Νέοι κανονες βελτιστοποιησης και περιεργα αποτελεσματα

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Pana-giotis

Δημοσίευση από Pana-giotis » 21 Φεβ 2013 22:39

Προσπάθησα πολύ να βρω τον κατάλληλο, και επειδή νομίζω οτι απέτυχα ας μπω στο προκείμενο.
Όλοι όσοι ασχολούμαστε με το SEO, ξέρουμε για τις κοσμογονικές αλλαγές της Google (Panda, Penguin).
Μερικές απο τις αλλαγές είναι η σημασία που δίνεται (για την ακρίβεια δεν δίνεται) πλέον απο την Google στα footer και τις υπογραφές των ιστοσελίδων ειδικά όταν αυτές είναι άσχετες με το περιεχόμενο της ιστοσελίδας, τα κρυφά (ή ακόμα και φανερά) links απο widgets κλπ τα οποία είναι επίσης άσχετα με το υπόλοιπο περιεχόμενο.

Υπάρχουν 2 εταιρείας κατασκευής ιστοσελίδων (έχουν αναφερθεί κατα καιρούς στο forum) που έκαναν την εξυπνάδα να αντιγράψουν 2-3 απλά modules για Joomla, να κρύψουν μέσα σε αυτά backlinks και να τα διαθέσουν δωρεάν στον κόσμο.
Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό για την κατάταξη αυτών των 2 εταιρειών καθώς η θέση τους είναι στις πρώτες .

Το εντυπωσιακό είναι οτι αν και έχουν γίνει αυτές οι αλλαγές στο Google, η κατάταξη των 2 δεν έχει αλλάξει καθόλου. τα κρυφά links παρεμένουν στους ανυποψίαστους χρήστες των δωρεάν modules τους και γενικά... τίποτα δεν έχει αλλάξει!!!

Έχετε κάποια εξήγηση;

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 21 Φεβ 2013 22:43

Δεν έχω ιδέα σε ποιες εταιρείες αναφέρεσαι. Όμως σε παρόμοιες περιπτώσεις, η μεγάλη προβολή του site μέσω google φέρνει και πάρα πολλά φυσικά links. Οπότε ακόμη και αν τους πάρουν χαμπάρι, καθαρίζουν τα webspam και πορεύονται με τα «καλά» links που έχουν κερδίσει όσο καιρό σπάμαραν

Pana-giotis

Δημοσίευση από Pana-giotis » 21 Φεβ 2013 22:47

Δεν χρειάζεται να κατονομάσω τις εταιρείες, αλλά μιλάμε για τρελό blackhat seo με κραυγαλέο τρόπο (display:none, γραμματοσειρά σε χρωματισμό ίδιο με το background, link απο φωτογραφίες 1x1 pixel και πάει λέγοντας).
Μιλάμε για την Βίβλο του blackhat seo. Άλλες σελίδες έχουν καταποντιστεί για το 1% απο όσα έχουν κάνει αυτοί και δεν το συζητώ καθόλου

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2013 20:14

για το "web design" είναι;

δε νομίζω ότι έχουν επηρεάσει όλα αυτά τα update τόσο τα ελληνικά αποτελέσματα. θέλουν αρκετό χρόνο για να γίνουν πράξη και εδώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Pana-giotis

Δημοσίευση από Pana-giotis » 22 Φεβ 2013 22:36

Όχι δεν είναι για αυτό, είναι για Ελληνικές αναζητήσεις, στην κυριότερη ουσιαστικά που αφορά την κατασκευή ιστοσελίδων.
Τα αποτελέσματα δεν έχουν αργήσει καθόλου κατα την άποψή μου. Οι αλλαγές είναι πολύ μεγάλες και όσοι το παρακολουθούν το έχουν δει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Φεβ 2013 12:14

μη νομίζεις, εκεί έχουν φάει και ολοκληρωτικό ban και ξανανέβηκαν αλλιώς.

αλλά όπως σου είπα νομίζω πως για ελληνικές αναζητήσεις δεν γίνονται και τόσο γρήγορα οι αλλαγές που γίνονται στις αγγλικές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες