Links για Set as Home Page / Add to Favorites

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2003 21:16

Να ένας τρόπος για να δίνετε την δυνατότητα στους επισκέπτες σας να κάνουν αυτόματα την σελίδα σας home page ή να την βάζουν αυτόματα στα αγαπημένα τους. (μόνο για Internet Explorer)

Home page

Κώδικας: Επιλογή όλων

<a onClick = "this.style.behavior='url&#40;#default#homepage&#41;';this.setHomePage&#40;'http&#58;//www.your_page.gr'&#41;;" href=""><b>Κάντε την σελίδα μας την αρχική σελίδα του Internet Explorer!</b></a>
add to favorites

<a href="" onclick="window.external.AddFavorite&#40;window.location.href,document.title&#41;;">add to Favorites</a>
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 30 Οκτ 2003 00:13

kalo einai vevaia na min antigrafoume dinatotites tou browser mias kai tis dinatotites autes tis parexoune oloi oi browsers :D

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 02 Νοέμ 2003 23:38

Καλό είναι βέβαια να υπάρχει αυτή η δύνατότητα και μέσα στο site έτσι ώστε να το θυμίζει στον επισκέπτη και επίσης να βοηθάμε και τους πιο ανίδεους στους υπολογιστές ;-)
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 03 Νοέμ 2003 10:45

o anideos ston ypologisth 3ekinaei mathenontas prwta ton browser kai tis vasikes tous leitourgies kai meta episkeptete selides. ena 90% ti stigmi pou tha 8elisei na kratisei mia endiaferousa selida vrisketai se selida xwris koumpi "Add to Favorites" mesa sti selida.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Νοέμ 2003 17:10

An o anideos xristis thelei na kratisei mia selida kai einai ontos anideos den tha exei katalavei kan ti simenei "Favorites" i "Agapimena"...

Opote ton blepo na simionei apla tin dieythinsi sto xarti! :kaloe: :kaloe:

Milame omos gia ton orismo tou anideou se ayti tin periptosi...

Genikos pantos den to blepo anagaio tetio koumpi... An o xristis den xerei kai thelei sonei kai kala na sosei tin selida tha to brei den eiani xazos...
Opos poli sosta eipe o gerasimos otan o allos den exei idea prota mathenei ton browser patontas ta koumpakia na dei ti kanoun kai meta arxizei na serfarei :P

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 10 Δεκ 2005 15:41

Ο παραπάνω κώδικας δουλεύει και σε Firefox;
:)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Δεκ 2005 16:10

panos78 έγραψε:Ο παραπάνω κώδικας δουλεύει και σε Firefox;
Όχι. Αυτό το κολπάκι δεν δουλεύει πουθενά αλλού εκτός από ie εδώ και πολλλλάααααα χρόνια...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 10 Δεκ 2005 16:29

Κρίμα!
:(
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Δεκ 2005 17:01

Yparxei kolpaki kai gia ton firefox logika... Gia kane mia googleanazhthsh na deis...! ;)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Δεκ 2005 19:32

Όχι να μην κάνει δεν χρειάζεται. Εγώ έχω έναν ή μάλλον είχα αλλά έχασα σχεδόν τα πάντα μετά από κάποιο crash που έπαθα. Τώρα όμως νομίζω ότι ξέρω που θα τον ξαναβρώ (δεν το ειπα πριν γιατί δεν θυμόμουν καλά.) Τώρα όμως άρχισα να ψάχνω για το άλλο script (στο άλλο θέμα) και θα ψάξω και γι' αυτό!
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Δεκ 2005 20:05

Έλα το βρήκα!!!

Όμως δεν ειναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις. Όταν λες για firefox τι ακριβώς εννοείς; Firefox ή Gecko γενικότερα; Γιατί με τις τόσες εκδόσεις τον διαφόρων Gecko browsers βγήκαν και τα αντίστοιχα scripts.

Αν λοιπόν θες να βάλεις την δυνατότητα στον χρήστη να κάνει bookmark την σελίδα σου θα πρέπει να βάλεις τον κώδικα σε ένα link/image (ότι διαλέξεις) που έβαλε ποιο πριν ο cordis για ie, δεύτερον κώδικα για mozilla, τρίτο για Netscape και πάει λέγοντας!!! Κάτι το οποίο ίσως να είναι ολίγον τι ενοχλητικό, 50 κουμπιά εκει πέρα για το ίδιο πράγμα! (Εκτός αν υπάρχει μία έξτρα σημείωση που να λέει ξεκάθαρα ότι όλα αυτά είναι για το ίδιο πράγμα.)

Υπόψην ότι όταν λέμε favorites (favorites = explorer) εννοούμε γενικότερα αυτό που στα ελληνικά λέμε "σελιδοδείκτες" που στο Netscape/Firefox λέγονται "bookmarks" δηλ αυτό που ειναι ένα click away, είτε αυτό λέγεται έτσι είτε αλλιώς. Και είτε είναι στην μία πλευρά του κουμπιού είτε στην άλλη. Με αυτήν την λογική "bookmarks/favorites" εννοούμε και τα side bars κ.τ.λ

Βρήκα λοιπόν τα εξής:
1) Για ie έδωσε ο cordis ποιο πάνω
2) Για mozilla (το netscape θα το δει ως link στο side bar)
3) Για netscape
4) Για ie channel (Κάτι που υπήρχε παλιά, δεν ξέρω αν εννοεί το ίδιο και σήμερα... αν υπάρχει)

Για opera δεν βρήκα τίποτα....

Όπως είδες όλα τα βρήκα στο DD ένα site που είναι πολύ γνωστό σε μένα εδώ και πολλά χρόνια τώρα. Εκεί να κοιτάς και εσύ. Έχει πάρα πολλά και χρήσιμα scripts!! Το τι έχω πάρει από κει δεν λέγεται!

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 10 Δεκ 2005 22:49

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια
Για το προσθήκη στα αγαπημένα βρήκα κώδικα για όλους τους φυλλομετρητές (ΙΕ,Opera,Netscape,Firefox)
Ψάχνω τώρα για τον ορισμό της αρχικής σελίδα!
Η σελίδα που έδωσες δίνει έναν κώδικα αλλά δεν λειτουργεί στον Firefox
Καμιά άλλη ιδέα
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 11 Δεκ 2005 00:47

Για το προσθήκη στα αγαπημένα βρήκα κώδικα για όλους τους φυλλομετρητές (ΙΕ,Opera,Netscape,Firefox)
Ποιον;;; :o
Ψάχνω τώρα για τον ορισμό της αρχικής σελίδα!
Εννοείς ένα "make us your start page" script;
Η σελίδα που έδωσες δίνει έναν κώδικα αλλά δεν λειτουργεί στον Firefox
Ποιο από όλα;
Καμιά άλλη ιδέα:)
Αν αυτό είναι ερώτηση τότε για την ώρα όχι....

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 11 Δεκ 2005 00:55

Με τον παρακάτω κώδικα, γίνεται έλεγχος για το ποιον φυλλομετρητή χρησιμοποιείς και ανάλογα σε παραπέμπει στον ανάλογο σύνδεσμο που υποστηρίζει ο φυλλομετρητής.
Το έλεγξα σε:
Microsoft Internet Explorer 6 SP2
Netscape 8.02
Opera 8.51
Firefox 1.06

<?php
$browsers = "mozilla msie gecko firefox ";
$browsers.= "konqueror safari netscape navigator ";
$browsers.= "opera mosaic lynx amaya omniweb";
$browsers = split&#40;" ", $browsers&#41;;
$nua = strToLower&#40; $_SERVER&#91;'HTTP_USER_AGENT'&#93;&#41;;
$l = strlen&#40;$nua&#41;;
for &#40;$i=0; $i<count&#40;$browsers&#41;; $i++&#41;&#123; $browser = $browsers&#91;$i&#93;; $n = stristr&#40;$nua, $browser&#41;;
  if&#40;strlen&#40;$n&#41;>0&#41;&#123; $GLOBALS&#91;"nav"&#93; = $browser; $j=strpos&#40;$nua, $GLOBALS&#91;"nav"&#93;&#41;+$n+strlen&#40;$GLOBALS&#91;"nav"&#93;&#41;+1; &#125; &#125;
if&#40;$GLOBALS&#91;"nav"&#93; == "msie"&#41; &#123; echo"<a class=whitelink href=\"javascript&#58;window.external.AddFavorite&#40;location.href, document.title&#41;;\">Προσθήκη στα αγαπημένα</a>"; echo"<br><span class=whitelink onClick=\"this.style.behavior='url&#40;#default#homepage&#41;'; this.setHomePage&#40;'http&#58;//www.selida.gr'&#41;;\">Κάντε αυτή τη σελίδα αρχική σας</span>";&#125;
else &#123;if&#40;$GLOBALS&#91;"nav"&#93; == "opera"&#41; &#123; echo"<a class=whitelink href=\"\" rel=\"sidebar\" onclick=\"if&#40;document.all && !window.opera&#41;&#123; window.external.AddFavorite&#40;location.href, document.title&#41;; return false; &#125;else&#123; this.title = document.title; &#125;\">Προσθήκη στους σελιδοδείκτες</a>"; &#125; else &#123; echo"<a class=whitelink href=\"javascript&#58;if&#40;window.sidebar&&window.sidebar.addPanel&#41;window.sidebar.addPanel&#40;'Τίτλος σελίδας','http&#58;//www.selida.gr',''&#41;;\">Προσθήκη στους σελιδοδείκτες</a>"; &#125; &#125;
?>
Ψάχνω για την ενέργεια σε Set as Homepage για φυλλομετρητές εκτός του ΙΕ.
Όπου και αν έψαξα μέχρι στιγμής μόνο για αοτόν έχω βρει κώδικα και για τίποτα άλλο.
Όποιος βρει κάτι ας το πει!

Υ.Γ.: Ξέχασα να πω ότι ο παραπάνω κωδικας εξαφανίζει τον σύνδεσμο για την αρχική σελίδα μια και δεν έχω βρει τον κώδικα για τους άλλους φυλλομετρητές.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Δεκ 2005 12:47

Νομίζω για τους υπόλοιπους browsers μια απλή σημείωση οτι με Ctrl+D κάνεις bookmark είναι αρκετή :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες