Ubuntu Server με postgresql και Cloud Testing! SoS

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
johnadamos

Δημοσίευση από johnadamos » 09 Φεβ 2013 04:31

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με μια εργασια στην σχολη. Ο καθηγητης μας ζητησε να φτιαξουμε 3 διαφορετικους servers εναν Local με Vmware, εναν στο Amazon και εναν στο VCloud.H τοπολογια του δικτυου ειναι end to end. Ο σκοπος της εργασιας ειναι να testaroume με Jmeter στελνοντας JDBC request με query στους 3 servers.Tα query ειναι 8 και ξεκιναν απο απλα query και τα τελευταια ειναι βαρια query. Η εργασια ζηταει να παρουμε μετρησεις ( throuput ,delay, packet loss κ.α) ωστε να βρουμε τις διαφορες. O local server εχει ιδιο configuration με τον amazon server.Το προβλημα μου ειναι οτι ο καθηγητης εχασε την μπαλα με το VCloud και δεν μας παρεχει καποια free online cloud database.Μας ειπε οτι οποιος θελει να παρει αριστα πρεπει να βρει μονος του την λυση.Μας ειπε επισης οτι μπορουμε να κανουμε μια δευτερη βαση δεδομενων στο amazon με διαφορετικο configuration αλλα μπηκα σημερα και ειδα οτι το amazon δεν παρεχει επιλογες επιπλεον παρα μονο αν πληρωσεις.

Καθησα και σκεφτηκα το εξης¨
Θα μπορουσα να φτιαξω ακομα εναν server( o oποιος θα ειναι πιο αργος) στο amazon και στο μονο free configuration που μου δινει να βαλω αντι για 64 ( που εχει ο αλλος μου ο server) 32bits
ετσι με αυτον τον τροπο θα μπορεσω να κανω καποιο bottleneck ?
και στο τελος σκεφτηκα οτι αφου δεν μου δινει τις δυνατοτητες να αλλαξω RAM θα μπορουσα να το αλλαξω απο μεσα δηλαδη να κατεβασω και αλλα services οπου θα καταναλωνουν RAM ειναι σωστο ομως αυτο? θα επηρεάσει την postgresql στα βαρια query ?

Ευχαριστω! :o

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 09 Φεβ 2013 10:02

Μετά από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, είδα πως το vCloud είναι μια ομάδα εργαλείων απ' την VMware για να μπορείς να κάνεις migrate VMs από ένα ιδιωτικό cloud (το VM που έχεις στο pc σου) σε ένα άλλο (το AWS).
vCloud is a cloud computing initiative from VMware which will allow customers to migrate work on demand[1] from their "internal cloud" of cooperating VMware hypervisors to a remote cloud of VMware hypervisors. The goal of the initiative is to provide the power of cloud computing with the flexibility allowed by virtualization.[2]
Υποθέτω πως ο καθηγητής σου λογικά εννοεί να χρησιμοποιήσετε το vCloud για να κάνετε αυτή τη μεταφορά.

johnadamos

Δημοσίευση από johnadamos » 09 Φεβ 2013 11:42

Nαι ετσι ακριβως ειναι , στην ουσια μας ζητα να δουμε την αποδοση της postgresSql σε 3 διαφορετικα virtual environments. Εχω την εντυπωση οτι η τοπολογια του amazon με το Vcloud διαφερει και οτι το Vcloud ειναι υβριδικο δικτυο και θα απεδιδε καλυτερα στα queries..

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 09 Φεβ 2013 16:40

Για να ξεδιαλύνει λίγο το θέμα. Εσύ αυτό που θες να κάνεις είναι να στήσεις ένα VM στο pc σου και να τεστάρεις την DB μέσα στο ίδιο VM;

Έτσι: Εικόνα

Η απ' το "φυσικό" pc σου θα τρέχεις το JMeter;

Έτσι: Εικόνα

Οι ίδιες ερωτήσεις ισχύουν και για το VM στο AWS. Δηλαδή θα τεστάρεις την απόδοση απ' το σπίτι στο Amazon ή εντός VM.

Όπως σου είπα και πιο πριν, το vCloud δεν σου προσφέρει την δυνατότητα να φτιάξεις ένα VM πάνω του. Αυτό που σου προσφέρει είναι εργαλεία ώστε να μπορείς να μεταφέρεις VMs απ' το ιδιωτικό σου cloud σε ένα πιο δυνατό cloud (π.χ. AWS) όταν τα loads γίνονται πολύ μεγάλα και το ιδιωτικό cloud σου φτάνει στα όριά του.

Στην ουσία το vCloud σου δίνει τα εργαλεία να κάνεις migrate VMs και όχι να κάνεις host VM. Τουλάχιστον αυτή είναι η κατανόησή μου.

johnadamos

Δημοσίευση από johnadamos » 10 Φεβ 2013 00:13

Test Local
Εχω ενα VMware στο PC μου με τον server και εχω ακομα ενα VMware με Jmeter στο PC μου για να τεσταρω τον server.

Test Amazon EC2 Instances
Exω εναν server στο Αmazon οπου τον χτυπαω με jmeter απο το PC moυ.

Αυτο που θελω ειναι ή να βρω καποιο datacenter που να προσφερει Μιgrate ή να βρω καποιο αλλο που να μου δινει τις δυνατοτητες οπως το Αmazon.Μπηκα στο amazon να κανω καινουργιο instance και μου εβγαζε error γιατι το οριο ηταν 40 μηχανήματα οποτε παει και αυτη η επιλογη. Ξερεις καποιο cloud που να ειναι Free ή και trial οσα ειδα που ειναι free θελουν πιστωτικη και ξεκινας να πληρωνεις απο τον επομενο μηνα...

johnadamos

Δημοσίευση από johnadamos » 10 Φεβ 2013 10:37

Σε περιπτωση που δεν εγινα κατανοητος

Αυτο ειναι το local testing.
Συνημμένα
topology.png

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες