Θόρυβος ανεμιστηρα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
troupdim

Θόρυβος ανεμιστηρα

Δημοσίευση από troupdim » 12 Φεβ 2013 01:43

Καλησπέρα σε όλους, έχω αγοράσει έδω κ 15 μέρες περίπου ενα laptop της hp . Συγκεκρημένα το hp pavilion g6 - 2153 με AMD QUAD CORE A8-4500 M στα 1.9 ghz. Δεν έχω κάποιο προβλημα με τον υπολογιστη να κολλαει κλπ κ επισης δεν θα ελεγα οτι καιει ! Το θεμα μου ειναι , πως το ανεμιστηρακι δουλευει αρκετα εντονα, δεν ακουγεται ωστοσο παραξενος ο ηχος του , αλλα ακουγεται σαν να δουλευει γρηγορα. Αυτο με εχει προβληματισει , διοτι δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικος ο ηχος του( δηλαδη κατασκευαστικα ειναι ετσι να δουλευει) η απλα συμβαινει κατι αλλο. Επισης εχω τσεκαρει θερμοκρασιες της cpu με διαφορα προγραμματα τα οποια μου βγαζουν normal τιμες.

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Θόρυβος ανεμιστηρα

Δημοσίευση από lefta4klik » 12 Φεβ 2013 02:00

Αν είναι εντάξη η θερμοκρασία του και δουλεύει κανονικά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα και εγώ hp pavilion έχω και είναι κάπως έντονος ο ήχος του ανεμιστήρα αλλά το έχω σχεδόν 1 χρόνο και όλα είναι μια χαρά.
Τρέξε κάνα game αν είναι αν το δεις πως δουλευει, αν σου σβήσει σημαίνει έχει θέμα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θόρυβος ανεμιστηρα

Δημοσίευση από giannis17 » 13 Φεβ 2013 19:09

Ο επεξεργαστής που έχει το laptop σου καίει όσο οι αντιστάσεις στην τοστιέρα μου, λογικό είναι να γυρνάει το ανεμιστηράκι σαν τρελό. Δυστυχώς η AMD δεν συνιστάται στα laptop ακριβώς λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά τώρα που το πήρες τι να λέμε. Μακριά από χαλιά/κουβέρτες και πάσης φύσεως υφάσματα που κλείνουν τους αεραγωγούς, 2 φορές το χρόνο άνοιγμα από τεχνικό για καθάρισμα και το καλοκαιράκι απαραίτητα βάση με ανεμιστήρες.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες