Βελτίωση ιστοσελίδας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 13 Φεβ 2013 13:15

Καλησπέρα σας χρειάζομαι μια βοήθεια. Με αρκετό κόπο λόγο που δεν γνωρίζω από html εχω στήσει μια σελίδα. Στην αρχή σε smf και τώρα σε vbulletin 4.2.0. Μέσω του google έτρεξα και είδα μερικές προτάσεις για την βελτίωση της ταχύτητας του site. Μεταξύ των άλλων σε υψηλή προτεραιότητα προτείνει και το (συνδυασμός εικόνων σε CSS Sprites).

Aπ το help που είδα στο page speed κάπου αναφέρει το site http://spriteme.org Από αυτά που διάβασα και λίγα που κατάλαβα αυτή η μετατροπή έχει να κάνει με πχ πολλές εικόνες που φορτώνετε μαζί πχ στην αρχική του forum με αυτό τον τρόπο φορτώνετε σαν μια εικόνα???

Προσπάθησα να κάνω μερικά πράγματα και εγκατέστησα το spriteme στον firefox.Οταν το έτρεξα στην σελίδα μου είδα οτι της εικόνες μου της βγάζει σαν 2 ξεχωριστά αρχεία που περιέχουν όλες της εικόνες απ το skins.. Μεταξύ αυτών το πρόγραμμα παρέχει και νέα αρχεία css που πρέπει να αντικαταστήσω..Ολα καλά μέχρι εδώ.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι ακριβώς να κάνω με τα 2 αρχεία εικόνων???Που να αντικαταστήσω και τι???

Θα ήθελα μια απάντηση παρακαλώ..

andreaslll

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από andreaslll » 13 Φεβ 2013 14:41

Υπάρχει και το spritegen, που κάνει την ίδια δουλειά. Αν έχεις γνώσεις gimp ή photoshop μπορείς να συνδυάσεις τις εικόνες και μόνος σου. Μετά τις εικόνες τις ανεβάζεις στον server και φροντίζεις να αντικαταστήσεις το link που τις καλεί από το css με το σωστό.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από alou » 13 Φεβ 2013 17:36

Πιθανώς να είναι και ανούσιο αυτό που πας να κάνεις, αν το css σου καλεί 20 εικόνες και τις κάνεις 3-4 και μετά στη σελίδα φορτώνεις 85 εικόνες avatar και 50 κάτι άλλο, δεν κάνεις τίποτα.

Τα sprites είναι Χ εικόνες background που τις βάζεις σε μία γλιτώνοντας http requests και όγκο, χρησιμοποιόντας background position στο css για να αντιστοιχήσεις το σωστό κομμάτι της εκεί που θες.

Τώρα, αυτό που έκανες - δεν ξέρω τα online εργαλεία πως λειτουργούν - φαντάζομαι απλά αντικαθιστάς το css με αυτό που σου έδωσε και τοποθετείς τις εικόνες στον αντίστοιχο φάκελο, τέλος.

Δηλαδή αν στο css έχεις
background:url(../images/sprite1.png) ...
θα πρέπει να βάλεις το sprite1.png στο images του συγκεκριμένου theme.

Δεν αντικαθιστάς κάποια εικόνα.

dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 13 Φεβ 2013 20:22

Ίσως όντως να είναι ανούσιο και να μπω τσάμπα στον κόπο.
Στο forum ανεβάζω πολλές εικόνες και σχεδόν κάθε μήνυμα περιεχέι και φώτο. Οι φώτο ανεβαίνουν στον server που έχω το hosting.Θέμα χώρου δεν εχω.

Θέλω να ρωτήσω αν αυτό νομίζεται οτι είναι λάθος?? Δηλαδή ποιο είναι το σωστό? Τι είναι το καλύτερο για ενα site που έχει αρκετές φώτο από θέμα να μην υπερφορτώνω τον server και να έχω καλές ταχύτητες?

Να ανεβάζω σε free hosting και απλά να υπάρχει το λινκ στο ποστ??? Αυτό όμως είναι ρισκο καθώς στο παρεθλον έχουν σβηστεί φώτο από μήνυμα και λόγο που στηρίζονταν στο μήνυμα το κείμενο βγήκε άχρηστο...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από alou » 14 Φεβ 2013 07:56

Αν θες ταχύτητα δεν είναι τσάμπα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Λύσεις υπάρχουν διάφορες, ψάξε για CDN που μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαζί με τον τωρινό σου server ή για Varnish που κάθεται μπροστά από τον apache και σερβίρει στατικό περιεχόμενο.

Η δική σου εγκατάσταση ίσως θέλει κάποιο άλλο optimization πχ στην βάση δεδομένων και στα queries της περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, ίσως να βρεις κάποιον που ασχολείται με server optimization και να σου δώσει πιο συγκεκριμένες συμβουλές, σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες. Εγώ ελάχιστα ξέρω για το θέμα.

andreaslll

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από andreaslll » 14 Φεβ 2013 08:56

Τι ενδείξεις ακριβώς έχεις ότι υπερφορτώνεται ο server? Ο σέρβερ είναι σκυλί, κανονικά δεν υπερφορτώνεται με μερικές εικονίτσες.

Δώσε ένα αποτέλεσμα από tools.pingdom.com (από Άμστερνταμ αν απευθύνεσαι σε έλληνες/ευρωπαίους) για να δούμε την πραγματική διάσταση του προβλήματος.

platongr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από platongr » 14 Φεβ 2013 09:26

Μήπως ο server είναι φορτωμένος από άλλους και όχι από εσένα ?

Πόσο καιρό έχεις το forum, πόσα posts και πόσες περίπου επισκέψεις την ημέρα ?

dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 14 Φεβ 2013 12:26

Καλημέρα σας.

Κατ αρχήν να πω οτι βελτίωση του κώδικα έχει γίνει από ειδική εταιρία, έδωσα αρκετά χρήματα και από το 45 που με έβγαζε στο google τώρα είναι κάπου στο 75-80.

Είμαι σε vps με GenuineIntel, Intel(R) Xeon(R)CPU E5620 @ 2.40GHz και 512 μνήμη με 512 Swap Usage αλλά βλέπω να εξαντλείτε εύκολα.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μέσω του κινητού που παρακολουθώ τον server ότι μερικές φορές χτυπάει και 130% η cpu..

Eνω η αρχική σελίδα του forum φορτώνει αρκετά γρήγορα δεν γίνετε το ίδιο και στα θέματα - μηνυματα. Επισκευή και βελτιστοποίηση στην βάση κάνω σχεδόν κάθε 5-6 ημέρες.

Δεν μιλάμε για εικονίτσες καθώς η ανάλυση που ανεβαίνει είναι μερικές φορές και 2500 χ 1500 αλλά γίνετε αυτόματα resize σε 300x300.

Η σελίδα είναι περίπου 14 μήνες, δεν έχω πολλές επισκέψεις καθώς εμφανιζόταν στο google πολύ χαμηλά ενω αυτό άλλαξε πρόσφατα. Οι επισκέψεις δεν έχουν φτάσει πάνω από 200 ταυτόχρονες.

Τα μηνύματα είναι αρκετά μέχρι τώρα περίπου 15.000 αφού η βάση να σκεφτείτε είναι τώρα περίπου 180mb!!

Θα κάνω το τεστ σε λίγο και θα ποσταρω τα αποτελέσματα.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?? :-?

platongr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από platongr » 14 Φεβ 2013 18:44

Να μεταφέρεις τα attachments στον δίσκο και όχι στην βάση αν τα έχεις τώρα έτσι.

Οι επισκέψεις σου και ο όγκος σου είναι πάρα πολύ μικρός.

Να αλλάξεις server και να πας σε μία καλή εταιρεία που δεν κάνει oversell και είτε να πάρεις εκεί vps, είτε ένα καλό shared πακέτο που θα σε καλύψει 100%.

dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 14 Φεβ 2013 19:57

Τα attachments όπως και τα avatars αποθηκεύονται στο σύστημα αρχείων, οχι στην βάση.Server έχω αλλάξει 2 φορές φίλε μου αλλά εδώ Ελλάδα δυστυχώς οι τιμές είναι πολύ ακριβές ειδικά σε vps και dedicatet έχουν ξεφύγει εντελώς και μερικοί χρεώνουν την 1 ώρα υποστήριξης 30 ευρώ....
Αν και δεν νομίζω να είναι θέμα server λόγω που έχω την ιδία συμπεριφορά περίπου σε όλους. Την μια στιγμή είναι και φορτώνει άμεσα και μετά 2 λεπτά μπορεί να σέρνεται....

Αν έχεις να προτείνεις κανένα καλό server μου λες, έστω σε pm αν απαγορεύεται εδώ.

Το oversell τι είναι???

dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 15 Φεβ 2013 23:17

To test στο pingdom.com παει αρκετά καλά αλλά οχι πάντα, πχ τώρα ειναι οκ ενω μπορεί ποιο μετα να δείχνει και 15 sec load. Παρόλα αυτα ακόμα και τώρα που ειναι στο 1,83 εγω παιδια στο forum βλέπω οτι δεν πάει καλά. Τώρα πως γίνετε αυτό δεν ξέρω. Έβγαλα μερικές φώτο απο τα αποτελέσματα μια και εχει αρκετά και δεν ξερω ποια θέλετε να δείτε.
Συνημμένα
test1.jpg
test2.jpg
test3.jpg

dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 05 Μαρ 2013 23:08

Παιδιά καμιά απάντηση για το πρόβλημα???

andreaslll

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Μαρ 2013 01:29

Σου λέει ότι δεν σερβίρεις στατικό περιεχόμενο από τομέα χωρίς cookies. Αυτό δεν θα σου μειώσει το χρόνο φόρτωσης για την πρώτη φορά αλλά για τις επόμενες

Τα 97 στοιχεία που κατεβάζεις είναι πάρα πολλά. Βάλε όλα τα styles σε ένα και καθάρισε σχόλια κλπ, όμαδοποίησε τα scripts ανάλογα με την ώρα που πρέπει να πέφτουν και φτιάξε css sprites όπου είναι δυνατόν

Επιπλέον βελτιστοποίησε τις εικόνες να έχουν το ελάχιστο δυνατό μέγεθος αρχείου (μεγαλύτερη συμπίεση).

Αν τα κάνεις όλα αυτά και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, τότε να είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι ένα vps.

dimitris_gr
Επικοινωνία:

Βελτίωση ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimitris_gr » 07 Μαρ 2013 00:43

andreaslll έγραψε:Σου λέει ότι δεν σερβίρεις στατικό περιεχόμενο από τομέα χωρίς cookies. Αυτό δεν θα σου μειώσει το χρόνο φόρτωσης για την πρώτη φορά αλλά για τις επόμενες

Τα 97 στοιχεία που κατεβάζεις είναι πάρα πολλά. Βάλε όλα τα styles σε ένα και καθάρισε σχόλια κλπ, όμαδοποίησε τα scripts ανάλογα με την ώρα που πρέπει να πέφτουν και φτιάξε css sprites όπου είναι δυνατόν

Επιπλέον βελτιστοποίησε τις εικόνες να έχουν το ελάχιστο δυνατό μέγεθος αρχείου (μεγαλύτερη συμπίεση).

Αν τα κάνεις όλα αυτά και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, τότε να είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι ένα vps.
Tα όσα αναφέρεις τα έχω ψηλοκαταλαβει από αυτά που γράφει. Επίσης το google μου βγάζει ως υψηλή προτεραιότητα το (συνδυασμός εικόνων σε sprites) Δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι πολύ λίγες και δεν μπορώ να τα κάνω, μάλλον θα πρέπει να ψάξω να βρω ειδικό που να γνωρίζει από vbulletin.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης