Πως θα κάνω την σελίδα μου να εμφανίζεται στα ελληνικά

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Οκτ 2003 00:26

Για να κάνουμε την σελίδα μας να εμφανίζεται πάντα στα ελληνικά θα πρέπει να το δηλώσουμε με κάποια meta tags μέσα στην περιοχή head του html αρχείου μας. Δηλαδή μετά το <head> και πριν το </head>...

Πχ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<head>
<meta http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=iso-8859-7"> 
<meta http-equiv="Content-Language" content="el">
</head>
αυτές οι δύο εντολές meta που βάλαμε λένε στον browser του επισκέπτη μας ότι η σελίδα μας είναι γραμμένη στα ελληνικά και θα πρέπει να του την εμφανίσει με ελληνική γραμματοσειρά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 27 Οκτ 2003 09:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

anti13

Δημοσίευση από anti13 » 11 Ιούλ 2006 20:23

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-7" />

εγω εχω μονο αυτο το κομμάτι και μια χαρα ελληνικά βγαζει...

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 13 Ιούλ 2006 11:06

Συμφωνώ και με τα δύο που έχετε γράψει,αλλά κάπου έχω διαβάσει πως σιγά-σιγά θα εγκαταλειφθεί το πρότυπο ISO-8859-7 και θα ιοθετηθεί το πρότυπο utf-8. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 13 Ιούλ 2006 16:01

ωραιοι κι οι 2..

αλλα η κωδικοποίηση που δηλώνουμε ειναι απαραίτητο να συμφωνει με αυτή του κειμενου μας..

(αν δηλώσουμε utf8 και το κειμενο ειναι ISO-Greek θα εμφανίζονται παπάκια..)

Σε κάθε περίπτωση το δοκιμάζουμε πρώτα!

Να προσθέσω απο προσωπική εμπειρία :
Αν μια μερα χαθει η κωδικοποιηση σας (εμφανίζονται παπάκια ότι κι αν δηλώνετε στα meta-tags),
- ενω η φιλοξενία σας (hosting) είναι σε ξένους διακομιστες (στο εξωτερικό) που "τελειως τυχαία" αναβαθμίστηκαν εχτές..
(ή είναι πιθανό..)

- επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο του server σας !

2 cents
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Ιούλ 2006 09:40

anti13 έγραψε:<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-7" />

εγω εχω μονο αυτο το κομμάτι και μια χαρα ελληνικά βγαζει...
Εγώ ξέρω πως το πρώτο από τα δύο που έβαλε ο cordis είναι για windows αλλά το άλλο είναι για Mac (τουλάχιστον έτσι είχα ακούσει κάποτε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα). Εσύ τις έχεις κοιτάξει τις σελίδες σου με Mac? Φαίνονται εντάξει;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

anti13

Δημοσίευση από anti13 » 21 Σεπ 2006 19:13

patriot ναι την εχω δει και σε Mac και φαινεται μια χαρα!

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 21 Σεπ 2006 20:55

Το codepage (=charset, Ελληνικά κτλ) δηλώνεται από:
1) Τους headers του http πρωτοκόλλου
είτε μέσω php ή άλλης server γλώσσας,
είτε από τον ίδιο το server, π.χ. με οδηγίες του apache.

Αν η σελίδα σας είναι σε php, φροντίστε να στείλετε σωστούς headers.
Αν είναι σκέτη html, κοιτάξτε τα headers με κάποιον από τους online header viewers για να βεβαιωθείτε ότι
α) δε στέλνει τίποτα (αυτό είναι καλό γιατί αφήνει την html να ορίσει charset)
ή
β) στέλνει ελληνικά (χλωμό για ξένους servers)
Αν στέλνει π.χ. iso-8859-1, κάντε παράπονα στον provider.

2) Τα meta που έγραψε παραπάνω ο cordis
Το charset είναι η κωδικοποίηση, δηλαδή ποιο γράμμα αντιστοιχεί σε ποιο byte (π.χ. http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8859-7), και το δεύτερο, το Content-Language, είναι η γλώσσα.
Αυτό κυρίως χρησιμεύει όταν δύο γλώσσες έχουν το ίδιο charset, π.χ. Πορτογαλλικά και Ισπανικά, οπότε να μπορεί να ξεχωρίσει π.χ. το google για ποια γλώσσα πρόκειται.
Το χρησιμοποιεί και το frontpage στον ορθογραφικό έλεγχο της σελίδας.

Τα πιο συνηθισμένα ελληνικά charsets είναι το windows-1253 και το iso-8859-7. Αν θέλουμε να βάλουμε π.χ. κινέζικα σ' αυτές τις κωδικοσελίδες θα πρέπει να γράψουμε &#12345 ; (το νούμερο είναι τυχαίο, για ακρίβεια κοιτάξτε το charmap των Windows).
Μπορεί κάποιος να δείξει ελληνικά σε οποιαδήποτε κωδικοσελίδα, π.χ. iso-8859-1, αρκεί να τα γράψει σαν &#902 ; κτλ.
Τα utf-8, utf-16 κτλ είναι unicode, δηλαδή μπορούν να απεικονίσουν οποιονδήποτε χαρακτήρα χωρίς &#νουμεράκια. Ειδικά το utf-8 δεν "κοστίζει" στους αγγλόφωνους, δεν τους μεγαλώνει τις σελίδες, οπότε χρησιμοποιείται όλο και ποιο συχνά. Για τα Ελληνικά όμως χρειάζεται διπλάσιο χώρο (2 bytes ανά Ελληνικό χαρακτήρα).

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Οκτ 2006 17:21

The Absolute Minimum Every Software Developer Absolutely, Positively Must Know About Unicode and Character Sets (No Excuses!) -
http://www.joelonsoftware.com/articles/Unicode.html

Άβαταρ μέλους
vspartan

Δημοσίευση από vspartan » 15 Μάιος 2008 21:16

Καλησπέρα,καταρχίν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και συνάμα να σας συγχαρώ για αυτή την υπέροχη <δουλεία> που έχετε κάνει.Πραγματικά το forum είναι πληρέστατο και μας βοηθάει πάρα πολύ.
Στο θέμα.Πρέπει να φτιάξω ένα site εύρεσης εργασίας [Web-job-finder] καθώς είμαι άσχετος με το θέμα <σκαλίζω> το forum και μαθαίνω πληροφορίες για το <χτίσιμο> αυτού του site.Αποφάσισα να το φτιάξω με το Dreamweaver καθώς μας παρότρεινε ο εν λόγω καθηγητής.Μέχρι στιγμής <χτίζω> το site με έτοιμα starter pages που μου παρέχει το Dreamweaver. Προσπαθώ να κάνω μετατροπές δηλαδή να βάλω table και τόσα άλλα καλούδια,και σ'αυτό το σημείο θέλω την βοήθεια σας.
Τώρα να μπώ στο θέμα του thread,στο text που έχει το site πήγα στην καρτέλα Design και έκανα Delete το κείμενο.Απ'εκεί και πέρα πήγα και έκανα Paste ένα άλλο κείμενο,ενώ ακόμα ήμουν στην καρτέλα design.Οταν πηγαίνω στην καρτέλα code μου βγάζει το κείμενο με διάφορα περίεργα σχήματα,έχει αυτό κάποια ιδιαίτερη σημασία?Θα έχω πρόβλημα με το site?
Συγνώμη για το <πρήξιμο> αλλά είμαι <νεός> και μου φαίνονται <βουνό>,όπως επίσης και αν είμαι εκτός thread.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Οι Θερμοπύλες απέδειξαν ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι,αλλά ολίγοι άνδρες.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 23 Μάιος 2008 09:08

το πώς εμφανίζεται ο κώδικας (ή ένα κείμενο) σε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα (όπως πχ. αυτό που λές σου εμφανίζει παπάκια τον δικό σου κώδικα), είναι ζήτημα ρυθμίσεων του προγράμματος αυτού και δες αν και που μπορείς να του αλλάξεις τις ρυθμίσεις (κωδικοσελίδας εμφανισης).

Το τί δειχνει στο διαδίκτυο αντίθετα ρυθμίζεται από μια σειρά παραμέτρων
- αν δεν έχεις βάλει στο πρόγραμμα εμφάνισης ιστοσελίδων σου τίποτα υποχρεωτικό, αλλα το αφήνεις να δεχεται τις ρυθμίσεις κάθε ιστοσελίδας
- κι αν εχεις βάλει την παραπάνω αναφερόμενη δήλωση γλώσσας στην αρχή του κώδικα της ιστοσελίδας
- κι αν με αυτό το συνδυασμό σου εμφανίζει σωστά την ιστοσελίδα το πρόγραμμα εμφάνισης ιστοσελίδων σου
τότε δεν θα έχει γενικά πρόβλημα και όταν ανεβει.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Μάιος 2008 15:01

Αυτά τα περίεργα σχήματα εμφανίζονται λόγω διαφορετικής κωδικοποίησης του κειμένου.

Καλό θα είναι στον κώδικα της σελίδας σου να βλέπεις το κείμενο κι όχι περίεργα σύμβολα (θέμα όγκου σελίδας, προσβασιμότητας από search engines, κλπ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες