Google Reader: Τίτλοι τέλους 1 Ιουλίου 2013

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 14 Μαρ 2013 09:27

Τίτλοι τέλους θα πέσουν για το Google Reader την 1η Ιουλίου 2013, όπως ανακοινώθηκε από την Google και σύμφωνα με την ένημέρωση που λαμβάνουν οι χρήστες από σήμερα, μέσω ενός pop message.

Σύμφωνα και με την ανακοίνωση της Google οι 2 λόγοι που οδήγησαν σε αυτή την απόφαση είναι ότι έχουν μειωθεί οι χρήστες της υπηρεσίας και ότι η εταιρεία θέλει να επικεντρωθεί σε λιγότερα προίόντα. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα ακόμη βήμα στην διαδικασία "συμμαζέματος" που έχει ξεκινήσει από το 2011 και πολλά προϊόντα και υπηρεσίες τερματίζουν τον κύκλο ζωής τους.
Η εταιρεία προτρέπει τους χρήστες της υπηρεσίας Reader να κατεβάσουν στον υπολογιστή τους όλα τα δεδομένα τους.

Με 2 λόγια:
googlebloggoogleblog έγραψε:We launched Google Reader in 2005 in an effort to make it easy for people to discover and keep tabs on their favorite websites. While the product has a loyal following, over the years usage has declined. So, on July 1, 2013, we will retire Google Reader. Users and developers interested in RSS alternatives can export their data, including their subscriptions, with Google Takeout over the course of the next four months.
Διαβάστε σχετικά:
http://googlereader.blogspot.gr/2013/03 ... eader.html
http://googleblog.blogspot.gr/2013/03/a ... aning.html

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Μαρ 2013 10:22

Φρίκη.

Προσπαθώ να δοκιμάσω το http://theoldreader.com/ με import αλλά το κόψανε (το import) προσωρινά γιατί λογικά θα προσπαθούνε άλλοι 500.000 χρήστες το ίδιο πράγμα αυτή τη στιγμή.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 14 Μαρ 2013 11:10

Καλά, έχουμε περιθώριο ακόμα κάποιους μήνες... Αλλά μιλάμε για μεγάλο fail αυτή η απόφαση... Δεν ξέρω άνθρωπο που να μην έχει google reader...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2013 12:54

EneMe έγραψε:Δεν ξέρω άνθρωπο που να μην έχει google reader...
Me!! :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Μαρ 2013 13:43

Cha0s έγραψε:
me too :D

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 14 Μαρ 2013 14:06

Βασικά εγώ πρακτικά ζούσα στο reader. Ακόμα και για το freestuff, μέσω του reader έβλεπα ενδιαφέροντα θέματα.
Καθημερινή ενημέρωση για επικαιρότητα, προγραμματιστικά θέματα, ειδοποιήσεις για νέες εκδόσεις από script που χρησιμοποιώ... τα πάντα από εκεί.
Τώρα λογικά θα αρχίσω να δουλεύω με το feedly.

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 14 Μαρ 2013 14:56

Δεν είναι κάπως ξεπερασμένες αυτές οι υπηρεσίες σήμερα ; Η χρησιμότητα τους έγκειται στο ότι όχι μόνο εμφανίζουν τις νεότερες ενημερώσεις των ιστoσελίδων που παρακολουθεί κάποιος αλλά και ότι τις αποθηκεύουν ; Γιατί αν είναι μόνο για παρακολούθηση, με ένα τέτοιο πρόσθετο Firefox RSS Ticker 12 https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/rss-ticker/ δεν γίνεται μια χαρά η δουλειά ;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 14 Μαρ 2013 15:56

Εξαρτάται. Έχω πάνω από 300 πήγες, κατηγοριοποιημένες βάση θέματος και βάση σημαντικότητας, και θέλω να είναι αυτόματα συγχρονισμένη η λίστα με το τι έχω διαβάσει και τι όχι σε όλες τις συσκευές και υπολογιστές που χρησιμοποιώ. Οπότε plugin δε βοηθάει καθόλου.
Επίσης, η αναζήτηση στο ιστορικό για να βρεις κάτι που χρειάζεσαι ήταν αρκετά εύκολη στο reader. Στον υπολογιστή σου για πόσο καιρό θα κρατήσεις ιστορικό και πόσο εύκολη θα είναι η αναζήτησή του;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 14 Μαρ 2013 15:58

Επίσης ο χαμός που γίνεται στο twitter κ.λ.π., δείχνει ότι τελικά πολύς κόσμος το θεωρούσε αναντικατάστατο εργαλείο.

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 14 Μαρ 2013 16:47

Μάλιστα, παρατηρώ ότι η Google αφήνει το Google Currents παρότι κλείνει το Google Reader εκτός αν κάνω λάθος. Το Currents νομίζω είναι μόνο για smartphones και ταμπλέτες.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 14 Μαρ 2013 17:35

mrpc έγραψε:Εξαρτάται. Έχω πάνω από 300 πήγες, κατηγοριοποιημένες βάση θέματος και βάση σημαντικότητας, και θέλω να είναι αυτόματα συγχρονισμένη η λίστα με το τι έχω διαβάσει και τι όχι σε όλες τις συσκευές και υπολογιστές που χρησιμοποιώ. Οπότε plugin δε βοηθάει καθόλου.
Επίσης, η αναζήτηση στο ιστορικό για να βρεις κάτι που χρειάζεσαι ήταν αρκετά εύκολη στο reader. Στον υπολογιστή σου για πόσο καιρό θα κρατήσεις ιστορικό και πόσο εύκολη θα είναι η αναζήτησή του;
Συμφωνώ με όλο το κείμενο της απάντησης και ακόμα περισσότερο με όσα έκανα bold!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 14 Μαρ 2013 17:51

Σήμερα από το πρωί έχω μεταφέρει τα πάντα (αυτόματα ευτυχώς) στο Feedly. Φαίνεται πολλά υποσχόμενο και έχουν έτοιμο api συμβατό με το google reader, το οποίο θα ανέβει αυτόματα μόλις κατέβει το reader.

Είναι χαρακτηριστικό πάντως το ότι όλες οι εναλλακτικές υπηρεσίες, από χθες το βράδυ αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα λόγο της πολύ αυξημένης κίνησης. Το Feedly ανακοίνωσε στο blog ότι πήραν επιπλέον servers για να καλύψουν τη ζήτηση.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 14 Μαρ 2013 18:43

korgr έγραψε:
Cha0s έγραψε:
me too :D
Δηλώνω άγνοια :D

Άβαταρ μέλους
Snowball

Δημοσίευση από Snowball » 15 Μαρ 2013 08:57

EneMe έγραψε:
mrpc έγραψε:Εξαρτάται. Έχω πάνω από 300 πήγες, κατηγοριοποιημένες βάση θέματος και βάση σημαντικότητας, και θέλω να είναι αυτόματα συγχρονισμένη η λίστα με το τι έχω διαβάσει και τι όχι σε όλες τις συσκευές και υπολογιστές που χρησιμοποιώ. Οπότε plugin δε βοηθάει καθόλου.
Συμφωνώ με όλο το κείμενο της απάντησης και ακόμα περισσότερο με όσα έκανα bold!
Κι εγώ το ίδιο...

Δοκιμάζω από χθες το The old reader και το netvibes...

Αν θέλετε υπογράψτε και αυτό το petition...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες