Διασύνδεση με PayPal και δυνατότητα για PayPal Account Optional

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 06 Φεβ 2013 12:04

Καλημέρα σας,

Έχω ετοιμάσει για μία φόρμα μου διασύνδεση με PayPal. Όλα λειτουργούν κανονικά, αλλά για κάποιο λόγο όταν πηγαίνει κάποιος στο PayPal δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει η πληρωμή χωρίς να έχει κάποιος PayPal account (PayPal Account Optional).

Το account είναι Business, και είναι ενεργοποιημενη η επιλογή για το PayPal Account Optional.
Με ένα ticket που είχαμε βάλει παλιότερα στο PayPal μας είχαν βεβαιώσει πως ο λογαριασμός δέχεται guest payments από Ελλάδα, κάτι που το επιβεβαιώνουμε αφού από κάποιο "Buy Now" κουμπί που σε στέλνει στη φόρμα μπορεί να πληρώσει κάποιος χωρίς να έχει account.

Βέβαια, η ίδια διασύνδεση σε άλλο site (με άλλο account να δέχεται πληρωμές) δέχεται guest payments, δεν ζητάει δλδ να έχει ο χρήστης PayPal account.

Από τα παραπάνω, δεν είναι ξεκάθαρο τελικά αν είναι κάποιο πρόβλημα στις παραμέτρους που περνάω στη διασύνδεση μου, ή αν υπάρχει κάποιο επιπλέον setting στο account που δεν έχω βάλει ώστε να δέχεται τις πληρωμές.

Έχετε καμιά ιδέα ή κάποια πρόταση ώστε να καταλάβω τι πρόβλημα υπάρχει...;

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 06 Φεβ 2013 14:48

Τελικά, το πρόβλημα ήταν στο URL που έχτιζα με κώδικα, και έκανα redirect (με GET) το χρήστη σε αυτό το URL.

Μία από τις παραμέτρους του URL είναι η notify_url. Για κάποιο λόγο, έβλεπε τους χαρακτήρες &not και τους αντικαθιστούσε με το ¬. Κάτι που κανονικά δεν συμβαίνει, αλλά επειδή η προηγούμενη παράμετρος είναι επίσης ενα encoded url μάλλον οι browsers διαβάζουν λάθος το URL.

Τελικά, η notify_url παράμετρος μπήκε πρώτη στο URL και όλα λειτούργησαν κανονικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες