επεκταση εμβέλειας LAN

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Serghio

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Serghio » 12 Μαρ 2013 19:47

Έχω wi-fi LAN που καλύπτει 2 ορόφους, σε αυτόν όμως στον οποίο ΔΕΝ είναι το router το σήμα είναι ασθενές.

Τι προτείνετε;

Σϊγουρα η απάντηση εδω πέρα θα μπορούσε να είναι "κεραία" αλλά ψάχνω μια εμπεριστατωμένη απάντηση εδω πέρα-να πάρω ενδεχομένως κάποιες παραπάνω πληροφορίες καθώς το θέμα "εμβέλεια" ασύρματου δικτύου δεν το κατέχω καθόλου.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Μαρ 2013 20:07

Διάβασε εδώ πως γίνεται κάποια μελέτη ασύρματης δικτύωσης: en.wikipedia.org/wiki/Wireless_site_survey και υπάρχουν πολλές εφαρμογές για κινητά/tablet που μπορούν να σε βοηθήσουν. Προσωπικά σε android χρησιμοποιώ το WiEye. Αφήνεις την εφαρμογή να τρέχει και μετακινείσαι στο χώρο, ή μετακινείς το router αν είναι εφικτό, μέχρι να βρεις το σημείο που να πιάνεις σε όλους τους χώρους ικανοποιητικό σήμα και χωρίς να περμβάλεται άλλο ασύρματο δίκτυο στην ίδια ή αμέσως γειτονική μπάντα συχνοτήτων (πχ αν το router σου εκπέμπει στην 9 στις 8-9-10 δεν πρέπει να εκπέμπει άλλο κοντινό router) ενώ αν δεις ότι εκπέμπεις στην ίδια μπάντα με κάποιον άλλο αλλάζεις κανάλι από το interface του router σου.

Αυτά όσον αφορά τη διάταξη του χώρου και τις συχνότητες. Έπειτα ρόλο παίζει και η ισχύς των κεραιών (οι κεραίες omni 10-12dbi είναι ιδανικές για τις περισσότερες περιπτώσεις).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Μαρ 2013 23:48

Γενικά το θέμα εμβέλεια ασύρματου σε κλειστούς χώρους είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν είναι πολύ προβλέψιμο το πως ανακλάται το σήμα.

Σε εξωτερικούς χώρους (από ταράτσα σε ταράτσα πχ) μπορείς να κάνεις συνδέσεις χιλιόμετρα μακρυά!

Το σήμα είναι ασθενές στον όροφο που δεν είναι το access point/router γιατί η πλάκα του κάθε ορόφου περιέχει σιδερόβεργες όπου η διάταξη τους δρα σαν μόνωση για τα μικροκύματα που παίζει το wifi (πως έχει μπροστά ο φούρνος μικροκυμάτων το μεταλλικό πλέγμα).

Πρακτικά ότι και να σου προτείνουμε ποτέ δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις καλή κάλυψη από όροφο σε όροφο (εκτός αν τραβήξεις ethernet εννοείται).

Με μεγαλύτερη κεραία ενδεχομένως να αυξήσεις το σήμα αλλά όχι απαραίτητα την ποιότητα του καθώς εκ των πραγμάτων το σήμα στον άλλο όροφο θα φτάνει μέσω ανακλάσεων οπότε μαζί με το σήμα θα έχεις και παραπάνω θόρυβο (λόγω των πολλαπλών ανακλάσεων και την λήψη του ίδιου σήματος σε διαφορετικούς χρόνους).
Βάλε στον θόρυβο και τις παρεμβολές από τα υπόλοιπα access points εκεί τριγύρω και ενώ μπορεί να έχεις δυνατό σήμα το SNR σου να είναι χαμηλό.
Επίσης δεν είναι μόνο η εκπομπή που σε νοιάζει αλλά και η λήψη. Κάθε συσκευή που συνδέεται με wifi και λαμβάνει αλλά και εκπέμπει.
Από την άλλη βέβαια με μεγαλύτερη κεραία αυξάνεις και την απολαβή του σήματος σου οπότε κάπως ισοσταθμίζεται αυτό.
Επίσης με το 802.11n παίζει να μην έχεις τόσο θέμα με τις ανακλάσεις. Αν θυμάμαι σωστά έχει κάποιο μηχανισμό το πρωτόκολλο όπου αξιοποιεί τα σήματα που φτάνουν σε ελάχιστα διαφορετικούς χρόνους λόγω ανακλάσεων και τα αξιοποιεί αντί να τα θεωρήσει θόρυβο όπως κάνουν οι προκάτοχοι του (802.11abg).

Το κόστος μίας μεγαλύτερης κεραιούλας μπορεί να είναι πολύ μικρό έως αρκετό ανάλογα τι θα πάρεις.
Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι φθηνό (μέχρι 7-10ευρώ) να δεις αν αξίζει τον κόπο αλλιώς δοκιμάζεις κάτι άλλο (που ενδεχομένως θα έχει περισσότερο κόστος)

Πάντως οι κανονικές omni που έχουν πράγματι 10-12dBi απολαβή, είναι τεράστιες (~1μέτρο μήκος) και συνήθως εξωτερικού χώρου (πχ http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/ ... hz-en.html ). Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο μέσα στο σπίτι είναι πολύ όμορφο :lol:
Κάτι omni κεραιάκια μερικών εκατοστών (πχ https://www.skroutz.gr/s/2473629/OEM-Wi ... 13dBi.html ) που πουλάνε για 10-12dBi μάλλον είναι παπάτζα αλλά σίγουρα κάνουν καλύτερη δουλειά από τα μαμίσια κεραιάκια. Έχω βάλει και εγώ κάτι τέτοια για να πιάνω από το σαλόνι στο δωμάτιο.

Η άλλη λύση είναι να τραβήξεις ένα ethernet από τον έναν όροφο στον άλλον και να βάλεις ένα 2ο access point.
Προσωπικά αυτό θα επέλεγα :)
Αν δεν μπορείς να τραβήξεις ethernet, δες αν τυχών οι 2 όροφοι που θες να καλύψεις παίρνουν ρεύμα από το ίδιο ρολόι (και φάση αν έχεις τριφασικό) της ΔΕΗ, οπότε μπορείς αντί για ethernet να χρησιμοποιήσεις 2 powerline συσκευούλες και να περάσεις το δίκτυο σου πάνω από τις γραμμές του ρεύματος.

Διαφορετικά παίζει και η λύση του repeater (την οποία προσωπικά δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση) όπου βάζεις στον άλλον όροφο σε όποιο σημείο πιάνει καλύτερα τον router σου, ένα access point σε repeater mode και αναμεταδίδει το σήμα σου.

Πριν κάνεις κάτι από τα παραπάνω βέβαια, προτείνω όπως είπε και ο Γιάννης, να παίξεις λίγο με τις συχνότητες (κανάλια) πρώτα. Ίσως σε κάποιο άλλο κανάλι να πιάνεις ικανοποιητικά στον άλλον όροφο και να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο.

Επειδή το σήμα σου φτάνει στον άλλο όροφο μέσω ανακλάσεων, ανάλογα την συχνότητα (και τις παρεμβολές σε αυτήν φυσικά) το σήμα ανακλάται καμιά φορά διαφορετικά (ανάλογα τις επιφάνειες του χώρου και των γύρω κτιρίων) και ενδέχεται να κάνεις δουλειά έτσι ;)

Btw, αλλάζοντας κεραία στον router σου και βάζοντας μεγαλύτερη, συνήθως βγαίνεις έξω από το όριο εκπομπής των 20dB (ήτοι 100mW) που ορίζει η ΕΕΤΤ για τους 2.4GHz στην Ελλάδα και θεωρείσαι τυπικά «παράνομος».
Δεν πρόκειται ποτέ να σε ενοχλήσει κάποιος απλά ενημερώνω να ξέρεις :)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από giannis17 » 13 Μαρ 2013 09:22

Cha0s έγραψε:Κάτι omni κεραιάκια μερικών εκατοστών (πχ https://www.skroutz.gr/s/2473629/OEM-Wi ... 13dBi.html ) που πουλάνε για 10-12dBi μάλλον είναι παπάτζα αλλά σίγουρα κάνουν καλύτερη δουλειά από τα μαμίσια κεραιάκια. Έχω βάλει και εγώ κάτι τέτοια για να πιάνω από το σαλόνι στο δωμάτιο.
χαχά ναι αυτές εννοούσα, σίγουρα δεν πιάνουν την απόδοση που αναγράφουν αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από τις 4dbi που έχουν συνήθως τα router από μόνα τους. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο ενισχυτής (κάρτα δικτύου) πόσα watt είναι για να μπορέσει να αξιοποιήσει την κεραία.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Μαρ 2013 14:42

Θα έλεγα πως το σημαντικότερο spec σε μία wifi κάρτα δικτύου είναι η ευαισθησία λήψης παρά η ισχύς εκπομπής.

Υπάρχουν 2 τρόποι να συνομιλήσεις με κάποιον.
Είτε να φωνάζεις και να φωνάζει και ο απέναντι (βλ. ενισχυτής) είτε να κάνεις ψιθυρίζεις και να ακούς καλύτερα τι σου λέει ο απέναντι (βλ. κεραία με μεγαλύτερη απολαβή).

Η σωστή υλοποίηση wifi links δεν είναι με μεγαλύτερη ισχύ εκπομπής.
Αυτό είναι και λάθος τεχνική (ας με διορθώσει κάποιος ραδιοερασιτέχνης) και παράνομο.
Το wifi δεν είναι FM να καβαλάει ο ένας τον άλλον με ενισχυτές :lol:
Γενικά οτιδήποτε εκπέμπει πάνω από 20dB EIRP /100mW στους 2.4GHz στην Ελλάδα είναι παράνομο.
Βλ. ΦΕΚ 739/26-6-2006

Η σωστή υλοποίηση wifi links είναι με μεγαλύτερη απολαβή στις κεραίες.

Όσο μεγαλύτερη απολαβή (μεγαλύτερη κεραία) και χαμηλότερη ισχύ εκπομπής, τόσο καλύτερα (και για τεχνικούς και για ηθικούς λόγους).

Το μέλλον στο wifi δεν είναι ποιος θα «φωνάζει» περισσότερο αλλά ποιος θα «ακούει» καλύτερα. ;)
Υπάρχει ολόκληρο δίκτυο που εκτείνεται σε όλη την Αττική που βασίζεται σε αυτή την αρχή.
https://www.awmn.net (πρώην μέλος Cha0s #2331 :) )

Επίσης τα stock κεραιάκια που έρχονται με τους routers έχουν συνήθως 1.5-2dBi απολαβή.
https://c.scdn.gr/images/sku_main_image ... 9_6223.jpg

4dBi απολαβή παίζει να έχουν αυτά που πουλάνε για 12dBi βασικά :lol:

Serghio

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Serghio » 14 Μαρ 2013 15:35

giannis17 έγραψε:Διάβασε εδώ πως γίνεται κάποια μελέτη ασύρματης δικτύωσης: en.wikipedia.org/wiki/Wireless_site_survey και υπάρχουν πολλές εφαρμογές για κινητά/tablet που μπορούν να σε βοηθήσουν. Προσωπικά σε android χρησιμοποιώ το WiEye. Αφήνεις την εφαρμογή να τρέχει και μετακινείσαι στο χώρο, ή μετακινείς το router αν είναι εφικτό, μέχρι να βρεις το σημείο που να πιάνεις σε όλους τους χώρους ικανοποιητικό σήμα και χωρίς να περμβάλεται άλλο ασύρματο δίκτυο στην ίδια ή αμέσως γειτονική μπάντα συχνοτήτων (πχ αν το router σου εκπέμπει στην 9 στις 8-9-10 δεν πρέπει να εκπέμπει άλλο κοντινό router) ενώ αν δεις ότι εκπέμπεις στην ίδια μπάντα με κάποιον άλλο αλλάζεις κανάλι από το interface του router σου.

Αυτά όσον αφορά τη διάταξη του χώρου και τις συχνότητες. Έπειτα ρόλο παίζει και η ισχύς των κεραιών (οι κεραίες omni 10-12dbi είναι ιδανικές για τις περισσότερες περιπτώσεις).
Xρήσιμα αυτά που αναφέρεις- κατέβασα την εφαρμογή που μου είπες και όντως ένα άλλο δίκτυο στην περιοχή εκπέμπει στο ίδιο κανάλι με το δικό μου δίκτυο.
Όμως:
Το άλλο αυτο δίκτυο αλλάζει συνεχώς και αυτόματα κανάλια οπότε ακόμα και αν "γυρίσω" το router μου σε συγκεκριμένο κανάλι κάποιες φορές το τελευταίο θα συμπίπτει με το πρώτο.
Οπότε το να αλλάξω κανάλι δεν είναι η οριστική λύση-νομίζω.
Cha0s έγραψε:Γενικά το θέμα εμβέλεια ασύρματου σε κλειστούς χώρους είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν είναι πολύ προβλέψιμο το πως ανακλάται το σήμα.

Σε εξωτερικούς χώρους (από ταράτσα σε ταράτσα πχ) μπορείς να κάνεις συνδέσεις χιλιόμετρα μακρυά!

Το σήμα είναι ασθενές στον όροφο που δεν είναι το access point/router γιατί η πλάκα του κάθε ορόφου περιέχει σιδερόβεργες όπου η διάταξη τους δρα σαν μόνωση για τα μικροκύματα που
Εντυπωσιαστηκά...επιστήμη τα δίκτυα λοιπόν, Στο προκείμενο τώρα:

Εthernet να πάει από τον ένα όροφο στον άλλο δεν βολεύει νομίζω(θα είναι δύσκολο νομίζω να στηθεί-περάσει από τις πόρτες, να "ανεβεί την σκάλα" κλπ....). Εσύ πως το φαντάζεσαι δηλαδή;

Και οι 2 όροφοι πάιρνουν ρεύμα από το ίδιο ρολόι οπότε ίσως οι powerline συσκευες να είναι μια λύση.
Λύση που κοστίζει όμως αρκετά παραπάνω από την απλή κεραία που μου παραθέτεις ως link και η οποία κεραία ίσως να αρκεί για την περίπτωση μου.

Το repeater δεν το αποκλείω. Ακόμα αναφέρεις και για το πόσο καλά "ακούει" ο υπολογιστής(με άλλα λόγια). Άρα να σκεφτώ να πάρω δηλαδή κεραία λήψης για τον υπολογιστή-που θα ενισχύει δηλαδή το υφιστάμενο wi-fi chipset; Αυτό πρώτη φορά τα ακούω.Το μέλλον μπορεί να είναι...αλλά σήμερα κάτι τέτοιο σαν το προαναφερθέν είναι εφικτό/πραγαματοποιήσιμο;

Τέλος, όπως αναφέρω και στον φίλο παραπάνω από την στιγμή που τα κανάλια του άλλου δικτύου παίζουν συνεχώς θα είναι δύσκολο να υπάρξει λύση από αυτό.
¨Πάντως η απάντση σου ήταν πραγματικά πολύ ψαγμένη, ευχαριστώ.

Α...και μια ερώτηση που με "τρώει"...σε ποιά συχνότητα λειτουργούν οι φούρνοι μικροκυμάτων δηλαδή;
Για να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά με όρους συχνότητας μετάξύ ψησίματος(φουρνος μκροκυμάτων) και "ψησίματος"(wi-fi);

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2013 16:41

Serghio έγραψε:Εthernet να πάει από τον ένα όροφο στον άλλο δεν βολεύει νομίζω(θα είναι δύσκολο νομίζω να στηθεί-περάσει από τις πόρτες, να "ανεβεί την σκάλα" κλπ....). Εσύ πως το φαντάζεσαι δηλαδή;
Προσωπικά από τον 6ο όροφο (ταράτσα) στον 1ο που είχα τραβήξει ethernet το είχα ρίξει χύμα από το πλάι της πολυκατοικίας που έμενα και απλά έκανα μία τρύπα στον τοίχο για να περάσει εντός του σπιτιού.
Κανονικά θέλει να το περάσεις σε μονωτικό σωλήνα για να πεις ότι θα σου κρατήσει χρόνια το καλώδιο χωρίς να ξεραθεί και να χαλάσει λόγω καιρικών συνθηκών.
Προσωπικά το είχα το καλώδιο αυτό από το 2004 μέχρι το 2007 και το χτύπαγε ο ήλιος/αέρας/βροχή σε όλο το μήκος του.
Δεν είχε πάθει τίποτα :P

Δυστυχώς το ethernet είναι η πιο ποιοτική λύση σε θέμα απόδοσης/κόστος αλλά είναι δύσκολο να το περάσεις (ειδικά αν οι γείτονες δεν θέλουν :P )
Serghio έγραψε:Το repeater δεν το αποκλείω. Ακόμα αναφέρεις και για το πόσο καλά "ακούει" ο υπολογιστής(με άλλα λόγια). Άρα να σκεφτώ να πάρω δηλαδή κεραία λήψης για τον υπολογιστή-που θα ενισχύει δηλαδή το υφιστάμενο wi-fi chipset; Αυτό πρώτη φορά τα ακούω.Το μέλλον μπορεί να είναι...αλλά σήμερα κάτι τέτοιο σαν το προαναφερθέν είναι εφικτό/πραγαματοποιήσιμο;
Η λογική της χαμηλής ισχύς/υψηλής απολαβής χρησιμοποιείται γενικά στα RF, δεν είναι wifi specific.
Συγκεκριμένα στο Wifi τουλάχιστον στο AWMN το εφαρμόζαμε κατά κόρον μιας και οι διαθέσιμες συχνότητες είναι ελάχιστες, ο θόρυβος υπερβολικός και αξιοποιούσαμε κάθε τεχνική που θα μας έδινε έστω και 2-3dB παραπάνω σήμα.
Όταν λέω το μέλλον εννοώ πως η μπάντα έχει μέλλον μόνο αν εφαρμοστεί από όλους η λογική αυτή.
Εφαρμόζεται 10 χρόνια στο AWMN.
Σήμερα η μπάντα των 2.4 GHz είναι τόσο «βρώμικη» από θόρυβο (σε πόλεις πάντα και κυρίως στην Αθήνα) που πρακτικά είναι αδύνατον να στηθεί ένα 100% σταθερό Link μεταξύ 2 σημείων.
Δυστυχώς μεγάλο μέρος της ζημιάς την κάνουν εταιρίες που έχουν συνδέσει διάφορα κτίρια τους ασύρματα με λάθος εξοπλισμό, με ισχύ στο τέρμα και από άτομα που δεν είναι «οικολόγοι» (με την έννοια της προστασίας της μπάντας όπως παλεύαμε να κάνουμε στο AWMN).
Είναι που είναι παράνομο να χρησιμοποιείται η ελεύθερη μπάντα των 2.4 & 5 GHz για εμπορικούς σκοπούς μας γεμίζουν και θόρυβο από πάνω...

So.. στο δια'ταύτα, αν οι συσκευές που θες να συνδέσεις στο ασύρματο σου έχουν αποσπώμενες κεραίες μπορείς να βάλεις και εκεί μεγαλύτερες κεραίες.
Θα βοηθήσει σίγουρα από το να έχεις μεγάλη κεραία μόνο στο Access Point/Router σου.

Αυτό που ανέφερα βασικά ήταν ότι η επικοινωνία είναι αμφίδρομη και πρέπει και τα 2 άκρα να ακούν το ένα το άλλο καλά, διαφορετικά δεν θα είναι ποιοτική η σύνδεση.

Serghio έγραψε:Τέλος, όπως αναφέρω και στον φίλο παραπάνω από την στιγμή που τα κανάλια του άλλου δικτύου παίζουν συνεχώς θα είναι δύσκολο να υπάρξει λύση από αυτό.
¨Πάντως η απάντση σου ήταν πραγματικά πολύ ψαγμένη, ευχαριστώ.

Α...και μια ερώτηση που με "τρώει"...σε ποιά συχνότητα λειτουργούν οι φούρνοι μικροκυμάτων δηλαδή;
Για να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά με όρους συχνότητας μετάξύ ψησίματος(φουρνος μκροκυμάτων) και "ψησίματος"(wi-fi);

Οι κοινοί φούρνοι μικροκυμάτων που έχουμε στα σπίτια μας είναι συνήθως στους 2.4Ghz όπως και το wifi.
Απλά στην μία περίπτωση το φαγητό βομβαρδίζεται με μικροκύματα μερικών χιλιάδων Watt σε αποσταση 10-20 εκατοστών ενώ στην περίπτωση του Wifi έχεις ένα σήμα 0.1Watt max του οποίου η ισχύς μειώνεται εκθετικά όσο αυξάνεται η απόσταση από την κεραία.

Με άλλα λόγια, περισσότερες πιθανότητες ψησίματος έχεις όταν βάζεις το κινητό σου στο αυτί σου (το οποίο εκπέμπει 1-2Watt και σε σχετικά κοντινή συχνότητα) παρά με το Wifi που σπάνια θα πας τόσο κοντά στην κεραία :P

Επίσης η διαφορά με τους φούρνους μικροκυμάτων είναι η διαμόρφωση του σήματος.
Το Wifi έχει συγκεκριμένη διαμόρφωση σήματος.

Πχ κάτι ασύρματα τηλέφωνα, ή άλλες συσκευές που αξιοποιούν την ελεύθερη μπάντα των 2.4GHz δεν έχουν την ίδια διαμόρφωση με το Wifi.

Φυσικά τέτοιες συσκευές μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα του wifi, αφού το 802.11abgn ερμηνεύει αυτά τα σήματα ως θόρυβο μιας και είναι στην ίδια μπάντα.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Μαρ 2013 16:47

με wifi repeater δεν γινεται δουλεια;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2013 17:04

Ενδεχομένως ναι, αν και προσωπικά δεν είμαι υπέρ των repeaters.

Επειδή το Wifi είναι «half duplex», αυτό σημαίνει ότι αυτομάτως η συνολική χωρητικότητα του δικτύου πέφτει στο μισό μιας και λαμβάνει και εκπέμπει ταυτόχρονα το ίδιο wifi κύκλωμα/κεραία.

Πιστεύω η χρήση repeater έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του καθενός για το αν του κάνει αυτή η λύση ή όχι.

Εγώ δεν θα το επέλεγα :P

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Μαρ 2013 17:09

ναι αλλα οταν μιλαμε πχ για ενα απλο οικιακο δικτυο οπου θελουμε να εχουν ολοι ιντερνετ;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2013 17:18

Το ίδιο ισχύει.

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθενός.

Ούτως ή άλλως, δεν έχω δει κανέναν (που να ξέρει τι κάνει) να χρησιμοποιεί repeater σε εξωτερικούς χώρους. Εκ των πραγμάτων για εσωτερικούς χώρους έχει (την όποια) χρησιμότητα ο repeater.

Σκέψου το εξής παράδειγμα:
Αν η DSL σου πιάνει 20mbit καθαρά (λέμε τώρα :D ) και το 802.11g παίζει στα 20-25mbit καθαρά max ταχύτητα, παίζοντας με repeater, όσοι συνδέονται στον repeater, θα πιάνουν θεωρητικά max 10-12mbit.

Προσωπικά είμαι λίγο performance geek, οπότε κάτι τέτοιο το θεωρώ μη αποδεκτό.

Αν όμως κάποιος θέλει να επεκτείνει το δίκτυο απλά για να μπαίνει FB, να χαζεύει κανένα βιντεάκι στο youtube κλπ προφανώς είναι οκ η λύση του repeater.

Γιαυτό λέω έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του καθενός.
Όπως και να έχει πάντως, η χρήση του repeater ρίχνει στο μισό την απόδοση του wifi (για όσους συνδέονται στο repeater εννοείται).

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Μαρ 2013 17:22

αχα οκ καταλαβα thanks :)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Μαρ 2013 21:38

Cha0s έγραψε:Επειδή το Wifi είναι «half duplex», αυτό σημαίνει ότι αυτομάτως η συνολική χωρητικότητα του δικτύου πέφτει στο μισό μιας και λαμβάνει και εκπέμπει ταυτόχρονα το ίδιο wifi κύκλωμα/κεραία.
Το ίδιο ισχύει και για τα wireless extenders με τις 2 κεραίες; πχ αυτό ;
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2013 23:41

Απόσο καταλαβαίνω από τα specs του οι 2 κεραίες είναι για το MIMO feature του 802.11n.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα λεγόμενα Wireless Extenders οπότε δεν ξέρω αν έχουν κάποια τεχνική διαφορά ή είναι απλά άλλη ονομασία για το ίδιο πράγμα (repeater).

Σύμφωνα με το wikipedia πάντως πρόκειται για το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω ασχοληθεί με το 802.11n καθόλου να πω την αλήθεια και δεν ξέρω αν αυτά τα θέματα έχουν λυθεί ή το νέο πρωτόκολλο πως συμπεριφέρεται γενικά.

Για 802.11abg πάντως που έχω δουλέψει αρκετά, ένας τρόπος που μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα είναι με χρήση 2 wifi καρτών.
Η μία συνδέεται ως client στο access point, η άλλη εκπέμπει ως AP σε διαφορετικό κανάλι (με ίδιο SSID) και οι 2 κάρτες είναι bridged.

Οπότε έχεις στην ουσία repeater χωρίς να χάνεις σε ταχύτητα.

Αυτό μπορεί να υλοποιηθεί εύκολα με κάποιο Routerboard και 2 mini-pci wifi καρτούλες.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι έτοιμο που να δουλεύει με αυτό τον τρόπο (ή κάποιον άλλον τρόπο που να λύνει το πρόβλημα της ταχύτητας).
Από τότε που ξεκίνησα να παίζω με Mikrotik & Routerboards δεν ξανά κοίταξα ποτέ για άλλες συσκευές ή λειτουργικό για routing :)

Serghio

επεκταση εμβέλειας LAN

Δημοσίευση από Serghio » 21 Μαρ 2013 22:21

Τελικά κατέβασα το wieye και πραγματικά βοήθησε πολύ. Είναι ξεκάθαρο πια πως το πρόβλημα δεν είναι θέμα εμβέλειας αλλά παρεμβολών από άλλο wi-fi στην περιοχή που πολλές φορές εκπέμπει στο ίδιο channel με το δικό μου-σε αυτήν την περίπτωση απλώς αλλάζω channel στο router μου...

¨ομως αυτό δεν μπορώ να το κάνω συνέχεια, είναι άβολο.

Για αυτό και ρωτάω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το router να αλλάζει κανάλι αυτόματα όποτε υπάρχει collide με άλλο δίκτυο.

Έχει μια λειτουργία auto αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να βοηθήσει αυτό.
Σε γενικές γραμμές υπάρχουν router σήμερα στην αγορά που να προσφέρουν το παραπάνω χαρακτηριστικό;

Το δικό μου είναι ένα THOMSON Gateway TG585 v7.
Εϊναι αυτό που μου έδωσε ο ISP όταν γράφτηκα σε αυτόν οπότε δεν νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε και με κανα router αξιώσεων.

ϊσως ήρθε η ώρα αγοράσω άλλο λοιπόν εφόσον παρέχαι αυτό που αναφέρω παραπάνω και πραγματικά μπορεί να σημάνει την διαφορά μεταξύ "στρωτού " internet και "σπαστικού-με διακοπές".

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες