Επιτρέπεται η πώληση subdomain απο ελληνικό .gr domain name ;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 18 Μαρ 2013 11:04

asteriosg έγραψε:gigenis έλεος.,,,..,.,.,....
το διευκρίνισα πιο πάνω κάνε το κόπο να διαβάσεις λίγο.
Παρέθεσα αυτό που έγραψες και χωρίς να το παραφράσω... οπότε το "κάνε το κόπο να διαβάσεις λίγο" προσωπικά με προσβάλει... καλύτερα να διαβάσεις εσύ αυτά που γράφεις.
asteriosg έγραψε:Εννοείς το co.gr ; Παλιά επιτρεπόταν να αγοράσει κάποιος όνομα με 2 γράμματα, πρόσφατα άλλαξε αυτό και απαγορεύεται αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια εγώ ότι είπα δεν το είπα για να γίνουν όλοι όσοι έχουν ένα domain, subdomain registers αλλά στα πλαίσια της αξιοποίησης ενός καλού domain μικρού σε αριθμό ψηφίων και ποιότητας ονόματος δεν βλέπω το λόγο να μην γίνει η αξιοποίηση του.
Αφού λοιπόν επιτρέπονταν τα domain με 2 γράμματα για πες μου μερικά... εγώ ξέρω ελάχιστα (xo.gr, xe.gr, in.gr) και τα έχουν συγκεκριμένοι.

Edit: Υποτίθεται ότι από το 1997 μέχρι το 2003 επιτρέπονταν η καταχώρηση των domain με 2 γράμματα... αυτό όμως δε σημαίνει ότι κάθε καταχώρηση την ενέκρινε το ΙΤΕ. Γι' αυτό το λόγο και η λίστα των domain με 2 γράμματα είναι τόσο μικρή. Βρήκα μια λίστα με τέτοια domain (http://www.verido.gr/members/2letter.php) αλλά και πάλι δεν λειτουργούν όλα.

Υ.Γ. Αυτό που ανοίγετε ένα θέμα και μόλις διαβάσετε μια αντίθετη άποψη θυμώνετε δεν μπορώ να το καταλάβω.
Αφού είστε σίγουροι γιατί την άποψη σας, ξεκινήστε να την εφαρμόζετε και σταματήστε να ανοίγετε άσκοπα θέματα.

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 18 Μαρ 2013 20:15

Δεν είχα καμιά διάθεση να σε προσβάλω gigenis (έλεος :P ;) )

Ας το σταματήσουμε εδώ, εξάλλου για τα υπόλοιπα απάντησες μόνος σου xo.gr in.gr ..υπάρχουν και άλλα και ήταν δυνατό να καταχωρηθούν παλιά μετά τα απαγόρευσαν. Δεν έχει νόημα να αντιπαρατεθούμε τώρα για λίστες και βλακείες.

Ευχαριστώ που απάντησες !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Μαρ 2013 21:29

αν τα 2 γράμματα είναι trademark μπορείς ακόμα και τώρα να τα καταχωρίσεις. αυτό ξέρω εγώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 20 Μαρ 2013 15:18

cordis έγραψε:αν τα 2 γράμματα είναι trademark μπορείς ακόμα και τώρα να τα καταχωρίσεις. αυτό ξέρω εγώ.
Μάλιστα αυτό δεν το γνώριζα, ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες