Πως δουλεύει ο Apache2 η PHP5 και η MySQL σε Ubuntu 12.04 Desktop edition?

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 345crew » 03 Μαρ 2013 20:55

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για την περίπτωση που το νήμα αυτό έχει ξαναγίνει από κάποιο άλλο μέλος (δυστυχώς δεν βρήκα κάτι στο forum και για αυτό άνοιξα το νήμα εγώ).

Εδώ και περίπου 7 χρόνια δουλεύω στα Windows XP Pro το κομμάτι του web development.
Έχω στήσει Apache2, PHP5, MySQL5 περίπου 10 διαφορετικά projects (όλα για προσωπική χρήση/εκπαίδευση/δοκιμές).

Πρόσφατα αποφάσισα να βγάλω από το "συρτάρι" μου και να εγκαταστήσω ξανά τα Ubuntu(αυτή την φορά την έκδοση 12.04 LTS) αλλά με σκοπό να μεταφέρω εκεί το web development workspace μου.

Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα στην προσπάθειά μου να κάνω τα projects μου να λειτουργήσουν όπως λειτουργούσαν στα XP.

Ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης μέσα από το help.ubuntu.com αλλά όταν έρχεται η ώρα να φτιάξω τα multiple vhosts, το πράγμα δεν φέρνει αποτέλεσμα. Ενώ μπορώ να δω

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php echo phpinfo&#40;&#41;; ?>
δεν μπορώ να τρέξω τα υπόλοιπα php αρχεία μου.

Δεν ξέρω που να εντοπίσω το λάθος που υποθέτω πως κάνω και έχω απελπιστεί.

Έτσι λοιπόν ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω προτάσεις.
Κωνσταντίνος Π. Μοσχόβης Web Developer & Designer | Skills: PHP, MySQL, HTML, CSS, jQuery
Τα εργαλεία μου: Ubuntu 14.04, Netbeans IDE, MySQL Workbench, Apache 2, Google Chrome, Opera, Vivaldi.
Αναζητώντας πάντα την επόμενη πρόκληση, το επόμενο project.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 04 Μαρ 2013 00:50

Όταν λες "δεν μπορώ να τρέξω τα υπόλοιπα php αρχεία μου", τι εννοείς; Εμφανίζει κάποιο error; Internal server error π.χ.;

Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 345crew » 04 Μαρ 2013 01:04

Μέχρι και πριν μια ώρα, οποιοδήποτε αρχείο php εκτός του phpinfo, δεν μου εμφάνιζεται τίποτα.

Αρχικά είχα την εντύπωση ότι ήταν συντακτικό το πρόβλημα.

Αφού λοιπόν έκανα την διαδικασία sudo apt-get install και sudo apt-get purge αρκετες φορές προς μεγάλη μου απογοήτευση διαπίστωσα πως ο λόγος για τον οποίο δυστυχώς δεν έτρεχε κανένα από τα php αρχεία ήταν καθαρά και μόνο τα δικαιώματα.

Στα windows δεν το είχα αυτό το θέμα και έτσι δυστυχώς το μυαλό μου δεν πήγε εκεί!
Έκανα λοιπόν ένα ωραιότατο chmod 755 -R [φακελος-domain] και όλα ππλέον πάνε μπάλα.

Problem solved.

@mrpc, σε ευχαριστώ που μπήκες στην διαδικασία να ρωτήσεις.
Πλέον όπως καταλαβαίνεις topic solved.
Κωνσταντίνος Π. Μοσχόβης Web Developer & Designer | Skills: PHP, MySQL, HTML, CSS, jQuery
Τα εργαλεία μου: Ubuntu 14.04, Netbeans IDE, MySQL Workbench, Apache 2, Google Chrome, Opera, Vivaldi.
Αναζητώντας πάντα την επόμενη πρόκληση, το επόμενο project.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες