Ο νομος για τα Cookies και Analytics - προβλημα σε σελιδα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 08 Μαρ 2013 14:27

Καλησπερα. εμαθα οτι εαν ενας ιστοτοπος χρησιμποιει cookies οπως του Google Analytics πρεπει να ενημερωνει τον επισκεπτη αλλιως τα προστιμα ειναι τσουχτερα. Τι γινεται ομως τωρα που εγω εχω ενα e-shop με 1000 προϊοντα και ειναι στατικες οι σελιδες; Τι μπορω να κανω ξερει κανεις; Δε θα επρεπε αυτοματα η google να ενσωματωσει στον κωδικα της τη νεα αυτη ρυθμιση;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 09 Μαρ 2013 22:55

Βάλε στην αρχική σελίδα, σε σημείο που να φαίνεται εύκολα, μια ενημέρωση οτι ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies και οτι ο επισκέπτης αν συνεχίσει την περιήγηση στον ιστότοπο σημαίνει οτι αποδέχετε αυτόματα την πολιτική της ιστοσελίδας.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 10 Μαρ 2013 11:59

Banavas έγραψε:Βάλε στην αρχική σελίδα, σε σημείο που να φαίνεται εύκολα, μια ενημέρωση οτι ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies και οτι ο επισκέπτης αν συνεχίσει την περιήγηση στον ιστότοπο σημαίνει οτι αποδέχετε αυτόματα την πολιτική της ιστοσελίδας.
Δε θα πρεπει να μπαινει σε καθε σελιδα; Αν μπει λες απλως στην αρχικη ειμαι ενταξει; Ειναι ξεκαθαρο αυτο;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 10 Μαρ 2013 18:59

Κατά την άποψή μου αυτό αρκεί. Αν θες να είσαι σίγουρος πρέπει να βρεις πιο επίσημη πληροφόρηση. Εγώ μέχρι σήμερα το έχω πετύχει μόνο σε 2-3 ιστοσελίδες και θεωρώ οτι ελάχιστες σελίδες δεν χρησιμοποιούν cookies.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες