Ξεκλείδωμα δικτύων...

Απόψεις, σχόλια και συζητήσεις για τις προσφερόμενες υπηρεσίες και τις συσκευές.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
quit

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από quit » 23 Μαρ 2013 11:47

Καλη σας μέρα. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic.
Ένας φίλος θέλει να φτιάξει μια Ιστοσελίδα στην οποία θα μπορει να ξεκλειδώνει δίκτυα κινητών από το εξωτερικό. Θα έχει πρόβλημα? γνωρίζετε κάτι εσείς από θέμα νομιμότητας? έχει δει κάποια site από εξωτερικό που κάνουν το ίδιο και πιστεύει οτι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα.Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας?
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από Banavas » 23 Μαρ 2013 17:54

Αρχικά τονίζω οτι είναι προσωπική εκτίμηση και γράφω επειδή ζητάς την "άποψή" μας.

Πιστεύω οτι η τακτική του κλειδώνω το τηλέφωνο για να σε εξαναγκάσω να σε έχω αιώνειο πελάτη είναι περισσότερη "παράνομη" από το να ξεκλειδώσεις αυτή την κατάσταση. Βάζω εισαγωγικά γιατί η λέξη παράνομη αναφέρεται σε νομικές διατάξεις κάτι που δεν νομίζω να περιλαμβάνεται στις διατάξεις του νόμου.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

quit

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από quit » 23 Μαρ 2013 18:24

καλησπέρα Banavas.
όχι να το κλειδώνει ο φίλος μου να το ξεκλειδώνει σε περίπτωση που το κινητό είναι αγορασμενο από το εξωτερικό και αναγνωρίζεται μόνο από τα ξένα δίκτυα.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από Banavas » 23 Μαρ 2013 19:24

quit έγραψε:καλησπέρα Banavas.
όχι να το κλειδώνει ο φίλος μου να το ξεκλειδώνει σε περίπτωση που το κινητό είναι αγορασμενο από το εξωτερικό και αναγνωρίζεται μόνο από τα ξένα δίκτυα.
Αυτό λέω και εγώ. Δεν νομίζω να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει το ξεκλείδωμα τηλεφώνου οπότε δεν μπορεί να είναι "παράνομο". Ακόμη η παραβίαση όρων που επιβάλει κάποια επιχείρηση/εταιρία δεν αποτελεί παρανομία εφόσον δεν άπτεται πνευματικών δικαιωμάτων ή άλλων νομικών διατάξεων.
Happy coding....
Μάρκος

quit

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από quit » 23 Μαρ 2013 19:41

Banavas σε ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από EneMe » 24 Μαρ 2013 13:46

Αν κατάλαβα καλά για τι μιλάτε...

Ένα κινητό, όταν είναι "κλειδωμένο" πάνω σε ένα δίκτυο, 99% έχει αγοραστεί με κάποιο "ειδικό" συμβόλαιο που συνήθως περιλαμβάνει και μια μειωμένη τιμή αγοράς.
Κατά συνέπεια, όταν το τηλέφωνο "παραβιαστεί", θεωρητικά "παραβιάζεται" και το συμβόλαιο εταιρείας-πελάτη, άρα μιλάμε για μια εν δυνάμει παρανομία.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από Banavas » 24 Μαρ 2013 15:53

Αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με τον κάτοχο του κινητού και την σχέση του με την ετερεία παροχέα. Ο quit ρώτησε αν θα υπάρχει πρόβλημα με σελίδα που θα έχει το ξεκλείδωμα ως υπηρεσία.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξεκλείδωμα δικτύων...

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Μαρ 2013 00:25

το πιθανοτερο ειναι να αντιμετωπισει νομικα προβληματα απο καποια εταιρεια, να μιλησει ισως με καπιο δικηγορο να ειναι σιγουρος η να δει την διεθνη πρακτικη με ψαξιμο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες