Αλλαγή επεξεργαστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Stefo Papa

Αλλαγή επεξεργαστή

Δημοσίευση από Stefo Papa » 16 Μαρ 2013 20:18

Καλησπέρα, αυτό είναι το πρώτο μου post γι' αυτό ζητώ από τώρα συγγνώμη για οποιοδήποτε λάθος.

Θέλω να αλλάξω επεξεργαστή και σκέπτομαι να αγοράσω αυτόν. . Επειδή όμως έχω socket 775 και αυτός θέλει 1155 αναγκαστικά θα αλλάξω και μητρική. Έχω 2 απορίες:

1) Θα χρειαστεί να αγοράσω τίποτα άλλο για την νέα μητρική; Μπορείτε να προτείνετε κάποια μητρική (από το πλαίσιο αν γίνεται) που να μην ξεπερνά τα 60 ευρώ;

2) Τι εννοεί στο τέλος όταν λέει : <<*Προσοχή
Για την ενεργοποίηση της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών απαιτείται μητρική με ολοκληρωμένο Intel H61/Η67/Z68/B75/H77/Z77 καθώς και να διαθέτει εξόδους εικόνας.>>; Ποια μητρική έχει αυτό που ζητάει ( ολοκληρωμένο Intel H61/Η67/Z68/B75/H77/Z77 και εξόδους εικόνας) και τι θα γίνει αν δεν την έχω; [/google]

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή επεξεργαστή

Δημοσίευση από giannis17 » 17 Μαρ 2013 22:13

Stefo Papa έγραψε:Θέλω να αλλάξω επεξεργαστή και σκέπτομαι να αγοράσω αυτόν. .
Προτείνω τον G2020, τα 200mhz διαφορά σε ταχύτητα δεν αξίζουν 20 ευρώ διαφορά στα χρήματα.
Stefo Papa έγραψε:Επειδή όμως έχω socket 775 και αυτός θέλει 1155 αναγκαστικά θα αλλάξω και μητρική.
Σωστά χρειάζεσαι καινούρια μητρική.
Stefo Papa έγραψε:1) Θα χρειαστεί να αγοράσω τίποτα άλλο για την νέα μητρική; Μπορείτε να προτείνετε κάποια μητρική (από το πλαίσιο αν γίνεται) που να μην ξεπερνά τα 60 ευρώ;
Θα χρειαστεί να αλλάξεις και μνήμες καθώς οι καινούριες μητρικές παίρνουν DDR3 αλλά ευτυχώς είναι αρκετά φθηνές. 4GB RAM στα 1600mhz 27euro (σχεδόν τα λεφτά που γλυτώνεις βάζoντας τον G2020 αντί του G2120). Και για μητρική η πιο φθηνή λύση είναι σε H61 αλλά προσωπικά προτείνω να πας σε B75 που παρέχει πολύ καλύτερη επεκτασιμότητα για μια αναβάθμιση αργότερα (sata3/usb3). Επίσης καμία καινούρια μητρική δεν υποστηρίζει συσκευές ide οπότε τσέκαρε ότι ο σκληρός και το dvd σου είναι sata αλλιώς θα χρειαστείς κι απο αυτά καινούρια.
Stefo Papa έγραψε:2) Τι εννοεί στο τέλος όταν λέει : <<*Προσοχή
Για την ενεργοποίηση της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών απαιτείται μητρική με ολοκληρωμένο Intel H61/Η67/Z68/B75/H77/Z77 καθώς και να διαθέτει εξόδους εικόνας.>>; Ποια μητρική έχει αυτό που ζητάει ( ολοκληρωμένο Intel H61/Η67/Z68/B75/H77/Z77 και εξόδους εικόνας) και τι θα γίνει αν δεν την έχω;
Στο εύρος τιμών που κοιτάμε όλες υποστηρίζουν την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του επεξεργαστή. Οι μητρικές άνω των 80 ευρώ επειδή προορίζονται για gaming συστήματα θεωρούν δεδομένο ότι θα βάλεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών και δεν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
&#8211; Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης