαλα να κάνουν την διαδικασία εγγραφής και να κάνουν εγκατάσταση το DropBox
ο ένας έπαθε εγκεφαλικό και ο άλλος έχουν χαθεί τα ίχνη του εδώ και 2 μέρες. :D
Γι`αυτό ψάχνω μια εύκολη λύση για όλους.(αρχάριους και μή)
Υπάρχει δυνατότητα να συνδέσω το skydrive,google drive,Dropbox με την σελίδα μου.Δηλαδή να γίνετε η αποστολή των αρχείων με φόρμα μέσα απο το σιτε μου? :pint:
Που να δεις τι εγκεφαλικά θα πάθουν όταν θα προσπαθούν να ανεβάσουν 2-3Gb !!!! (υπόψη οτι το ανέβασμα έιναι αρκετά πιο αργό από το κατέβασμα).
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

sportikus

Upload files σε ...

Δημοσίευση από sportikus » 01 Φεβ 2013 20:39

Με τις νέες γραμμές που θα πουλήσουν οι πάροχοι όμως θα είναι παιχνιδάκι. :evil: :evil: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Upload files σε ...

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Φεβ 2013 21:03

Kainourios έγραψε:Γι' αυτό υπάρχει το http://aws.amazon.com/s3/. Θα δέχεσαι αρχεία 2-3GB στο local σου; Δε θα ανεβαίνουν ποτέ, τι σύνδεση έχεις! :) Καλύτερα να φτιάξεις μια απλή one-page εφαρμογή που θα "μιλάει" αυτόματα στο S3 (έτσι μπορείς να βάλεις και validations, authentications κλπ. κλπ.).
Ότι είπε! Ξέχνα τα dropbox/google drive/skydrive όλα αυτά θέλουν εγκατάσταση λογισμικού, δεν κάνουν για τη δουλειά που θες. Πέραν του aws που λέει ο προλαλήσαντας υπάρχει και το Azure Storage της microsoft που κάνει την ίδια δουλειά αλλά με καλύτερες προοπτικές και ευκολία ως προς την εγκατάσταση του API (απλά επειδή το προωθεί η microsoft δίνουν δωρεάν πολλά scripts και tutorial) αλλά ο τιμοκατάλογος είναι αρκετά τσιμπιμένος σε σχέση με το aws σε σημείο που συμφέρει να πληρώσεις κάποιον να σου φτιάξει την εφαρμογή μια φορά για το site σου παρά να πληρώνεις παραπάνω συνδρομή στο Azure για να τη βρεις σχεδόν-έτοιμη.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Upload files σε ...

Δημοσίευση από _tasos » 01 Φεβ 2013 21:35

Πέρα από το AWS και το Azure υπάρχει και η υπηρεσία Cloud Files της Rackspace, δεν είναι τόσο ευέλικτη αλλά είναι φθηνότερο το storage.

Μϊα άλλη λύση είναι να κάνεις upload σε έναν απλό web server και να κατεβάζεις εσύ τα αρχεία με ftp. Σε αυτό το σενάριο θα έχεις (στην καλύτερη περίπτωση) όριο 2GB ανά αρχείο.

Τέλος, υπάρχουν και υπηρεσίες όπως filemail, wetransfer για αποστολή μεγάλων αρχείων. Αφού θα έχεις αρχάριους χρήστες, ίσως είναι η προτιμότερη λύση για σένα.

sportikus

Upload files σε ...

Δημοσίευση από sportikus » 02 Φεβ 2013 14:54

Έκανα εχθές ένα τεστακι με το jotform.Συνδέετε με τον DropBox λογαριασμό σου και κάνουν upload κατευθείαν τα αρχεία οι χρήστες στον φάκελο jotform στο dropbox.Καλό φαίνεται αλλά δεν ανεβάζει όλα τα αρχεία που του στέλνω. Από τα 20 αρχεία που του έστειλα πήρε μόνο τα 7.έχει και ένα αρχείο pdf με τον κατάλογο τον αρχείων που ανεβάζει ο χρήστης που μπορείς να τα κάνεις download από εκεί αλλά στον φάκελο μέσα δεν εμφανίζονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες