μητρικη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
graig

μητρικη

Δημοσίευση από graig » 15 Φεβ 2013 07:23

Καλησπέρα μόλις γράφτηκα στην ομάδα σας καλή αρχή μας εύχομαι. Γρηγόρης λεγομαι και χαρηκα που είμαι στην ομάδα σας. Θα θέσω τη πρώτη μου ερώτηση αν και έχω παρά πολλές. Πως μπορώ να βρω τι μητρική έχω? Είμαι νέος στο θέμα computer. Μόνο. Format ξέρω να κάνω ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μητρικη

Δημοσίευση από hitca » 15 Φεβ 2013 10:46

Έναρξη/Βοηθήματα/Εργαλεία συστήματος/Πληροφορίες συστήματος

Εναλλακτική λύση είναι η χρήση προγράμματος γιά άντληση πληροφοριών σχετικά με το hardware ενός υπολογιστή, πχ. Speccy

*** να μην κάνεις format (γιά πλάκα) εάν δεν έχεις τεχνικό υπόβαθρο και γνώσεις σε κάπως προχωρημένο επίπεδο, τα πιθανά προβλήματα είναι πολλά.
Ενημερώσου, διάβασε, ρώτησε !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

graig

μητρικη

Δημοσίευση από graig » 15 Φεβ 2013 12:43

Καλημέρα όχι εντάξει έχω κάνει πολλές φορές φορματ. Είμαι ok Κάτι άλλο,πήγα να βάλω τα windows 7και δεν αναγνωρίζεται από το DVD rom το δισκακι( σπασμενα) έβαλα άλλο δισκακι με τα 7 άρια τίποτα πάλι. Έβαλα τα windows τα πήρε. Κοιταω στη διάγνωση προβλημάτων λέει... DVD rom κατεστραμμένο ένα μπλοκ... γι αυτό δεν αναγνωρίζει τα 7 άρια? Πρέπει να πάρω άλλο dvdrom?έβαλα όμως ταινίεσ και mp3 και τα αναγνωριζει

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μητρικη

Δημοσίευση από hitca » 15 Φεβ 2013 22:01

Εάν είναι (χιλιο)ταλαιπωρημένη η συσκευή dvd, ναί να πάρεις άλλη έτσι και αλλιώς είναι πολύ προσιτές οι τιμές τους.
Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να είναι και το cd/dvd κακογραμμένο ή σε υψηλή ταχύτητα, κάτι που δεν συνιστάται σε εγγραφές λειτουργικών συστημάτων. Μέγιστη ταχύτητα εγγραφής θα πρέπει να είναι (το πολύ) 4x (ακόμα καλύτερα 2x).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

graig

μητρικη

Δημοσίευση από graig » 06 Μαρ 2013 11:26

hitca έγραψε:Εάν είναι (χιλιο)ταλαιπωρημένη η συσκευή dvd, ναί να πάρεις άλλη έτσι και αλλιώς είναι πολύ προσιτές οι τιμές τους.
Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να είναι και το cd/dvd κακογραμμένο ή σε υψηλή ταχύτητα, κάτι που δεν συνιστάται σε εγγραφές λειτουργικών συστημάτων. Μέγιστη ταχύτητα εγγραφής θα πρέπει να είναι (το πολύ) 4x (ακόμα καλύτερα 2x).
σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

LEBAGIAN

μητρικη

Δημοσίευση από LEBAGIAN » 17 Μαρ 2013 18:25

KATEBASE TO CPU Z, ΠΑΤΑ MAINBOARD ΚΟΙΤΑ ΤΟ MODEL ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΟ ΒΙΟS?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες