μαζικη εισαγωγη προιοντων στο cs cart

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
oikia

Δημοσίευση από oikia » 15 Μαρ 2013 09:39

Αν ενας προμηθευτης μου δωσει ενα xml αρχειο με τα προιοντα του, στο αρχειο αυτο εμπεριεχονται και οι φωτογραφιες ή ειναι σε ξεχωριστα αρχεια?

Για να γινει μαζικη εισαγωγη προιοντων απο xml στο cs cart πρεπει οι κατηγορίες- υποκατηγοριες να εχουν προδημιουργηθει ή δημιουργουνται αυτοματα ακολουθωντας την δομη του xml αρχειου?

Μπορω να κανω μαζικη εισαγωγη προιοντων απο xml τμηματικα; Δηλαδη να βαλω τα xml με τα προιοντα διαφορων προμηθευτων τμηματικα ή πρεπει να τα ενωσω σε ενα μεγαλο xml αρχειο;

Υπαρχει η δυνατοτητα να μπαινω με καποιο τροπο εκτος απο xml στην βαση των προμηθευτων μου και να αντλω απο εκει (με την αδεια τους) τις πληροφοριες που χρειαζεται το eshop μου;

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 25 Μαρ 2013 05:00

oikia έγραψε:Αν ενας προμηθευτης μου δωσει ενα xml αρχειο με τα προιοντα του, στο αρχειο αυτο εμπεριεχονται και οι φωτογραφιες ή ειναι σε ξεχωριστα αρχεια?
Υπάρχουν διάφορες δυνατότητες σε αυτό. Υπάρχουν προμηθευτές που οι φωτογραφίες δεν ερχονται με το xml των προϊόντων.

oikia έγραψε:Για να γινει μαζικη εισαγωγη προιοντων απο xml στο cs cart πρεπει οι κατηγορίες- υποκατηγοριες να εχουν προδημιουργηθει ή δημιουργουνται αυτοματα ακολουθωντας την δομη του xml αρχειου?
Και εδώ παίζουν και τα 2 σενάρια, συνήθως πάντως οι κατηγορίες δημιουργούνται αυτόματα.
Το πιθανό μπέρδεμα μπορεί να προκύψει όταν έχεις διαφορετικά xml διαφορετικών προμηθευτών όπου δημιουργείται διένεξη μεταξύ των κατηγοριών.
oikia έγραψε:Μπορω να κανω μαζικη εισαγωγη προιοντων απο xml τμηματικα; Δηλαδη να βαλω τα xml με τα προιοντα διαφορων προμηθευτων τμηματικα ή πρεπει να τα ενωσω σε ενα μεγαλο xml αρχειο;
μπορείς.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 21 Μάιος 2013 12:43

Καλησπερα

εχουμε κατασκευασει ενα προσθετο που κανει ακριβως αυτη τη δουλεια. δλδ εισαγει ενα xml με ολη του τη δομη και πληροφορια (εικονες, περιγραφη, τιμη, ποσοτητα διαθεσημοτητα, κατηγοριες, υποκατηγοριες) στο cs-cart.

Μπορεις να εισαγεις μονο συγκεκριμενες κατηγοριες και προιοντα να θες, αλλα και να τα επηρεασεις πριν μπουν, δλδ αλλαγη σε ονομασια, ποσοτητα κλπ.

Εχεις επισης τη δυνατοτητα να επηρεασεις την τιμη με καποια ποσοστιαια επιβαρυνση κατα την εισαγωγη, οπως επισης να εχεις και πολλαπλα xml απο πολλους προμηθευτες.

Ειναι σε μορφη Addon για τις εκδοσεις 22χ και 30χ

Φωτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης