Η οθονη του laptop δεν ανοιγει

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 01 Απρ 2013 19:54

καλησπερα φιλοι μου.εντελως ξαφνικα πριν μια ωρα περιπου ανοιγοντας το laptop δεν μου δινει εικονα.αυτο δεν μου το εχει ξανακανει.ειναι η πρωτη φορα.τι μπορει να συνεβηκε? θα ηθελα την βοηθεια σας.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Απρ 2013 21:36

Τι laptop είναι;
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω το πρόβλημα που έχουν τα περισσότερα είναι με τις κάρτες γραφικών τους που θέλουν reball ή αλλαγή.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 01 Απρ 2013 23:20

Είναι μία συνηθισμένη "βλάβη" που παρουσιάζουν τα Laptop, πρόβλημα στην οθόνη τους ή στην VGA τους.

Δεν ξέρω πόσες καλές εταιρίες υπάρχουν που κάνουν reballing και που μπορείς να βρεις.. δεν το έχω ψάξει.
Δες πάντως για παράδειγμα εδώ μία..
http://www.techsys.gr/?p=laptop-reballing-service

Και δεν ξέρω εάν κάνουν κάτι τέτοιο κάποιες αντιπροσωπείες.. ή πάνε κατευθείαν σε άλλαγμα πλακέτας, οθόνης κτλ..

Πάντως πήγαινε και στην αντιπροσωπεία του laptop σου και ρώτα τι μπορεί να στοιχίσει η επισκευή του ή ο έλεγχος του σε 1η φάση.

Εγώ είχα πάθει μία τρελή φάση με το Laptop μου.

Όταν το άνοιξα μία φορά η οθόνη έπαιζε σαν τρελλή σα να μην μπορούσε να συγχρονίσει με τίποτα.
Το δοκίμαζα 2-3 μέρες και έκανε τα ίδια.
Το πάω στο πλαίσιο απ' όπου το είχα αγοράσει να μου πουν την γνώμη τους.
Το ανοίγουν.. τα ίδια.
Επειδή ήταν εκτός εγγύησης μου λένε να το πάω στην αντιπροσωπεία του, να το δουν και μου λένε πιθανό πρόβημα οθόνης ή VGA.

Το πάω στην αντιπροσωπία λοιπόν, το ανοίγει εκεί ένας τύπος και μου λέει τι έχει το Laptop σου ?
Του λέω πρόβλημα στην οθόνη, δεν το βλέπετε ?

Και γυρίζει και μου λέει κανονικά δείχνει η οθόνη σου!!
Κάγκελο εγώ!! :P

Γλύτωσα μάλλον αρκετά χρήματα.. ήταν και 17'
Από τότε δεν μου το ξαναέκανε το πρόβλημα αυτό! Τρέλα λέμε! 8)

Πάντως γενικά θέλουν προσοχή τα laptop σχετικά με το πως προσέχουμε την οθόνη τους.
(Ίσως να ισχύει αυτό ακόμη περισσότερο στα Laptop με μεγάλη οθόνη!)
Εικόνα

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 02 Απρ 2013 02:56

συνέδεσε το laptop με μια εξωτερική οθόνη για να δεις αν είναι πρόβλημα της vga ή της οθόνης. Αν σου δείξει εικόνα κανονικά το πιθανότερο είναι πρόβλημα σε κανέναν inverter, αν όχι είναι η vga
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Απρ 2013 15:54

gdimi++

Επίσης από το πολύ άνοιξε κλείσε το lid υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το καλώδιο που ενώνει το inverter με το panel .
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 02 Απρ 2013 18:14

Παιδια σας ευχαριστω για τις αμεσες και ακρως κατατοπιστικες απαντησεις σας.Το laptop μου ειναι το Toshiba Satelite.Αρχικα,μετα την ενημερωση που μου κανατε,σκεφτηκα να το στειλω στο service-θεσσαλονικη(Laptop Reballing & Service).Συνεχιζοντας ομως την ερευνα μου κατεληξα & μαλλον αυτο θα το κανω αυριο το πρωι,να το παω,αφου πηρα τηλ.πρωτα,στην IDEAL Electronics[service center][toshiba],στην οδο Κρεοντος 25,Σεπολια Αττικης.τηλ.211 1981543.Ας το δουνε πρωτα τι βλαβη παρουσιαζει,ποιο το κοστος και μετα βλεπουμε.Παντως επειδη μιλησα και με αλλα service,ειδα οτι μαλλον επισκευαζεται κατα 99%,,,Επισης,εναλλακτικα ειναι και το Laptop Service Αμπελοκηποι-οδος Αωου 14.Ενθαρυντικα και εκει,,,Ιδωμεν,,,Σας ευχαριστω,παντως,πολυ,,,

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Απρ 2013 22:54

Απλά να επισημάνω πως τα εξουσιοδοτημένα service και αντιπροσωπείες (ideal, mdi, active κ.α.) τους απαγορεύεται από τις συμβάσεις που έχουν με τους κατασκευαστές να επισκευάζουν μητρικές (εργασίες όπως reball, αλλαγή power jack) και δίνουν τιμή για αλλαγή μητρικής μόνο.

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μη εξουσιοδοτημένο service. Εγώ στην Αθήνα συνεργάζομαι με τη Microservice αλλά σίγουρα υπάρχουν και στη Θεσσαλονίκη αντίστοιχα μαγαζιά, νομίζω η alfanet έχει παράρτημα εκεί.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 03 Απρ 2013 11:14

giannis17 έγραψε:Απλά να επισημάνω πως τα εξουσιοδοτημένα service και αντιπροσωπείες (ideal, mdi, active κ.α.) τους απαγορεύεται από τις συμβάσεις που έχουν με τους κατασκευαστές να επισκευάζουν μητρικές (εργασίες όπως reball, αλλαγή power jack) και δίνουν τιμή για αλλαγή μητρικής μόνο.

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μη εξουσιοδοτημένο service. Εγώ στην Αθήνα συνεργάζομαι με τη Microservice αλλά σίγουρα υπάρχουν και στη Θεσσαλονίκη αντίστοιχα μαγαζιά, νομίζω η alfanet έχει παράρτημα εκεί.
Καλημερα παιδια.σημερα το παρεδωσα στην IDEAL[οδος Κρεοντος] και περιμενω τηλεφωνο τους να μου πουν τι βλαβη εχει και αν φτιαχνεται,,,ευχομαι να μην ειναι κατι πολυ σοβαρο και δεν αξιζει να το επισκευασω,,,ακουσα για καποια τιμη γυρω στα 700 ευρω και τρομαξα,,,θα σας ενημερωσω οταν θα εχω νεα, για να μου πειτε παλι τη γνωμη σας,,,γεια σας,,,

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 05 Απρ 2013 12:02

διαγνωστηκε προβλημα στη μητρικη και μου ειπαν απο IDEAL οτι για να αλλαχτει(καινουργια) και εργασια θα χρειαστουν περι τα 400 ευρω,,,μας τελειωσε το λαπτοπ,,,με 350 παιρνω καινουργιο,,,

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης