αγγελίες εργασίας για Προσωπικό και Στελέχη Πληροφορικής από το FreeStuff

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Φεβ 2013 22:06

Από τον Σεπτέμβριο του 2008, όπου και ξεκίνησε η υπηρεσία μας IT Jobs, έχουν καταχωρηθεί πάνω από 1500 θέσεις εργασίας οι οποίες έχουν λάβει συνολικά πάνω από 12000 αιτήσεις με βιογραφικά.

Αρκετές είναι οι εταιρείες που όταν αναζητούν κάποιον web developer ή web designer καταχωρούν μόνο στο IT Jobs του FreeStuff την αγγελία τους, γιατί ξέρουν ότι θα πάρουν πολλά και ποιοτικά βιογραφικά και θα βρουν αυτό που θέλουν γρήγορα!

Κι αυτό γιατί, οι καλύτεροι web developers και web designers περνάνε από εδώ!

Όλη αυτή η επιτυχία και αποδοχή που έχει η υπηρεσία μας μας κάνει να σκεφτόμαστε το πως θα την κάνουμε καλύτερη και ποιο χρηστική για τις εταιρείες που την προτιμούν, αλλά και για όλα τα μέλη μας που ψάχνουν δουλειές από εκεί μέσα.

Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα οι ενεργές αγγελίες για στελέχη πληροφορικής δεν πέφτουν κάτω από τις 150, και πάντα υπάρχει μια σταθερή αυξητική τάση.

Αυτή την στιγμή υπάρχουν 160 ενεργές αγγελίες εργασίας.

http://jobs.freestuff.gr/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Φεβ 2013 22:39

μηπως θα ηταν μια καλη ιδεα να εχεις και καποιες συνεντευξεις παρουσιασεις απο τις εταιρειες που αναφερεις εδω;

ωραια δουλια!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Φεβ 2013 12:09

ένα ερωτηματολόγιο για όλους όσους έχουν χρησιμοποιήσει την υπηρεσία είναι το πρώτο που θα πρέπει να γίνει πριν αναπτυχθεί περαιτέρω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Φεβ 2013 13:56

cordis έγραψε:ένα ερωτηματολόγιο για όλους όσους έχουν χρησιμοποιήσει την υπηρεσία είναι το πρώτο που θα πρέπει να γίνει πριν αναπτυχθεί περαιτέρω.
ωραια ιδεα, αντε καλη αρχη,

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 25 Φεβ 2013 14:05

Μιας και πιστεύω πως είναι η μόνη κοινότητα που έχει τόσο κόσμο στο συγκεκριμένο κλάδο, γιατί δεν σκέφτεσαι να ενσωματώσεις κάποια πλατφόρμα εργασίας, πχ όπως το odesk ώστε να παίρνεις ποσοστό με κάθε εργασία από freelancers;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Φεβ 2013 21:48

γιατί τότε δε θα ήταν αγγελίες freestuff, αλλά αγγελίες odesk...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 25 Φεβ 2013 23:58

Εννοώ να φτιάξεις μία hiring πλατφόρμα σαν το odesk ή το freelancer για το freestuff.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 26 Φεβ 2013 01:12

alexisitsios έγραψε:Εννοώ να φτιάξεις μία hiring πλατφόρμα σαν το odesk ή το freelancer για το freestuff.
Nice idea! ;)
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 26 Φεβ 2013 09:24

Άσε που μπορείς να το συνδυάσεις με το 123p. π.χ. αυτοί που εργάζονται και έχουν συμπληρώσει κάποιες ώρες εργασίας στο it jobs του freestuff να έχουν έκπτωση για να συναντιούνται απευθείας με τους πελάτες στο 123p κλπ. Επειδή έχεις τεράστια και ενεργή κοινότητα, θα μπορούσες να προσθέσεις αρκετά features και να γίνουν τα it jobs επιτυχημένη πλατφόρμα μίσθωσης για freelancers στην Ελλάδα.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 26 Φεβ 2013 10:53

Όντως ωραία η ιδέα για τύπου oDesk hiring πλατφόρμα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Φεβ 2013 11:37

Τόσο ο admin (cordis), όαο και οι moderators, ήξεραν αρκετούς~πολλούς τρόπους ώστε να μαζεύουν χρήματα (είτε για τους ίδιους, είτε για το Freestuff, είτε και για τα δύο)...
Ιδιαιτέρως όταν τα νούμερα συμμετοχής είχαν εκτοξευθεί σε ύψη πέρα από κάθε προσδοκία!
Ωστόσο, τονίζεται σε διάφορες/πολλές ευκαιρίες ότι: Το Freestuff δημιουργήθηκε και συντηρείται από το μεράκι, το πάθος, κλπ των δημιουργών του (και όσων μελών επιθυμούν ν'ακολουθήσουν)!!!
alexisitsios έγραψε:Μιας και πιστεύω πως είναι η μόνη κοινότητα που έχει τόσο κόσμο στο συγκεκριμένο κλάδο, γιατί δεν σκέφτεσαι να ενσωματώσεις κάποια πλατφόρμα εργασίας, πχ όπως το odesk ώστε να παίρνεις ποσοστό με κάθε εργασία από freelancers;
cordis έγραψε:γιατί τότε δε θα ήταν αγγελίες freestuff, αλλά αγγελίες odesk...
alexisitsios έγραψε:Εννοώ να φτιάξεις μία hiring πλατφόρμα σαν το odesk ή το freelancer για το freestuff.
Με όλο τον σεβασμό (κυριολεκτώ σ'αυτό) φίλε alexisitsios, πιστεύω ότι ο cordis κατάλαβε πλήρως και από την αρχή, τι εννοείς.
Απλώς... Απ'όσο-λίγο καιρό τον γνωρίζω, και απ'όσο φαντάζομαι, ο cordis θέλει να διατηρήσει το καθεστώς έτσι... Ρομαντικό! Όπως ακριβώς το ονειρεύτηκε, όταν συνέλαβε την ιδέα "Freestuff" στο μυαλό του.

Έχω βιώσει τέτοια 'Ιερή Τρέλλα' μέσα στο ίδιο μου το σπίτι!! Ήταν όταν ο πατέρας μου (έχει 'φύγει') ξεκινούσε από τη διοίκηση/προεδρία του Σκακιστικού Ομίλου της Καλλιθέας και έφτανε στη διοίκηση/προεδρία της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας. Κατάφερε τρελλά και πολλά πράγματα, τόσο στο στενό-Συλλογικό πλαίσιο, όσο και στο ευρύτερο-Ομοσπονδιακό.
Όποτε -όμως- υπήρχε επιθυμία για κάποια Δωρεά, ή υπήρχε δυνατότητα για κάποιο Οικονομικό Κέρδος (έστω και ελάχιστο), φρόντιζε για -εκνευριστικά απόλυτη- διαφάνεια στη ροή των χρημάτων. Μου έλεγε συχνά-πυκνά: "Πρόσεχε γιέ μου! Αν δεν είσαι σε διαρκή συναγερμό, δεν θα καταλάβεις ποτέ Πώς έγινε η κατάσταση έτσι, και αντί να χρησιμοποιείς το χρήμα, είναι αυτό που σε χρησιμοποιεί!!!"

Όταν διάβασα την απάντηση
cordis έγραψε:γιατί τότε δε θα ήταν αγγελίες freestuff, αλλά αγγελίες odesk...
ήταν σαν να άκουσα πάλι την κουβέντα του πατέρα μου.
Το Freestuff αγκαλιάστηκε από τόσο κόσμο, γιατί (όπως και στην περίπτωση του πατέρα μου) υπάρχει Ρομαντισμός αφιλοκέρδειας, γιατί υπάρχει Ομαδική Εργασία, γιατί -Βασικά- υπάρχει διάθεση για Προσφορά.... Αγνή-καθαρόαιμη Προσφορά!!!
Όμως ο Σοφότατος Λαός μας λέει: "Οι μέλισσες πηγαίνουν στο μέλι!", και αυτό ακριβώς είναι, που εξηγεί τα νούμερα των ενεργών μελών του Freestuff.
Εννοείται -υποθέτω- ότι κι ο cordis δεν θα έλεγε ΟΧΙ σε κάποια Δωρεά. Πλην όμως υπάρχει σοβαρότατη διαφορά ανάμεσα στους όρους "Δωρεά" :pint: και "Εξαγορά" :-?
Έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη στην ομαδική (συν)εργασία του cordis με τους mods, είμαι βέβαιος ότι προσέχουν πολύ τις κακοτοπιές.
Από τη μιά δεν θα αφήσουν το Freestuff χωρίς κάποιους βασικούς-ίσως πόρους συντήρησής του.
Από την άλλη όμως και δεν θα εκθέσουν το Freestuff σε κινδύνους επαγόμενους από το χρήμα.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 26 Φεβ 2013 11:40

Μπορεί να γίνει η πλατφόρμα χωρίς ποσοστά. Αλλά προφανώς έχει κόστος η υλοποίηση το οποίο με κάποιο τρόπο πρέπει να καλυφθεί.

Όλοι στηρίζουμε την φιλοσοφία του freestuff και δεν θέλουμε να αλλάξει κάτι.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 26 Φεβ 2013 11:50

Πρώτα απ' όλα το ποσό για την εργασία από ένα freelance project, το πληρώνει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος. Το ίδιο ουσιαστικά θα μπορούσε να γίνει και εδώ. π.χ. το freestuff δέχεται paid διαφημίσεις κλπ από εταιρίες. Δεν αλλάζει επομένως κάτι με το να βάλεις hiring platform και το κόστος να το καλύπτουν οι εργοδότες. Από εκεί και πέρα, δεν το αναφέρω τυχαία όλο αυτό. Το colab ήδη ετοιμάζει κάτι αντίστοιχο παρότι δεν έχει κοινότητα. Ο cordis που έχει συνεργασία με με το 123p θα μπορούσε να κάνει κάτι με πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Περισσότερες θέσεις εργασίας για τους freelancers θα άνοιγαν παιδιά. Εγώ έτσι το βλέπω τουλάχιστον :D Ούτε αλλοιώνεται το ύφος του freestuff ούτε τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Φεβ 2013 12:04

ωραίες οι ιδέες που πέφτουν στο τραπέζι. :)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Φεβ 2013 12:41

Επιτρέψτε μου να κάνω τον 'Συνήγορο του Διαβόλου', μολονότι κι εγώ είμαι υπάλληλος:
Παιδιά, η Κρίση έχει 'χτυπήσει' και τους εργοδότες, όπως έχει 'χτυπήσει' κάθε εργαζόμενο.
alexisitsios έγραψε:Πρώτα απ' όλα το ποσό για την εργασία από ένα freelance project, το πληρώνει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος.....
Ας μην ξεχνάμε, ότι κι ο τελευταίος υπάλληλος είναι εργοδότης!!! Πουλάει την εργασία του (προϊόν του) σε αυτόν που τον πληρώνει (αγοράζει το προϊόν).
alexisitsios έγραψε:...Το ίδιο ουσιαστικά θα μπορούσε να γίνει και εδώ. π.χ. το freestuff δέχεται paid διαφημίσεις κλπ από εταιρίες. Δεν αλλάζει επομένως κάτι με το να βάλεις hiring platform και το κόστος να το καλύπτουν οι εργοδότες......
Όπως λοιπόν κι ο κάθε εργαζόμενος θέλει να είναι/νοιώθει εξασφαλισμένος από τον οποιονδήποτε 'επίσημο' εργοδότη, έτσι κι ο κάθε εργοδότης θέλει να είναι/νοιώθει εξασφαλισμένος ότι η επένδυση, που θα καλύψει, θα 'πιάσει τόπο'... Ότι θα του αποφέρει κέρδος.
Όπως ο εργαζόμενος αγωνίζεται για υψηλό-αξιοπρεπή μισθό, έτσι κι ο εργοδότης αγωνίζεται για υψηλό-αξιοπρεπές κέρδος. Και χρειάζεται ακριβώς να πειστεί ο εργοδότης, ότι το x-freelance project στο οποίο θα επενδύσει, θα του αποφέρει το κέρδος, που θέλει.

Φίλε alexisitsios, σε παρακαλώ, μη θεωρήσεις, ότι -ίσως- σου επιτίθεμαι με προσωπική αντιπαράθεση/αντίλογο! Απλώς:
1) Έχεις σαφείς απόψεις-ιδέες, που επιδέχονται αντίλογο.:P
2) Από κάθε σοβαρό αντίλογο, βγαίνουν όλοι κερδισμένοι, καθώς οι ιδέες όλων των εμπλεκόμενων περνούν από επεξεργασία και κριτική.:wink:
cordis έγραψε:ωραίες οι ιδέες που πέφτουν στο τραπέζι. :)
Αφεντικό υποψιάζομαι ότι είναι το λιγότερο, που θα μπορούσε να γίνει ως αντίκρυσμα μιάς τέτοιας προσπάθειάς σας.
Άντε! Με τις καλύτερες και θερμότερες ευχές κι από εμένα!:pint::pint::pint::pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης