Google custom search

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
georgexan13

Google custom search

Δημοσίευση από georgexan13 » 06 Φεβ 2013 15:33

Καλησπέρα σας...
Θα ήθελα τα φώτα σας..
Χρησιμοποιώ το Google custom search, έψαξα και στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...
Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πως μπορώ να κάνω exlude κάποια αποτελέσματα..
π.χ. έχω ένα site με άρθρα mysite.gr/index.php?id_article=$ola_ta_arthra αλλά δεν θέλω να έρχονται κάποια άρθρα που σημαίνει συγκεκριμένα ids τα οποία είναι παλιά...
Υπάρχει τρόπος δλδ να ξεχωρίσω ποια ids θα βγαίνουν στα αποτελέσματα και ποια όχι??

Ευχαριστώ πολύ!!!

Άβαταρ μέλους
charavge

Google custom search

Δημοσίευση από charavge » 07 Φεβ 2013 12:06

Αρχικά πηγαίνεις εδώ: http://www.google.com/cse/ και κάνεις Είσοδο με το λογαριασμό σου.

1) Αν δεν έχεις φτιάξει τη μηχανή αναζήτησής σου εκεί, τότε θα πρέπει να την φτιάξεις εκεί επιλέγοντας "Νέα Μηχανή Αναζήτησης...". Αν έχεις εκεί, επιλέγεις "Οι προσωπικές μου μηχανές αναζήτησης" και επιλέγεις τον "Πίνακα ελέγχου" της μηχανής αναζήτησης.

2)Κατόπιν επιλέγεις από αριστερά "Ευρετηρίαση"

3)Αφού ρυθμίσεις τα sitemaps, προέκτεινε το "Συγκεκριμένες διευθύνσεις URL".

4)Ακολούθησε τις οδηγίες...
Συνημμένα
google-custom-search.png
Ρυθμίσεις URL σε Google Custom Search

georgexan13

Google custom search

Δημοσίευση από georgexan13 » 07 Φεβ 2013 19:58

Καλησπερα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..
Έχω φτιάξει μηχανή αναζήτησης αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να τα βάζω δυναμικά τα urls και τι εννοώ με αυτό.. π.χ. σήμερα μπορεί να μη θέλω να εμφανιστεί ένα άρθρο αλλά αύριο να θέλω.. δεν μπορώ κάθε φορά να μπαινοβγαίνω και να προσθέτω ή να αφαιρώ..

Δλδ υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορώ να επέμβω με κώδικα κάπου ώστε με ένα flag που θα έχω ορίσει εγώ να εμφανίζονται ή μη?

Άβαταρ μέλους
charavge

Google custom search

Δημοσίευση από charavge » 08 Φεβ 2013 14:42

Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει αυτό (ενεργοποίηση-απενεργοποίηση του άρθρου). Σίγουρα θα έχεις το λόγο σου για να το ζητάς. Δεν ξέρω αν το κάνει αυτόματα η Google... το δοκίμασες αυτό;

Παρόλα αυτά αυτό που καταλαβαίνω και το μόνο που μου έρχεται είναι ότι μπορείς να φτιάξεις μία επιλογή σε κάθε άρθρο ενεργοποίησης-απενεργοποίησης και απλώς παράλληλα θα πρέπει να αλλάζεις δυναμικά το sitemap.

Δες αυτό, ίσως βοηθήσει:
https://developers.google.com/custom-se ... s/indexing

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος, δε μου χρειάστηκε εμένα προσωπικά ποτέ.

georgexan13

Google custom search

Δημοσίευση από georgexan13 » 12 Φεβ 2013 12:06

Και πάλι αν επιλέξω τη λύση του sitemap το οποίο θα αλλάζει δυναμικά καθημερινά, θα κάνει Indexing έγκαιρα ώστε να μην τα εμφανίζει? Γιατί εγώ αυτό που ζητάω είναι καθημερινά να αλλάζω τα αποτελέσματα...

Σκέφτηκα σε αυτά που δεν θέλω να εμφανίζω να βάζω μια σειρά χαρακτήρων στον τίτλος π.χ. και να του πω να μην μου τα φέρνει όταν βλέπει αυτούς τους χαρακτήρες.. Το θέμα είναι πως μπορώ να κάνω exclude αποτελεσμάτων σύμφωνα με κάποιος χαρακτήρες....

Και επειδή το έψαξα έβαλα ένα hidden πεδίο με name="as_eq" ή name="hq" αλλά δεν έπαιξε...

Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου.. αν έχεις καμμιά άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη :)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Google custom search

Δημοσίευση από mrpc » 12 Φεβ 2013 20:21

Θα μπορούσες να βάλεις σε αυτά τα άρθρα τη σειρά χαρακτήρων στον τίτλο, και στη φόρμα αναζήτησης με javascript όταν κάποιος πατάει enter ή κάνει κλικ στο κουμπί της αναζήτησης, να συμπληρώνεται αυτόματα στο πεδίο της αναζήτησης κάποιος operator, πριν γίνει υποβολή της φόρμας.
Δες εδώ τους operators: http://support.google.com/websearch/bin ... wer=136861

Πάντως αυτός ο τρόπος είναι έτσι κι αλλιώς μπακαλίστικος. Και δεν σου εγγυάται κανείς ότι το google θα έχει κάνει index όλες τις σελίδες με τα άρθρα ώστε να βλέπει τη συγκεκριμένη φράση.

Ίσως σε συνδυασμό με το sitemap να καταφέρεις κάτι, αλλά και εκεί έχεις όριο στο πόσα url μπορείς να αφαιρέσεις.

georgexan13

Google custom search

Δημοσίευση από georgexan13 » 28 Φεβ 2013 10:21

mrpc Έχεις απόλυτο δίκιο.. το δοκίμασα και δεν προλαβαίνει να κάνει indexing... Δεν ξέρω όποιος γνωρίζει να μου πει αν μπορώ να επέμβω στον κώδικα του Search Element V1, δλδ να ξεχωρίζω τα αποτελέσματα αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν γίνεται....

Δυστυχώς δεν βρίσκω λύση..
Όποιος έχει καμιά άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη...
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης