Τί δεν πρέπει να κάνει ένας Merchant....

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Φεβ 2013 23:28

Με αφορμή κάποιες συζητήσεις με υποψήφιους πελάτες για προώθηση μέσω affiliate marketing αλλά και κάποιες ανακοινώσεις που υπήρξαν τελευταία σε γνωστά προγράμματα που τρέχουν σε διάφορα δίκτυα, θα ήθελα να συνοψίσω τα σημαντικότερα πράγματα που δεν πρέπει να κάνει ένας merchant (με σειρα σοβαρότητας) :

1) Να απαγορεύει κάθε είδους δυνατότητα προώθησης.
Έχω δει όρους προγράμματος που ο affiliate δεν έχει καμμία δυνατότητα προώθησης μέσω PPC, Social Networks κτλ και δε μιλάω για brand bidding, ούτε για απευθείας PPC .....
2) Να δίνει γελοίες προμήθειες για sale, lead, click
3) Να έχει μεγάλο ποσοστό ακυρώσεων
4) Να αλλάζει τους όρους προγράμματος από τη μια μέρα στην άλλη χωρίς προειδοποίηση
5) Να μην εγκρίνει πωλήσεις εντος 30 ημερών
6) Να μην έχει δημιουργικά σε πολλές διαστάσεις
7) Να μην επικοινωνεί με τους affiliates όταν χρειάζονται οποιαδήποτε βοήθεια
8 ) Να έχει datafeed για κλάματα

Συνεχίστε τη λίστα :)

.....

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 22 Φεβ 2013 23:43

Δεν πρέπει να παίζει σε affiliate marketing αν δεν έχει εμπόρευμα.

Είχα βάλει κάποτε ένα πρακτορείο εκδρομών και δεν πούλαγε τίποτε, κάνω έναν έλεγχο και τι να δω... Στο 80% των διαφημίσεων του feed έγραφε ότι η εκδρομή έχει κλείσει! Και συνέχιζε να υπάρχει στο feed!!!

Άλλη περίπτωση, dealaδικο που ξεκίνησε σήμερα σε 2 δίκτυα έχει μόνο 3 deals!!! Τρία λέμε... Ξεφτίλα!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Φεβ 2013 00:16

Αυτό με τα banners είναι το πιο σημαντικό!
Δεν φτάνει που πολλά banners είναι "αντιεμπορικά" σχεδιασμένα, σου δίνει μόνο 2-3 τεράστια! Δηλαδή για να τρέξω την καμπάνια, πρέπει να κάνω το site μου καρναβάλι!
Θα μου πεις αυτά είναι κι αν σου αρέσει...
Σωστό κι αυτό!

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 26 Φεβ 2013 14:49

Από τα παραπάνω θα διαφωνήσω με τη χαμηλή προμήθεια και τα λίγα banners. Πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του κάθε πωλητή να προσφέρει όση προμήθεια θέλει και ότι banners θέλει. Αρκεί να είναι τίμιοι και ξεκάθαροι οι κανόνες (βλέπε κουπόνια). Ο κάθε affiliate έχει δικαίωμα να παίξει τις διαφημίσεις τού ή να μην της παίξει εφόσον δεν του κάνουν.

Νομίζω όμως ότι όλα αυτά όμως είναι πολύ ψιλά γράμματα. Η κατάσταση του affiliate γενικά στην Ελλάδα είναι πολύ πιο τραγική,

Links που ενώ υποτίθεται ότι κατεβάζουν feeds από τα sites των merchants επιστρέφουν error messages μέχρι να γεμίσει ο δίσκος μου (150G ελεύθερος χώρος και βάλε).

Βλαχομαγκές του τύπου βάζω σε όλες τις περιγραφές μου απευθείας links "για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ" για να μην πληρώσει προμήθεια (αυτό λύνεται κάνοντας parsing - λίγο δύσκολη δουλειά αλλά μόλις βρω χρόνο θα κάνω πιο γενικό το προγραμματάκι που εφτιαξα και θα το μοιράσω τζάμπα γιατί με εκνευρίζουν οι βλαχομαγκές)

Sitemap που παρουσιάζεται ως datafeed!!!!!!

Url από datafeeds που απλά δεν υπάρχουν.

Άντε οι πωλήτές είναι άσχετοι, τα δίκτυα δεν μπήκαν στον κόπο να κάνουν ένα κλικ να δουν που πάει ρο ριμάδι το feed που γράφουν ότι έχει ο διαφημιζόμενος?

Το ουσιαστικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο γεγονός ότι η ελληνική αγορά βρίσκεται σε ένα ανώριμο στάδιο όπου υπάρχει ένας σκληρός καθαρά ποσοτικός ανταγωνισμός (τόσο ανάμεσα στα δίκτυα όσο και ανάμεσα στους affiliates). Όταν ξεπεράσουμε το ποιος έβαλε πρώτος κάτι ή το ποιος έχει περισσότερα sites τα πράγματα ίσως βελτιωθούν.

Κατά τη γνώμη μου δεν θα πάρει πολύ καιρό ακόμη να συμμαζευτεί το πράμα. Τώρα αν θα γίνει με ελληνικά δίκτυα, ελληνικά καταστήματα και ελληνικά affiliate sites ή με ξένα που θα ανακαλύψουν το κενό και θα έρθουν να πάρουν όλη την αγορά μέσα σε μια βδομάδα αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 26 Φεβ 2013 15:18

Καλησπέρα tk12345

Επειδή αναφέρεις μια σειρά από τεχνικά προβλήματα (feeds με error messages, datafeeds που δεν υπάρχουν, sitemaps αντί για datafeeds) θα ήθελα σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις αν κάποιο από αυτά τα προβλήματα το έχεις συναντήσει στη Linkwise (ειδικά στη νέα πλατφόρμα) ώστε να το διορθώσουμε άμεσα.

Φιλικά
Linkwise Affiliate Network

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 26 Φεβ 2013 15:31

tk12345 συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.....

Νομίζω όμως ότι αργά ή γρήγορα όλα αυτά θα 'φτιάξουν'.... γιατί δεν μπορεί η αγορά να λειτουργήσει σωστά διαφορετικά.... θα μπουν σίγουρα κανόνες και αυτοί (δίκτυα, έμποροι, affiliates) που δεν θα τους ακολουθούν θα 'πεταχτούν' εκτός αγοράς....

Ηδη βλέπουμε ανακατατάξεις σε πολλές περιπτώσεις (δίκτυα, έμποροι, affiliates) και τους επόμενους μήνες θα φανεί αυτό ακόμα περισσότερο....
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 26 Φεβ 2013 16:08

George - Linkwise έγραψε:Καλησπέρα tk12345

Επειδή αναφέρεις μια σειρά από τεχνικά προβλήματα (feeds με error messages, datafeeds που δεν υπάρχουν, sitemaps αντί για datafeeds) θα ήθελα σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις αν κάποιο από αυτά τα προβλήματα το έχεις συναντήσει στη Linkwise (ειδικά στη νέα πλατφόρμα) ώστε να το διορθώσουμε άμεσα.

Φιλικά
Αυτό με τα καθαρά links μέσα στις περιγραφές νομίζω ότι το έχετε όλοι.

Τα υπόλοιπα που αναφέρω δεν αφορούν εσάς (κάτι προβλήματα που υπήρχαν με εσάς - όχι τόσο τραγικά - έχω επικοινωνήσει ήδη και έχουν επιλυθεί)

Δεν θα ήθελα να κατηγορήσω δημόσιο η να προωθήσω κάποιο δίκτυο, έτσι στην επόμενη αντίστοιχη ερώτηση δεν θα απαντήσω καθώς θα είναι προφανές το σε ποιο αντιμετώπισα το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Ενδεχομένως να μην ήταν και πολύ σοφό που τα ανέφερα εδώ, αλλά όταν έχεις φάει 3 ανθρωποημέρες για να βρεις γιατί οι δίσκοι στο server σου είναι 100% γεμάτοι και σε δημιουργούν προβλήματα και σε άλλες δουλειές που κάνουν...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 27 Φεβ 2013 01:46

tk12345 έγραψε:Αυτό με τα καθαρά links μέσα στις περιγραφές νομίζω ότι το έχετε όλοι.
Θα το βάλω στα υπόψιν να εξεταστεί αν μπορούν να μετατρέπονται τα links αυτά σε affiliate links. Προγραμματιστικά σίγουρα δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να δούμε κατά πόσο επηρεάζει από πλευράς απόδοσης καθώς τα feeds είναι ήδη πάρα πολύ μεγάλα. Αλλά αν μπορούμε να το λύσουμε, θα το λύσουμε.

Από εκεί και πέρα το να αναφέρεις κάποιο πρόβλημα εγώ δεν το θεωρώ κατηγορία, αλλά feedback (εκτός φυσικά αν το κάνεις με άσχημο τρόπο αλλά εσύ δεν το έκανες αυτό). Γι'αυτό εξάλλου σε ρώτησα να μου πεις συγκεκριμένα ποιά προβλήματα αντιμετωπίζεις για να τα δούμε.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 27 Φεβ 2013 08:57

George - Linkwise έγραψε:
tk12345 έγραψε:Αυτό με τα καθαρά links μέσα στις περιγραφές νομίζω ότι το έχετε όλοι.
Θα το βάλω στα υπόψιν να εξεταστεί αν μπορούν να μετατρέπονται τα links αυτά σε affiliate links. Προγραμματιστικά σίγουρα δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να δούμε κατά πόσο επηρεάζει από πλευράς απόδοσης καθώς τα feeds είναι ήδη πάρα πολύ μεγάλα.
Hints:
1. Στη γενικότητα τα του δεν είναι τόσο απλό το πρόβλημα μιας και δεν μπορείς πάντα να βάζεις affiliate links. Υπάρχουν deal sites που στέλνουν στο site του αρχικού πωλητή. Επίσης υπάρχουν προϊόντα που στέλνουν στο site του κατασκευαστή. Links σε doc, pdf. Links που κάνουν κάτι μέσω javascripts
2. Εμείς προτιμήσαμε τελικά να αντικαταστήσουμε τα links με javascript που βγάζει μήνυμα ότι πρώτα πρέπει να πας στη σελίδα του πωλητή. Στο [οκ] χρησιμοποιούμε το affiliate link που δίνει το feed (αν θες να το δεις αυτή τη στιγμή υπάρχει στο τελευταίο προϊόν που βρίσκετε στην πρώτη σελίδα του site που έχω στο profil μου). Αυτή η λύση όμως δεν μπορείς να την υλοποιήσεις εσύ σαν δίκτυο καθώς δεν μπορείς να ξέρεις που να εμφανίζεις το popup, τι διαστάσεις θα έχει τι layout. To να βγάλεις το question του browser είναι πολύ άσχημο και έχεις προβλήματα συμβατότητας με browsers.

Σαν δίκτυο εσείς μπορείτε να κάνετε κάτι πολύ πιο απλό και εύκολο. Να κάνετε συστάσεις στους διαφημιζόμενους να μην κάνουν αυτό το πράγμα. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που δεν το κάνουν επίτηδες αλλά πετάνε τις περιγραφές όπως είναι και στο δικό τους site. Είναι όμως πιο εύκολο να το αλλάξουν αυτοί μια φορά παρά να το αλλάζουν όλοι οι άλλοι κάθε φορά που κατεβάζουν το feed.

3. Στην λύση που δώσαμε εμείς δεν επηρεάστηκε σημαντικά το performance - λίγα λεπτά παραπάνω για τα feeds που χρησιμοποιούμε και από τα 3 δίκτυα (τα κατεβάζουμε και τα επεξεργαζόμαστε όλα με λίγες εξαιρέσεις) + μερικά feeds εκτός ελληνικών δικτύων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες