αποδεικτικό δημοσίευσης εργασίας

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Δημοσίευση από kwstas_pap » 29 Μαρ 2013 09:44

Καλημέρα!

Προσπαθώ να σκεφτώ έναν τρόπο να εξυπηρετήσω κάποια δίκαια συμφέροντα .. Αναφέρω σχετικό παράδειγμα ερώτηση:

Υπάρχει τρόπος να αποδείξω νομικά ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ότι μια εργασία μου Σήμερα έχει δημοσιευτεί χωρίς την συγκατάθεσή μου ενώ όταν γίνει το δικαστήριο δεν θα είναι πια αναρτημένη;

Με άλλα λόγια φανταστείτε ότι βλέπετε κάπου online μια εργασία σας.. με την υπογραφή σας..
Εσείς όμως δεν θέλετε να φαίνεται!..
Ζητάτε από το site να "κατέβει" αλλά ο διαχειριστής κωλλυσιεργεί.
Πιθανότατα ψάχνει "αντικαταστάτη" ενώ και υπάρχει λόγος να μην αφαιρεθεί ΤΩΡΑ αμέσως.

Εσείς ως αρχικός συντάκτης/συγγραφέας πώς μπορείτε να έχετε ένα "χαρτί" που να αποδεικνύει την παρούσα κατάσταση;

Να κάνω screenshot και να πάω στην Αρχή Προστασίας ή στην Δίωξη Ηλεκτρονικού για να μου πατήσουν μια σφραγίδα ότι το "βλέπουν" και αυτοί;

Πώς μπορώ να έχω ένα αποδεικτικό αποδεκτό σε κάποια μελλοντική δίκη;

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 29 Μαρ 2013 14:45

Επειδή τα λες λίγο μπερδεμένα το πρόβλημα που είναι;

Έκανες μια εργασία και την πήρε κάποιος και την ανέβασε αυτούσια χωρίς την συγκατάθεσή σου; Επιπλέον, όταν επικοινώνησες μαζί του για να την κατεβάσει κωλυσιεργεί;

Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Δημοσίευση από kwstas_pap » 29 Μαρ 2013 15:15

είναι παράδειγμα (το πρόβλημα δεν είναι δικό μου και δεν μπορώ να το βγάλω σημαία για αυτό προσπαθώ να το περιγράψω τεχνιέντως!)..

κοίτα:
αρχικά ήταν να γίνει μια συνεργασία και ανακοινώθηκε κάπου..
η ανακοίνωση ήταν οτι θα μιλήσει ο ΤΑΔΕ με θέμα ΑΥΤΟ σε ένα συνέδριο και δέχονταν αιτήσεις συμμετοχής για να τον ακούσουν.

Έγιναν δεκτές οι συμμετοχές κτλ ΑΛΛΑ τελικα ο ΤΑΔΕ δεν θα παρευρεθεί γιατί οι οργανωτές ζητάνε κάτι περίεργα που δεν είχαν πει αρχικά..

Προκειμένου όμως να μη χάσουν τις συμμετοχές αφήνουν την ανανκοίνωση και δέχονται εγγραφές παρότι ο ΤΑΔΕ δεν πρόκειται να πάει..
(Σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι για το ΘΕΜΑ δεν μπορεί να μιλήσει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ..)

Ετσι αφενός "παίζεται" ότι ο ΤΑΔΕ θα εκτεθεί γιατί οι οργανωτές όταν έρθει η ώρα θα ανακοινώσουν ότι δεν θα μιλήσει ο πραγματικός δημιουργός, αφετέρου όποιος τον αντικαταστήσει αποκλείεται να ...αποδόσει! (και φυσικά θα "εκθέσει" το ΘΕΜΑ)..

έτσι ο ΤΑΔΕ έχει ζαλίσει τους οργανωτές να το βγάλουν από το site αλλά αυτοί δεν το κάνουν, παρότι έχουν πει οτι ΘΑ γίνει αμέσως..

Οπότε θέλει ο ΤΑΔΕ σε περίπτωση που η "στραβή" στραβώσει και άλλο, να έχει στα χέρια του αποδεικτικά στοιχεία του τι έχει προηγηθεί. Και είναι σημαντικό να έχει ενα αποδεικτικό ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε σε ένα site αναγράφονται μελλούμενα (η ομιλία) που δεν θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Μαρ 2013 20:37

δεν θέλεις η εργασία σου να είναι αναρτημένη ή δεν θέλεις ούτε να την παρουσιάσει άλλος;

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 29 Μαρ 2013 20:57

dva_dev έγραψε:δεν θέλεις η εργασία σου να είναι αναρτημένη ή δεν θέλεις ούτε να την παρουσιάσει άλλος;
Απ' ότι καταλαβαίνω, δεν έχει αντίγραφο της εργασίας του κάποιος. Απλά ήταν να πάει σε ένα/μια συνέδριο/συνάντηση και να μιλήσει για το θέμα. Απλά κάπου χάλασε η συμφωνία με τους διοργανωτές και δεν θα πάει αλλά αυτοί συνεχίζουν να προμοτάρουν την εκδήλωση με αυτόν σαν ομιλητή.

Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Δημοσίευση από kwstas_pap » 30 Μαρ 2013 12:12

nikosdimos έγραψε:
dva_dev έγραψε:δεν θέλεις η εργασία σου να είναι αναρτημένη ή δεν θέλεις ούτε να την παρουσιάσει άλλος;
Απ' ότι καταλαβαίνω, δεν έχει αντίγραφο της εργασίας του κάποιος. Απλά ήταν να πάει σε ένα/μια συνέδριο/συνάντηση και να μιλήσει για το θέμα. Απλά κάπου χάλασε η συμφωνία με τους διοργανωτές και δεν θα πάει αλλά αυτοί συνεχίζουν να προμοτάρουν την εκδήλωση με αυτόν σαν ομιλητή.
έτσι!

σαν να λέμε ότι εγώ κάνω προσφορά από ένα eshop. το eshop μαζεύει τις προκαταβολές και τελικά πουλάει ένα μαϊμού προϊόν μέσω Κινέζου επειδή είχε χαλάσει η αρχική συμφωνία αλλά δεν ενημέρωσε τους πελάτες που είχαν παραγγείλει και αυτούς που συνεχίζουν να παραγγέλνουν..
αυτή τη στιγμή υπάρχει online η προσφορά..
πώς μπορώ να έχω ένα επίσημο χαρτί για να το χρησιμοποιήσω νομικά ως αποδεικτικό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες