Βοήθεια επιλογής αξιόπιστου Lenovo <400

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
gsof

Δημοσίευση από gsof » 06 Μαρ 2013 16:21

Μέχρι χθες είχα ενα Hp pavilion το οποίο δούλευε μια χαρά για τα χρόνια του (5 χρονών). Ήρθε η σημερινή μέρα, το ανοίγω και μου αναβοσβήνουν τα γνωστά (τελικά σε πολλούς) λαμπάκια caps lock num lock. Η νεκροψία δείχνει καμμένη mobo έτσι ξαφνικά.

Για τη νέα αγορά προσανατολίζομαι προς lenovo ελπίζοντας οτι δε θα ξανασυναντήσω τέτοιου είδους "παράτημα"

Η χρήση που κάνω πέρα από τα συνηθισμένα browsing, ταινίες, μουσικη είναι photoshop και μάλιστα σε μικρά αρχεία, traktor και κανα δυο άλλες εφαρμογές που δεχονται τα timecoders μου και κανα προ αλλά μπορώ και χωρίς αυτό μιας και τα ταξίδια με παρέα έχουν μειωθεί.

ουσιαστικά δίνω προτεραιότητα σε γρήγορη διαχείρηση αρχείων και να μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα τα photoshop με τους browser χωρις να πρέπει να είμαι της υπομονής. Ξέρω οτι βοηθάνε οι επιλογές με ssd αλλά δε με βοηθάει το budget μου.

Έχω καταλήξει σε αυτά εδώ.

lenovo-ideapad-g585gc

lenovo l520

και ενα lenovo g550 μεταχειρισμένο το οποίο φαίνεται σε καλή κατάσταση.

Μιας και μου είπαν οτι πλέον δεν παίζει σημασία η φιρμα αλλα η σειρά έχετε να προσθέσετε κάτι σχετικά με αυτές τις σειρές?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 06 Μαρ 2013 21:54

L520 δαγκωτό, 3 χρόνια εγγύηση...τι λες τώρα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
&#8211; Milt Bryce

gsof

Δημοσίευση από gsof » 07 Μαρ 2013 00:57

εδώ το hp που είχα στα 3 χρόνια δεν είχε τίποτα. Αν πω οτι ποντάρω στο οτι το ίδιο θα συμβει και για το lenovo, υπ'αρχει περ'ιπτωση να βρω κάτι καλύτερο σε χαρακτηριστηκά που να με ωφελεί ουσιαστικά?

υπαρχουν αρκετά στα 300-400 αλλά η αλήθεια είναι οτι δε ξέρω και πολλά από επεξεργαστές και το κάθε ένα έχει και διαφορετικό. Επίσης άλλα έχουν αυτόνομη κάρτα γραφικών άλλα ενσωματωμένη. Τουλάχιστον το photoshop θα μπορώ να το δουλεύω με τις ενσωματωμένες?

Μήπως να μην είμαι τόσο μονόπλευρος και να προσανατολίζομαι και προς dell; Έχει αρκετά μοντέλα και αυτή.

Δε μπορώ να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές. Το κύριότερο είναι να είναι καλοσχεδιασμένα και να μη πετύχω βέβαια σκάρτη παρτίδα πάλι.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 07 Μαρ 2013 01:18

gsof έγραψε:εδώ το hp που είχα στα 3 χρόνια δεν είχε τίποτα. Αν πω οτι ποντάρω στο οτι το ίδιο θα συμβει και για το lenovo, υπ'αρχει περ'ιπτωση να βρω κάτι καλύτερο σε χαρακτηριστηκά που να με ωφελεί ουσιαστικά?
Χάνεις σε εγγύηση και ποιότητα, δεν αξίζει.
gsof έγραψε:υπαρχουν αρκετά στα 300-400 αλλά η αλήθεια είναι οτι δε ξέρω και πολλά από επεξεργαστές και το κάθε ένα έχει και διαφορετικό. Επίσης άλλα έχουν αυτόνομη κάρτα γραφικών άλλα ενσωματωμένη. Τουλάχιστον το photoshop θα μπορώ να το δουλεύω με τις ενσωματωμένες?
Τα περισσότερα αξιόλογα σε αυτό το budget είναι celeron ή amd ενώ κάτι i3 που μπορεί να συνάντησες θα είναι με 1 χρόνο εγγύηση μετά τον οποίο σκάνε οπότε το συγκεκριμένο μοντέλο είναι μια χαρά με τον Dual Core.

Η κάρτα γραφικών ελάχιστα βοηθάει στο photoshop (εκτός αν κάνεις 3D), δεν θα έχεις πρόβλημα και γενικά αυτά τα low budget intel είναι πολύ μπουριά, αντέχουν μέχρι i5 και 16GB RAM και βάζεις και ένα σκληρό SSD και το κάνεις τέρας τελείως αν κάποια στιγμή δεις οτι δεν τραβάει. Μόνο η κάρτα γραφικών δεν αλλάζει αλλά αν δεν παίζεις 3D παιχνίδια και δεν κάνεις CAD/3D rendering δεν σε ενδιαφέρει καθόλου.

Συγκεκριμένα πριν 2 μήνες πήρα ένα toshiba celeron για φίλο με 4gb ddr3 η οποία ήταν σε 1 dimm, πρόσθεσα άλλη μια τη πήγα 8gb και του παράγγειλα i5 επεξεργαστή από το ebay και έναν 120gb SSD. Το μηχάνημα στοίχησε 330 ευρώ, άλλα 250 η αναβάθμιση σύνολο 580 και για να πάρει κάτι αντίστοιχο ήθελε 750. Toν 320gb που είχε μέσα το κράτησε εξωτερικό και αν ποτε χρειαστεί να το στείλει σε εγγύηση απλά βάζουμε το παλιο επεξεργαστή πίσω και το πάει.
&#8211; Milt Bryce

gsof

Δημοσίευση από gsof » 07 Μαρ 2013 01:28

Άρα θέτεις άλλα θέματα.. Μήπως να κοιτάξω να πάρω κάποιο από τα φθηνότερα μοντέλα των dell και lenovo και να τους κάνω κάποιες προσθήκες απλά;

Θα μου πεις οτι πολύ το ψηρίζω για 50-70 € αλλά πραγματικά δε νομίζω οτι είναι τόσο απαιτητιτηκή η χρήση μου. Το παλιό δε νομίζω να ξεπερνούσε τα 250 € ακόμη και καινούριο σήμερα, αλλά με κάλυπτε.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 07 Μαρ 2013 01:46

Ήδη κοιτάς κάποιο από τα φθηνότερα μοντέλα...δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, να πας να γλυτώσεις 50 ευρώ για να δώσεις 200 σε αναβάθμιση; Δεν έχει νόημα. Αν ήθελες κάποιο μοντέλο που κανονικά κάνει 700-800 ευρώ άξιζε το κόπο να πεις να γλυτώσεις κανα 150άρι έτσι αλλά τώρα στα 300-400 ευρώ που ψάχνεις εσύ το L520 είναι μια χαρά, απλά ανέφερα το θέμα της αναβάθμισης για μελλοντικά ότι σε 2-3 χρόνια μπορείς να το κάνεις υπερβολικά γρήγορο με σχετικά λίγα χρήματα ενώ παλιότερα δεν υπήρχε τόσο μεγάλο περιθώριο αναβάθμισης (δεν κυκλοφόρησαν core 2 quad για laptop πλην ελαχίστων αποτυχημένων εξαιρέσεων, δεν υπήρχαν ssd, δεν υπήρχαν τόσο μεγάλες μνήμες).
&#8211; Milt Bryce

gsof

Δημοσίευση από gsof » 07 Μαρ 2013 01:55

έχεις δίκιο. Από αυτά που κοιτάω η διαφορά πάει μαχ στα 40 € οπότε τα αξίζει το 3χρονο. νομίζω πως έκλεισα. Να σαι καλά για το σπρώξιμο... εξ αρχής προς τα κει ήμουν απλα ήθελα και δεύτερη γνώμη

geotsek

Δημοσίευση από geotsek » 09 Μαρ 2013 20:20

gt exete kolisei ligo sth lenovo?ok me ta 3 xronia eggisi...proswpika eixa tsekarei ena samsung sta 400 euro gia ena filo me amd...4 giga ram kai apisteyti mat othoni...tha pigaina ekei pistevw..

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Μαρ 2013 01:44

geotsek έγραψε:gt exete kolisei ligo sth lenovo?ok me ta 3 xronia eggisi...proswpika eixa tsekarei ena samsung sta 400 euro gia ena filo me amd...4 giga ram kai apisteyti mat othoni...tha pigaina ekei pistevw..
1) Η samsung δεν είναι κατασκευάστρια, οι μητρικές που φοράνε είναι msi (της πλάκας).
2) Παρέχει λιγότερη εγγύηση και δεν υπάρχει επίσημο service στην Ελλάδα (τουλάχιστον όσον αφορά τα laptop).
3) Οι AMD στα laptop είναι τοστιέρες και έχουν ακριβώς το μισό χρόνο ζωής από έναν intel.
&#8211; Milt Bryce

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 12 Μαρ 2013 09:40

Εδώ κι ένα μήνα έχω ένα Lenovo G580 με Intel I3 και 500gb σκληρό.Μια χαρά είναι ο Η/Υ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες