Links για Set as Home Page / Add to Favorites

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 11 Δεκ 2005 13:59

Για τον Όπερα η συντόμευση που λες δεν λειτουργεί.
Και δεν νομίζω ότι βλάπτει κανέναν να υπάρχει σύνδεσμος στη σελίδα.
Οι περισσότεροι δεν είναι fun του πληκτρολογίου.
;)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Δεκ 2005 14:10

Ναί στον Opera είναι Ctrl+T. Δικό μου λάθος :roll:

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 11 Δεκ 2005 14:16

Οι συντομεύσεις που ανάφερες μπορούν να μπουν σαν κείμενο μετά τον σύνδεσμο, οπότε και οι χρήστες του πληκτρολογίου, ακόμα και αν έχουν ξεχάσει την συντόλμευση να την θυμηθούν.
;)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Δεκ 2005 17:02

Poly kalo afto to php scriptaki kai poly xrhsimo. Tha sas to kanw kai mod gia to phpbb. Mou arese arketa kai nomizw pws einai kalo na yparxei kai ekei! :wink:

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 11 Δεκ 2005 17:05

Αν βρούμε και για τον ορισμό για την αρχική σελίδα, θα ολοκληρωθεί το παζλ!
;)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

mirrage

Δημοσίευση από mirrage » 07 Ιούλ 2006 01:33

Cha0s έγραψε:An o anideos xristis thelei na kratisei mia selida kai einai ontos anideos den tha exei katalavei kan ti simenei "Favorites" i "Agapimena"...

Opote ton blepo na simionei apla tin dieythinsi sto xarti! :kaloe: :kaloe:

Milame omos gia ton orismo tou anideou se ayti tin periptosi...

Genikos pantos den to blepo anagaio tetio koumpi... An o xristis den xerei kai thelei sonei kai kala na sosei tin selida tha to brei den eiani xazos...
Opos poli sosta eipe o gerasimos otan o allos den exei idea prota mathenei ton browser patontas ta koumpakia na dei ti kanoun kai meta arxizei na serfarei :P
To 8ema den einai na voi8iseis ton episkepth na ma8ei alla na ton protrepseis na se valei sta agaphmena tou!
Παναγιώτης Ελ Σισι

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 07 Ιούλ 2006 10:05

Στον Opera το Ctrl+D βάζει bookmark και το Ctrl+T ανοίγει καινούργιο Tab

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 10 Αύγ 2006 22:05

cordis έγραψε:Να ένας τρόπος για να δίνετε την δυνατότητα στους επισκέπτες σας να κάνουν αυτόματα την σελίδα σας home page ή να την βάζουν αυτόματα στα αγαπημένα τους. (μόνο για Internet Explorer)

Home page

Κώδικας: Επιλογή όλων

<a onClick = "this.style.behavior='url&#40;#default#homepage&#41;';this.setHomePage&#40;'http&#58;//www.your_page.gr'&#41;;" href=""><b>Κάντε την σελίδα μας την αρχική σελίδα του Internet Explorer!</b></a>
add to favorites

<a href="" onclick="window.external.AddFavorite&#40;window.location.href,document.title&#41;;">add to Favorites</a>
χρησιμοποίησα τα scriptάκια αλλά μου κάνει το εξής : όταν πατάς πάνω στο link σε ρωτάει αν θες να κάνεις add to favorites (ή set as homepage αντίστοιχα) αλλά αν πεις όχι ή cancel φορτώνει το index του site (αντί να μένει στην ίδια σελίδα που ήσουνα) . ξέρει κανείς το γιατί ?

(η πλάκα είναι πως χρησιμοποίησα και πιο παλιά τα scripts και δε μου το έκανε αυτό !)

έτσι είναι τα scripts στη σελίδα μου :

Make homepage :

<a href="" class="style99" onClick = "this.style.behavior='url&#40;#default#homepage&#41;';this.setHomePage&#40;'http&#58;//www.mysite.gr'&#41;;">Make This Your Homepage</a>
Add to favorites :

<a href="" class="style99" onclick="window.external.AddFavorite&#40;window.location.href,document.title&#41;;">Add This Page To Favorites</a>
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 13 Αύγ 2006 00:43

τι έγινε ρε παιδιά , όλοι στις παραλίες είστε ???

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 13 Αύγ 2006 18:23

Δεν είμαστε όλοι σε παραλίες. Αλλά στο συγκεκριμένο topic τι να πει κανείς; Ελαφρώς μπαγιάτικο. :snooty:
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 13 Αύγ 2006 23:58

δεν ήξερα πως τα topics αξιολογούνται βάσει ηλικίας !!! γιατί δεν τα κλειδώνουμε τότε κιόλας να μη μπορεί να ποστάρει κανένας μετά από μερικούς μήνες ???

συγνώμη για το ύφος , αλλά αυτό που είπες καταργεί μερικά πολύ ωραία και ενδιαφέροντα topics ή και tuts που φιλοξενεί αυτό το forum , και τα οποία εγώ προσωπικά τα θεωρώ χρυσάφι (όταν έγινα μέλος αυτά με τράβηξαν , όχι ότι "έπαιζε φρέσκο") !!!

το να μην υπάρχει ενδιαφέρον πάνω σε ένα πολυσυζητημένο θέμα το καταλαβαίνω , αλλά να χαρακτηρίζεται το μισό και πλέον forum μπανάλ με ημερολογιακά κριτήρια δεν το καταλαβαίνω !!! εκτός των άλλων , όσοι έγραψαν σε τέτοια topics δεν απαξιώνονται με τέτοια κριτήρια ???

και πάλι να ζητήσω συγνώμη για τι ύφος , μη το πάρεις προσωπικά (κάθε άλλο , τουλάχιστον εσύ απάντησες) !!! απλά χαλιέμαι , γιατί τέτοιες απόψεις βγάζουν αληθινούς όλους εκείνους που πιστεύουν πως μέσα στο χάος ενός πολυπληθούς forum δεν παίρνεις απαντήσεις σ'αυτά που ρωτάς αλλά σ'αυτά που θέλουν να σου απαντήσουν !!! νομίζω καταλαβαίνετε τη διαφορά !!! ήμουν της άποψης πως το forum αυτό δεν υπακούει σε τέτοιους ... κανόνες !!!

τέλοσπάντων , θεωρείστε άκυρη την ερώτηση μου !!! απ'ότι κατάλαβα αν το έχασες το "μάθημα" την ώρα που γινόταν , επανάληψη δεν παίζει !!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Αύγ 2006 02:37

MinasC δεν εννοώ ότι το topic είναι παρωχημένο λόγω ηλικίας, αλλά ότι πραγματεύεται μια αμφιλεγόμενη, κακομεταχειρισμένη και εν πολλοίς άχρηστη δυνατότητα scripting, κατάλοιπο της εποχής των browser wars. Όπως και νά 'χει το point μου είναι ότι αν κάποιος δεν απαντά δε σημαίνει κατ' ανάγκη ότι απλώνει την κορμάρα του σε μια παραλία. :) Μάλλον όμως πρέπει να ζητήσω συγνώμη γιατί δεν κρατήθηκα και αναμίχθηκα σε ένα topic που ειλικρινά δε με ενδιαφέρει καθόλου.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 15 Αύγ 2006 04:05

MinasC δεν εννοώ ότι το topic είναι παρωχημένο λόγω ηλικίας, αλλά ότι πραγματεύεται μια αμφιλεγόμενη, κακομεταχειρισμένη και εν πολλοίς άχρηστη δυνατότητα scripting, κατάλοιπο της εποχής των browser wars.
MinasC και εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο skeftomilos αναφερόταν στον very old browser wars γιατί αυτά τα scripts "δεν υπάρχουν ποια". Όχι επειδή δεν υπάρχουν στα αλήθεια αλλά ελάχιστοι τα χρησιμοποιούν. Για την ακρίβεια ελάχιστοι που να βασίζονται στην σημασία τους.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 17 Αύγ 2006 20:54

παιδιά εγώ συγνώμη για το ξέσπασμα , αν και δεν πήγαινε σε άτομα αλλά σε νοοτροπίες !!! anyway , έληξε !!!

πάντως σχεδόν όλα τα sites κάπου σε μια γωνιά έχουν ένα τέτοιο link για add to favorites ή set homepage !!! κάποιο τέτοιο script θα χρησιμοποιούν , σωστά ?

Εικόνα

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 02 Μάιος 2008 15:00

pws mporw na kanw to link pou prosthetei mia selida sta agapimena na einai se kapoia eikona? diladi kanontas kapoios klik stin eikona na tou prosthetei tin selida sta agapimena kai oxi kanontas klik se kapoio keimeno. euxaristw! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες