Πρόβλημα ήχου σε σύνδεση PC - TV με καλώδιο HDMI

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Raild

Δημοσίευση από Raild » 13 Μαρ 2013 22:31

Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω σταθερό υπολογιστή με λειτουργικό σύστημα Windows XP και κάρτα γραφικών ATI RADEON HD 4800 Series και συγκεκριμένα την RADEON HD 4870. Έχω καλώδιο HDMI προς HDMI, δε θυμάμαι να σας πω μάρκα. Η τηλεόραση μου είναι η Philips 3100 series LED TV 40PFL3107H.
Συνδέω λοιπόν με το καλώδιο το PC με τη τηλεόραση και ενώ η εικόνα μεταδίδεται κανονικά από την τηλεόραση, ο ήχος παίζει από το PC, έχω δοκιμάσει από τις ιδιότητες ήχου αλλά έχω μόνο δύο επιλογές η HD Audio Output ή USB Audio Device, δε παίζει με κανένα από τα δύο. Δεν χρησιμοποιώ ηχεία αλλά εξωτερικό ηχείο με σύνδεση usb γι'αυτό και υπάρχει αυτή η επιλογή, έχει σχέση το ηχείο? Έχω και κάτι άλλα ηχεία που δεν είναι usb που συνδέονται κανονικά με το pc.
Όσον αφορά τη κάρτα γραφικών εδώ μπορείται να δείτε τα χαρακτηριστικά της http://www.amd.com/us/products/deskt...fications.aspx. Γιατί κάπου διάβασα ότι πολλές κάρτες δεν υποστηρίζουν την έξοδο ήχου από HDMI, οπότε για όποιον καταλάβει αν η δικιά μου έχει τέτοια υποστήριξη η όχι. Επίσης για την τηλεόραση εδώ μπορείται να δείτε τι υποστηρίζει και τι εξόδους έχει από πίσω μήπως μου βρείτε κάποια άκρη με κάποιο άλλο καλώδιο. http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/d...=40PFL3107H/12

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Μαρ 2013 00:46

Η σειρά 4000 της HD Radeon δεν θυμάμαι να έβγαζε κατευθείαν hdmi αλλά DVI και σου έδινε μαζί έναν αντάπτορα για hdmi. Μόνο με τον αυθεντικό αντάπτορα περνάει ο ήχος, αν βάλεις κοινό αντάπτορα του εμπορίου δεν θα παίξει. Καλώδιο DVI σε HDMI που είχα δοκιμάσει στην 4890 κατευθείαν χωρίς αντάπτορα πάλι έπαιξε αλλά το είχα χρυσοπληρώσει (στην κυριολεξία, είχε επιχρυσωμένες επαφές! :D )

Τέλος πρέπει να υπάρχει συσκευή ήχου ATI HDMI Audio και να την κάνεις προεπιλεγμένη είτε από το πίνακα ελέγχου είτε από το πρόγραμμα/παιχνίδι που θες να ακούς μέσα από τις ρυθμίσεις του. Αν δεν στο βρίσκει καν σαν συσκευή κάνε ένα update τους drivers της κάρτας γραφικών και δοκίμασε και αυτό εδώ: Realtek ATI HDMI Audio Codec
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Raild

Δημοσίευση από Raild » 14 Μαρ 2013 01:16

Με μπέρδεψες τώρα, ένας άλλος σε άλλο φορουμ που έθεσα το ίδιο πρόβλημα μου είπα ότι η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών βγάζει ήχο στο HDMI (σύμφωνα με αυτά που λέει στο site η AMD). Τέλος πάντων, στο λινκ που μου έστειλες κατέβασα το Windows 2000, Windows XP/2003(32/64 bits) Driver only (Executable file), ελπίζω να είναι το σωστό.
Όσον αφορά τον adaptor που λες, έχει καμια φώτο να δω πως είναι μήπως και μου τον είχαν δώσει όταν αγόρασα τη κάρτα γραφικών και των έχω χώσει σε κανα ντουλάπι :lol:
Έκανα το update, πάω πίνακας ελέγχου - ήχοι και συσκευές αναπαραγωγής - ήχος - προεπιλεγμένη συσκευή, πάλι οι ίδιες 2 που είχα Realtek HD Audio Output και USB Audio Device

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Μαρ 2013 09:42

Δεν είπα οτι δε βγάζει ήχο στο hdmi, δεν ξέρω αν η κάρτα σου έχει υποδοχή hdmi καταρχάς απλά είπα ότι συνήθως δεν έχουν αυτές οι κάρτες. Αν έχει υποδοχή hdmi τότε βγάζει και ήχο απο εκεί κατευθείαν. Αλλιώς χρειάζεσαι αυτό τον αντάπτορα ATI DVI to HDMI adapter για να πάρεις εικόνα και ήχο από το DVI.

Αν δεν σου βγάλει συσκευή ήχου πάντως ATI HDMI Audio δεν κάνεις τίποτα ότι καλώδιο και αντάπτορα να χρησιμοποιήσεις, είναι καταρχάς θέμα driver. Επίσης από ότι διάβασα μερικές μητρικές χρειάζονται bios update για να διαβάσουν την κάρτα ήχου της ATI οπότε μπορείς να ξεκινήσεις και από εκεί.
– Milt Bryce

Raild

Δημοσίευση από Raild » 14 Μαρ 2013 19:32

Έψαξα να βρω μήπως είχα αυτόν τον αντάπτορα, τζίφος, αυτός συνδέεται με τη μεριά του καλωδίου HDMI που μπαίνει στην θύρα του υπολογιστή ή θέλει εντελώς άλλο καλώδιο? Η επιλογή ATI HDMI AUDIO δεν μου έχει εμφανιστεί ότι και να κάνω, και με το update που μου είχες στείλει, αν αγοράσω και συνδέσω τον αντάπτορα λες να μου εμφανιστεί? Για bios update δεν έχω ιδέα πως να το κάνω :(

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Μαρ 2013 21:42

Επαναλαμβάνω...ότι αντάπτορα και καλώδιο να βάλεις αν δεν δει κάρτα ήχου ATI HDMI δεν πρόκειτε να ακούσεις ούτε pacman από την τηλεόραση.

Το BIOS update αν και έχει γίνει σχετικά εύκολο (μπαίνεις στο site του κατασκευαστή της μητρικής, πας support->downloads βάζεις το μοντέλο της μητρικής, επιλέγεις bios και κατεβάζεις ένα αρχείο που το τρέχεις και τα κάνει όλα μόνο του) δεν παύει να είναι επικίνδυνο (αν δεν πετύχει κατα πάσα πιθανότητα πας για άλλη μητρική).
– Milt Bryce

Raild

Δημοσίευση από Raild » 15 Μαρ 2013 02:02

Ε καλύτερα τότε να μη το ρισκάρω,δεν είμαι για τέτοια έξοδα. Σκέφτικα μια άλλη ιδεά πάντος που μπορεί να μου λύσει το πρόβλημα.Να πάρω καλώδιο ήχου, και να το συνδέσω στη θύρα της κάρτας ήχου με τη θύρα ήχου της τηλεόρασης, το είχε κάνει ο πατέρας μου με το pc του και το στερεοφονικό

Raild

Δημοσίευση από Raild » 16 Μαρ 2013 00:04

Το πρόβλημα λύθηκε επιτέλους. Τελικά έκανα ένα update σε ένα driver σχετικά με τον ήχο στη motherboard, και μετά μου εμφανιζόταν η επιλογή HDA HDMI Out. Στην αρχή ούτε έτσι έπεζε ο ήχος, αλλά έβαλα τον αντάπτορα που είπε ο Γιάννης, τον είχα καταχωνιάσει σε μια αποθήκη από τότε που τον είχα πάρει με τη κάρτα γραφικών και λειτούργησε έτσι

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες