Απάλειψη του τελικού -ν

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cordis » 25 Οκτ 2003 23:30

Το τελικό -ν δεν απαλείφεται όταν η λέξη που ακολουθεί αρχίζει από φωνήεν ή από στιγμιαίο σύμφωνο (κ, π, τ, μπ, γκ, τζ, τσ) και από τα διπλά ξ και ψ.

Από αυτόν τον κανόνα εξαιρείται η αντωνυμία του αρσενικού γένους τον που κρατάει πάντα το -ν.

Τον είδαμε, τον ζητούμε, κτλ...

Η πρόταση "Μη ξεχνάτε, στο κόσμο υπάρχουν πολλά παιδιά που πεινούν" είναι λάθος η σωστή γραφή της είναι η εξής : "Μην ξεχνάτε, στον κόσμο υπάρχουν πολλά παιδιά που πεινούν"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 26 Οκτ 2003 11:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
graphist

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από graphist » 26 Οκτ 2003 11:31

Το τελικό -ν δεν απαλείφετε όταν η λέξη που ακολουθεί αρχίζει από φωνήεν ή από στιγμιαίο σύμφωνο (κ, π, τ, μπ, γκ, τζ, τσ) και από τα διπλά ξ και ψ.
Μου αρέσει που θες να κάνεις μάθημα γραμματικής... Ωραία τα λες, σωστός ο κανόνας σου, αλλά εκείνο το "απαλείφετε" μας έβγαλε το μάτι! Είναι γ' ενικό πρόσωπο γι' αυτό πρέπει να το γράψεις με "αι" (απαλείφεται). Η παρέμβασή μου δε γίνεται με σκοπό να προσβάλω κανέναν αλλά για την τήρηση της τάξης (βεβαίως, βεβαίως). :pint:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cordis » 26 Οκτ 2003 11:40

Σωστός σωστός ;)

εξάλλου δεν είπα ότι ξέρω... μαθαίνω κι εγώ.. ;)

άντε.. γράψτε τίποτα κι εσείς... :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cracker

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cracker » 05 Δεκ 2003 21:32

επίσης το τελικό ν μπαίνει πάντα όταν μιλάμε για ονόματα. πχ ονόματα πόλεων, ανθρώπων κτλ κτλ.

πχ είδα την Βάσω.

Άβαταρ μέλους
Esmeralda.

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από Esmeralda. » 07 Φεβ 2004 20:13

Να προσθέσω και εγώ κάτι για το τελικό ν
Καλλιο αργά παρά ποτέ ,ε;

. Ποιες λέξεις αφορά το τελικό ν;

- Την αιτιατική των άρθρων τον και την
- Τα μόρια δεν και μην
- Την αιτιατική του έναν και κανέναν
- Την αιτιατική από ένα σωρό προσωπικές αρσενικές αντωνυμίες, όπως οι ποιος, κάποιος, όσος, τόσος, πόσος, τέτοιος, αυτός, εκείνος, άλλος, ο ίδιος και τα επίθετα λίγος και πολύς (για όλες αυτές τις λέξεις, ο κανόνας ισχύει μόνο όταν χρησιμοποιούνται σαν επίθετα και όχι σαν ουσιαστικά)

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από Drizzt » 19 Φεβ 2004 01:26

Κρίμα που το Word δεν έχει τόσο καλό ορθογράφο ώστε να ξέρει τα ....:P

- Την αιτιατική των άρθρων τον και την
- Τα μόρια δεν και μην
- Την αιτιατική του έναν και κανέναν
- Την αιτιατική από ένα σωρό προσωπικές αρσενικές αντωνυμίες, όπως οι ποιος, κάποιος, όσος, τόσος, πόσος, τέτοιος, αυτός, εκείνος, άλλος, ο ίδιος και τα επίθετα λίγος και πολύς (για όλες αυτές τις λέξεις, ο κανόνας ισχύει μόνο όταν χρησιμοποιούνται σαν επίθετα και όχι σαν ουσιαστικά)

και άλλα ....

Προσωπικά εγώ μπερδεύομαι με το πέρνω ή παίρνω, παιρνώ, περνώ και τα κτλ....

Άβαταρ μέλους
katrin
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από katrin » 19 Φεβ 2004 08:22

Drizzt.......κάτι λέγαμε για τη γραμματική του Τριανταφυλλίδη (καλά το λέω? :-P) σε κάποιο θέμα
:-P χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι :-P

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από Drizzt » 19 Φεβ 2004 11:34

katrin έγραψε:Drizzt.......κάτι λέγαμε για τη γραμματική του Τριανταφυλλίδη (καλά το λέω? :-P) σε κάποιο θέμα
:-P χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι :-P

Αμα δεν έχεις καλή σχέση με την Γραμματική ....... :hammer: :hammer: :hammer: τι περιμένεις :o

cosmathan

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cosmathan » 23 Φεβ 2004 10:50

Το τελικό ν παραμένει σε όλες τις προσωπικές αντωνυμίες πχ. την φυλάκισε (αδύνατος τύπος προσωπικής αντωνυμίας -ακολουθεί ρήμα).
Είναι εύκολο να ξεχωρίσουμε την προσωπική αντωνυμία από το άρθρο αφού ακολουθείται από ρήμα ενώ το άρθρο από επίθετο ή ουσιαστικό.
Cracker είσαι βέβαιος ότι παραμένει πριν από τα κύρια ονόματα γιατί εγώ ξέρω ότι και τα κύρια ονόματα ακολουθούν τον κανόνα.

Άβαταρ μέλους
laertes

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από laertes » 24 Φεβ 2004 03:49

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όταν πρόκειται για κύρια ονόματα τότε μπαίνει κανονικά -ν
σκεψου το Κώστα, το Μιχάλη τη Νινκολέτα κ.α.

cosmathan

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cosmathan » 24 Φεβ 2004 18:09

και όμως έτσι λέμε: τον Κώστα (αρχίζει από κ), το Μιχάλη, τη Νικολέτα
Για να σιγουρευτείς άνοιξε ένα λεξικό και κοίτα ότι απολείφουν το τελικό ν πριν και από τα κύρια ονόματα (ή ένα σχολικό βιβλίο)

Άβαταρ μέλους
laertes

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από laertes » 24 Φεβ 2004 19:10

Υπηρεσία Εκδόσεων - Διοργανικό εγχειρίδιο σύνταξης κειμένων ― 10.4. Το τελικό ν

10.4. Το τελικό ν
Το τελικό ν διατηρείται πάντοτε στην προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου αυτόν, τον, στο ομοιωματικό σαν, στο άκλιτο δεν, καθώς και στην αιτιατική του ενικού του αρσενικού οριστικού άρθρου (τον) πριν από φωνήεν, τα σύμφωνα κ, π, τ, τα μπ, ντ, γκ, τσ, τζ και τα διπλά σύμφωνα (ξ, ψ)· γενικά όπου αυτό προφέρεται για λόγους ευφωνίας.

Διατηρείται το τελικό ν του αρσενικού άρθρου τον μπροστά από κύρια ονόματα (προσώπων, μηνών, ποταμών κλπ.), συντμήσεις και ξένους όρους, που θα μπορούσαν να εκληφθούν ως ουδετέρου γένους· επίσης προ επιθέτου ή μετοχής, ιδιαίτερα όταν βρίσκονται μακριά από το προσδιοριζόμενο ουσιαστικό.

(Καλύτερα ένα ν περισσότερο παρά ένα λιγότερο.)

τον ΦΠΑ, τον Ρήνο, τον Μάιο
τον κατασκευαστή, την πύλη, την ξενοφοβία
τον μοναδικό και ανεπανάληπτο αυτό τρόπο επίλυσης του προβλήματος

Σημείωση: Το αρνητικό μόριο «δεν» πρέπει να γράφεται πάντοτε δεν και όχι δε, γιατί συχνά γίνεται σύγχυση με τον αντιθετικό σύνδεσμο δε.

Αυτά από την Υπηρεσία Επισήμων Εκδόσεων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων

cosmathan

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cosmathan » 24 Φεβ 2004 19:59

Δες τι λέει ο Μπαμπινιώτης
http://abnet.agrino.org/htmls/G/G004.htm

Άβαταρ μέλους
laertes

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από laertes » 24 Φεβ 2004 22:35

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τον θείο Μπαμπινιώτη αλλά σου παραθέτω πάλι εδώ
από το conf. σου
το αρσενικό άρθρον τον να γράφεται πάντοτε με ν, ώστε να ξεχωρίζει από το ουδέτερο το, όπως γίνεται ήδη με την προσωπική αντωνυμία τον (πάντοτε με ν) που με το ν διακρίνεται κι αυτή από το ουδέτερο το. Προτείνεται δηλ. να γράφουμε: τον γιατρό (όχι το γιατρό), τον φίλο (όχι το φίλο), τον βυθό, τον χώρο, τον βωμό, τον φόρο, τον γέρο, τον Γιάννη, τον Βασίλη, τον Χρίστο κ.τ.ό.
Αν λοιπόν έχουμε κύρια ονόματα διατηρείται το -ν για τη δήλωση του γένους, κατ αναλογία(ν) με τη διάκριση από το ουδέτερο, επειδή οι γλώσσες λειτουργούν πάντα σε ενισχυμένη αναλογική...

Άντε, γιατί χάνουμε και τον αγώνα με τη Bayern

cosmathan

Απάλειψη του τελικού -ν

Δημοσίευση από cosmathan » 24 Φεβ 2004 23:02

Έχω επιλέξει ένα κομμάτι από τα λεγόμενά του για να σου τονίσω το σημείο: από την ισχύουσα γραμματική.
Είναι άσχετο αν συμφωνώ ή όχι.

Από την ισχύουσα γραμματική ξέρουμε ότι το άρθρο τον (και τα την, έναν, δεν και μην) «φυλάγουν το τελικό ν, όταν η ακόλουθη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από σύμφωνο στιγμιαίο (κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ) ή διπλό (ξ, ψ)». Στις υπόλοιπες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται χωρίς ν. Παραδείγματα: τον αέρα, τον τόπο ­ το γέρο, το φόβο. Η γραμματική επίσης διδάσκει ότι «το τελικό ν φυλάγεται πάντοτε στο άρθρο των, στην προσωπική αντωνυμία τού τρίτου προσώπου τον, καθώς και στο τροπικό επίρρημα σαν». Παραδείγματα: τον βλέπω, φώναξέ τον. Επομένως το τον, που μας ενδιαφέρει εδώ, αν μεν είναι άρθρο παίρνει ή δεν παίρνει ν ανάλογα με το περιβάλλον, αν είναι αντωνυμία παίρνει πάντοτε ν. (το γιατρό = το γιαπί, το φίλο = το φύλο, το βυθό = το βουνό, το χώρο = το χέρι, το Γιάννη,το Βασίλη, το Χρίστο κ.τ.ό.)·

Στο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας έχει καθιερωθεί η γραμματική του Τριανταφυλλίδη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και διαφωνίες ή προσπάθειες βελτίωσης της. Για να είσαι "νόμιμος" λοιπόν, (ακόμη και στις εξετάσεις) πρέπει να ακολουθείς τη γραμματική που έχει εγκριθεί από τη Βουλή και έχει γίνει νόμος του κράτους.

Φιλικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες