μετατροπή video

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 21 Μαρ 2013 15:02

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να μετατρέψω ένα βιντεάκι που έφτιαξα στο windows movie maker και σε τι μορφή να το μετατρέψω για να το βάλω στο wordpress blog; Έχω προσθέσει στο video επίσης και μουσική γιατί το έχω τραβήξει με ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και δεν έχει ήχο. Και για να μην είναι "στη μούγγα" πρόσθεσα ένα τραγούδι.
Έχω κατεβάσει του κόσμου τα προγράμματα για να κάνω την μετατροπή αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

μετατροπή video

Δημοσίευση από Easyrider » 21 Μαρ 2013 15:10

Κατεβασε το Freemake Video Converter http://www.freemake.com/gr/ εχει ευκολο χειρισμο.
Σωστο σε mp4 η mkv(matroska) για καλυτερη συμπιεση. :wink:
Δημήτρης

pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 27 Μαρ 2013 14:47

To Freemake Video Converter είναι ένα από τα πολλά προγράμματα που κατέβασα και δεν μου το μετατρέπει. Το δοκίμασα ξανά αμέσως μετά το μήνυμά σου και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα " σφάλμα video". Τα υπόλοιπα προγράμματα που δοκίμασα είναι :

K-Lite_Codec_Pack_710_Mega
FoxTab Video Converter
AnyMP4 Studio
AVS4YOU
Free Video Converter
VideoConverter

Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο να κάνω την μετατροπή ενώ ακούω οτι για άλλους είναι εύκολο. Εμένα πάντως δεν μου αναγνωρίζει το video. Πιστεύω να βρεθεί μια λύση.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

μετατροπή video

Δημοσίευση από Easyrider » 27 Μαρ 2013 16:05

Δες τις ιδιοτητες, κατεβασε το http://mediainfo.sourceforge.net/en αν δεν ξερεις πως και ριξε εδω τα specs του video. .. περιεργο μου φαινεται να μην το χειριζεται το Freemake.. ανοιγει / μετατρεπει τα περισοτερα γνωστα αρχεια..

μαλλον κατι δεν κανεις σωστα..
Δημήτρης

pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 28 Μαρ 2013 10:30

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς με τη φράση " ριξε εδω τα specs του video. .. " ;

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

μετατροπή video

Δημοσίευση από Easyrider » 28 Μαρ 2013 10:45

Σε τι μορφη ειναι τωρα το βιντεο που θες να μετατρεψεις. Το windows movie maker σωζει σε .wmv κατεβασες το Media Info ? Αν το κατεβασες κανε δεξι κλικ και πατα εκει που λεει Media Info. Στο παραθυρο που θα σου ανοιξει αντιγραφη οτι γραφει μεσα και επικοληση σε ενα νεο ποστ εδω.
Δημήτρης

pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 28 Μαρ 2013 12:03

Το κατέβασα το πρόγραμμα που μου είπες.

video marsa who let the dogs out.MSWMM
Μέγεθος αρχείου : 228 KiB

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

μετατροπή video

Δημοσίευση από Easyrider » 28 Μαρ 2013 12:26

pitmar έγραψε:Το κατέβασα το πρόγραμμα που μου είπες.

video marsa who let the dogs out.MSWMM
Μέγεθος αρχείου : 228 KiB

out.MSWMM Αυτο ειναι το ονομα του Project του windows movie maker. Αυτο που εσωσες ειναι το Project οχι το Video. Για να σωσεις το Video πας File > "Save Movie"
Δημήτρης

pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 28 Μαρ 2013 14:37

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου Δημήτρη. Τελικά, ήταν τόσο απλό,έτσι; Έλεγα κι εγώ γιατί οι άλλοι τα καταφέρνουν κι εγώ όχι... Τέλος πάντων , θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις σε κάτι άλλο; Έκανα τελικώς την μετατροπή και σε mp4 και σε mkv όπως με συμβούλεψες. Πάω όμως τώρα να το προσθέσω στο blog μου και μου βγάζει μήνυμα πως είναι μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο μέγεθος. Δηλαδή, το video μου είναι 20ΜΒ ενώ επιτρέπεται έως 8ΜΒ. Υπάρχει τρόπος να το προσθέσω στο blog χωρίς να κόψω σκηνές; Είναι 3 λεπτά video.

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

μετατροπή video

Δημοσίευση από Easyrider » 28 Μαρ 2013 16:04

Αυτο ειναι πιο δυσκολο.. anwy, πηγαινε File > "Save Movie" και στο μενου βρες εκει που λεει: youtube σε καθε περιπτωση 3 λεπτα βιντεο = 8ΜΒ σημαινει η χαμηλοτερη αναλυση "bitrate" η μικροτερο καδρο.
(δεν ξερω αν θα παει στα 8mb αλλα προσπαθησε :wink: )
Συνημμένα
Screenshot_2.png
Δημήτρης

pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 30 Μαρ 2013 11:43

Καλημέρα Δημήτρη. Πρώτα απ' όλα θέλω να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σου. Τα κατάφερα αλλά με άλλον τρόπο γιατί κρίνοντας από το δικό σου screenshot , εγώ μάλλον έχω παλαιότερη έκδοση windows movie maker γιατί δεν έχω τέτοιο menu. Με λίγο ψάξιμο όμως το βρήκα και σου στέλνω τα δικά μου screenshots για να δεις τι έκανα.

Απλά δεν ξέρω αν χρειαζόταν να επιλέξω από την λίστα στο screenshot 4 κάτι συγκεκριμένο. Εγώ το άφησα έτσι.
Συνημμένα
screenshot windows movie maker 1.bmp
1ο βήμα : αποθήκευση στο PC
screenshot windows movie maker 2.bmp
2ο βήμα : σε ποιον φάκελο θέλω να αποθηκευτεί
screenshot windows movie maker 3.bmp
3ο βήμα : επιλογή δεύτερου πλαισίου για διαμόρφωση μεγέθους αρχείου και έγραψα 8 ΜΒ

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

μετατροπή video

Δημοσίευση από Easyrider » 30 Μαρ 2013 12:36

Αυτη η ρυθμιση που εκανες ειναι η καλυτερη. Αλλιως θα επρεπε να μπλεξεις με frame resize , aspect ratio, bitrate, klp πραγματα λιγο δυσκολα για αρχαριο στη διαδικασια.

Παλι καλα γιατι σ αυτο το θεμα το παλιοτερο WMM εναι καλυτερο. Επιλεγεις το συνολικο μεγεθος του αρχειου και τελος.
Τωρα βεβαια δεν ξερω πως θα παιζει η αναλυση αλλα αν σε ικανοποιει το τελικο αποτελεσμα, ολα οκ. :wink:
Δημήτρης

pitmar

μετατροπή video

Δημοσίευση από pitmar » 30 Μαρ 2013 13:06

Ακόμα δεν το έβαλα στο blog. Θα το βάλω και θα σου πω. Πιστεύω να το δείχνει καλά αλλιώς πολύ φοβάμαι πως ίσως σε κουράσω γιατί θα χρειαστώ πάλι τη συμβουλή σου.
Πάντως ευχαριστώ για όλα. Καλή συνέχεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες