Κριτήρια επιλογής server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Κριτήρια επιλογής server

Δημοσίευση από philos » 17 Φεβ 2013 16:02

Παιδιά, δεν ήξερα που αλλού να ανοίξω το θέμα, αν υπάρχει πρόβλημα μπορείτε να το μετακινήσετε. Δεν ψάχνω να μου προτείνετε συγκεκριμένα πακέτα hosting σε εταιρείες, αλλά να μου απαντήσετε σε κάποιες γενικές ερωτήσεις προσεγγιστικά.

Πως επιλέγουμε το κατάλληλο πακέτο web hosting & server για ένα cpuονόβο site με database και php;
Προφανώς και δεν πάμε σε οποιονδήποτε server αλλά βάσει κάποιων στοιχείων, επιλέγουμε τον server με το κατάλληλο hardware. Ποια στοιχεία του site χρειαζόμαστε και πως τα συνδυάζουμε ώστε να καταλήξουμε στο κατάλληλο hardware και στο αν ο server θα είναι κοινόχρηστος ή dedicated;

PanosPss

Κριτήρια επιλογής server

Δημοσίευση από PanosPss » 23 Μαρ 2013 14:52

Γειά σου, philos!

Θα σου πω μερικά πράγματα σύμφωνα με δικιά μου εμπειρία... πρώτα απ' όλα θα επιλέξεις το hardware σύμφωνα με πόσο κόσμο θέλεις να αντέχει. Δηλαδή, όσο πιο πολύ κόσμο θέλεις, τόσο πιο ισχυρό server θέλεις.

Φυσικά, πρέπει να κοιτάξεις το μηνιαίο traffic ώστε να αντέχει τα άτομα που υπολογίζεις. Ακόμα πρέπει να δεις πόσες βάσεις δεδομένων θέλεις να έχεις ώστε να τις προσφέρει το πακέτο!

Τέλος, αν θέλεις ισχυρό server τότε ο dedicated server είναι μονόδρομος.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες