ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ Κ yourbusiness.gr

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
katarasg

Δημοσίευση από katarasg » 07 Μαρ 2013 19:34

Καλησπέρα σε ολους!!Λογω της κρισης κ της αναδουλειας ¨αποφασισα¨ να ¨φτιαξω¨ ενα site απο το yourbusiness.gr!Ξέρω εκ προιμιου οτι στο τζαμπα,μαγκασ δεν γινεσαι οπωσ το λεει η εκφραση!!Ειμαι ασχετοσ απο γραφιστικα κ κατασκευη site!!Αν μπορειται να βοηθησετε το προβλημα εχει ως εξης!Η εταιρεια που συνεργαζομαι μου εχει δωσει ενα logo se μορφη corel .cdr dhladh to arxeio!!To μετατρεπω σε jpg poy xreiazetai να ανεβει στο site και αυτο περνει και το background toy αρχειο(οπως θα δειτε στο συνημμενο) και το κανει τεραστιο!!Εχω το corel ston υπολογιστη μου!!Θελω λοιπον να παρω μονο το λογοτυπο (ΠΕΡΣΙΚΑ) χωρισ το λευκο μπακγραοθντ και να το ανεβασω στην σελιδα!!Να ειναι δηλαδη μονο το λογοτυπο κ να παει να κατσει πανω στο χρωμα τησ σελιδασ!!Ξερει κανεις πωσ γινεται?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Συνημμένα
persika12.jpg

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 07 Μαρ 2013 19:56

Στο Gimp
Χρώματα -> Χρώμα σε Άλφα

Σώσιμο σε png γιατί το jpg δεν υποστηρίζει διαφάνεια

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν το σώσεις απευθείας σε png δεν θα έχει λευκό background
Συνημμένα
t_persika12_222.png

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Μαρ 2013 21:04

Δεν ξέρω αν εννοείς corel draw ή corel paintshop ή κάτι άλλο...

Αν εννοείς draw (το πιο πιθανό), τότε πας file > export for web και επιλέγεις png.

Αν εννοείς paintshop, τότε πας file > export to png.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Μαρ 2013 07:32

Για το θέμα του μεγέθους που αναφέρεις στο Ίντερνετ δουλεύουμε με pixels.
Πρακτικά σκέψου οτι η οθόνη έχει συνήθως ανάλυση 1280 οπότε αν χρησιμοποιήσεις για το logo 600 pixels θα πιάνει περίπου τη μισή οθόνη. Γύρο στα 200 pixels έιναι καλά.
Αν εξάγεις σε .png θα πρέπει να ρυθμίσεις το μέγεθος στο Corel. Αλλοιώς πρέπει να το περάσεις απο προγραμμα επεξεργασίας εικόνας.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

katarasg

Δημοσίευση από katarasg » 08 Μαρ 2013 12:34

Παιδια ευχαριστω ολουσ σας!!Θα ήθελα την αποψη σας για το πωσ θα μπορουσα να μαθω το corel draw κ το photoshop ωσ πιο εμπειροι εσεισ (να παω να αγορασω βιβλια,να γραφτω σε καμια σχολη δυσκολο βεβαια λογω οικονομικης κρισης )Πωσ θα μπορουσα να τα μαθω αυτα?Ευχαριστω κ παλι θα δοκιμασω τις συμβουλες σας!!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 08 Μαρ 2013 16:50

Μάθε ότι μπορείς να μάθεις μόνος μέσω ίντερνετ και αν σου προκύπτει κάτι δύσκολο δίνε το σε κανέναν freelancer. Σε συμφέρει καλύτερα από το να επενδύσεις σε ακριβά σεμινάρια που μπορεί να μην κάνεις ποτέ απόσβεση τα λεφτά που θα ξοδέψεις. Pay as you go

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Μαρ 2013 18:24

και όταν τελειώσεις την σελίδα του ΟΤΕ business, δώσε μας και ένα link να δούμε το αποτέλεσμα :)

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Μαρ 2013 19:45

katarasg έγραψε:Παιδια ευχαριστω ολουσ σας!!Θα ήθελα την αποψη σας για το πωσ θα μπορουσα να μαθω το corel draw κ το photoshop ωσ πιο εμπειροι εσεισ (να παω να αγορασω βιβλια,να γραφτω σε καμια σχολη δυσκολο βεβαια λογω οικονομικης κρισης )Πωσ θα μπορουσα να τα μαθω αυτα?Ευχαριστω κ παλι θα δοκιμασω τις συμβουλες σας!!
Το corel draw το δουλεύω από την έκδοση 2. Στην έκδοση 5 αγόρασα βιβλίο (από τον gouru του corel draw rick altman) και το έμαθα τέλεια. (δηλαδή έμαθα κάθε δυνατότητα του προγράμματος και όχι μόνο τα συνήθως χρησιμοποιούμενα). Μετά από την έκδοση αυτή δεν χρειάστηκε ξανά να πάρω βιβλίο απλά ανακαλύπτω τις προσθήκες που κάνουν. Κάποιες μάλιστα τις περίμενα να τις προσθέσουν. Τώρα δουλεύω την έκδοση 9.
Τo photoshop το έμαθα μόνος μου, αν και σε μια φάση μου δώσαν ένα βιβλίο αλλά δεν ήταν και πολύ καλό.

Έχε υπόψη οτι με corel kai photoshop και μερικά ακόμη μπορείς να γίνεις γραφίστας. Για ιστοσελίδες χρειάζεσαι πολύ περισσότερα.
Happy coding....
Μάρκος

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Μαρ 2013 20:22

Banavas έγραψε: Έχε υπόψη οτι με corel kai photoshop και μερικά ακόμη μπορείς να γίνεις γραφίστας. Για ιστοσελίδες χρειάζεσαι πολύ περισσότερα.
Μακάρι να αρκούσε μόνο το corel και το photoshop για να γίνεις γραφίστας....

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 08 Μαρ 2013 20:23

Banavas έγραψε:
katarasg έγραψε: Έχε υπόψη οτι με corel kai photoshop και μερικά ακόμη μπορείς να γίνεις γραφίστας.
Ξέχασες το σημαντικότερο... Ταλέντο!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 09 Μαρ 2013 01:34

Παιδιά το ταλέντο κάνει τον καλό γραφίστα. Έχω δει γραφίστες ατάλλαντους Ουκ ολίγους....
Μερικοί απο αυτούς πιθανόν να είχαν ταλέντο αλλα δεν το είχαν βρει ακόμη...
Happy coding....
Μάρκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης