E shop ή παροχή υπηρεσιών?? Η πρόταση σας...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Hatzipatra

Δημοσίευση από Hatzipatra » 03 Απρ 2013 20:58

Καλησπέρα σας,
τελευταία διαβάζω διάφορα περί eshop μιας και ψάχνομαι με τον χώρο του διαδικτύου γενικότερα γιατί έχω μια καψούρα για την τεχνολογία και μου αρέσει.
Θα ήθελα μιας και υπάρχουν γνώστες εδώ στο φόρουμ να μου δώσετε 2 συμβουλές.
Εργάζομαι σε μια εταιρεία με ηλεκτρονικά και έχουμε σκοπό να δημιουργήσουμε ένα eshop σε συνεργασία με τον εργοδότη μου. Η ερώτηση είναι η εξής:
Τι θα με συμβουλεύατε;;
Α περίπτωση:
Η ιδέα η δική μου είναι αν είναι εφικτό από αυτά που διαβάζω κυρίως να κάνω έναρξη μιας εταιρείας παροχής υπηρεσιών με έδρα το σπίτι και να προωθώ τα προϊόντα της εταιρείας που εργάζομαι και οποιαδήποτε παραγγελία λαμβάνω να εκτελείται από την εταιρεία αυτή όπου από αυτήν θα κόβεται και το τιμολόγιο πώλησης. Κάτι σαν drop ship. Εγώ απλά θα το διαχειρίζομαι. Και με ένα τιμολόγιο παροχής προς την εταιρεία τέλος του μήνα θα κρατάω ένα ποσοστό επί των πωλήσεων. Σε αυτήν την περίπτωση τα μόνα έξοδα είναι της έναρξης και της κατασκευής σελίδας. Το Τεβε αν διάβασα καλά ίσως το γλιτώνω μιας και είμαι στο ΙΚΑ. Βέβαια και αυτό να υπάρχει πάλι βολεύεται μιας και δεν θα υπάρχουν άλλα έξοδα το μήνα. Μια απορία δεύτερη είναι για λογιστικά σημεία. Σε αυτό κάνω εταιρεία μονοπρόσωπη ή ατομική επιχείρηση.

Β περίπτωση:
Η δεύτερη περίπτωση είναι να γίνει κανονικό eshop δηλαδή να κόβω εγώ το τιμολόγιο. Αυτή είναι πιο δαπανηρή με την έννοια πως πρέπει να δηλώσω έδρα εκτός σπιτιού και αφού αντιμετωπίζεται φορολογικά όπως ένα κατάστημα λιανικής δεν αξίζει να το κλήσεις σε μια αποθήκη και να μην βγάζεις και δυο έσοδα από τους περαστικούς εκτός ίντερνετ.
Αν πάλι κλειστεί σε μια αποθήκη χωρίς μεγάλα έξοδα ενοικίου τα βγάζει πέρα μόνο με πωλήσεις μέσω ίντερνετ, να καλύπτει έξοδα , εφορία??

Η πρώτη από τις 2 περιπτώσεις είναι πιο ασφαλής αλλά και με λιγότερο κέρδος.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ. :question:

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Απρ 2013 16:12

Στήσε το eshop να λειτουργεί ως κομμάτι της εταιρίας. Μην κάνεις καμμιά κίνηση με βιβλία αφού η διακίνηση (ως μέρος του καταστήματος) θα είναι νόμιμη και συμφώνησε με το αφεντικό να σου δίνει ποσοστά επί των πωλήσεων (σαν να είσουν πωλητής της εταιρίας).
Προσωπικά πιστεύω οτι ούτε το χαράτσι του ελεύθερου επαγγελματία δεν θα βγάλεις αλλά αν τελικά δεις οτι πάει καλά το πράμα τότε αποφασίζεις ανάλογα.

Υ.Γ. Μην θεωρείς οτι ένα eshop είναι απλά μια σελίδα και δεν έχει έξοδα.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Hatzipatra

Δημοσίευση από Hatzipatra » 04 Απρ 2013 19:33

Μα φυσικα εχει έξοδα. Θεωρούσα πως δεν θα έχει έξοδα κάτι σαν παροχή υπηρεσιών.
Τοτε κατι αλλό επειδή πωλητής είμαι και γνωρίζω. Το eshop δεν δημιουργεί πρόβλημα στο κατάστημα λιανικής? Και δεν εννοώ για τα μεγαθήρια. Αλλά καταστήματα λιανικής στην επαρχια που θα ερθει ο αλλος και θα σου πει ελεγε στο ιντερνετ 10 ευρω και εσυ εδω μου ζητας 15... Δεν θα καταλαβει...! Θα σου πει στείλε το σπίτι.

Γι αυτο το λογο κυριως θελαμε το eshop να γινει σε συνεργασια με αλλο brand name!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Απρ 2013 20:22

Δεν φαίνεται και πολύ ξεκάθαρο το πράμα. Νομίζω οτι θέλετε πωλήσεις δυο ταχυτήτων. Σε όσους τσιμπήσουν και το πάρουν ακριβά ας πρόσεχαν αλλά να μην χάσουμε και τους ψαγμένους που θα το πάρουν απο Αθήνα ή απο εξωτερικό.
Αυτο δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό και μάλλον γυρνάει κάποια στιγμή μπούμερανγκ.

Λογικά η τιμή στο Ίντερνετ και στο κατάστημα θα πρέπει να ειναι η ίδια. Σε αυτή την περίπτωση δεν δημιουργείτε πρόβλημα με το κατάστημα.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Hatzipatra

Δημοσίευση από Hatzipatra » 04 Απρ 2013 23:48

Αυτο δεν γινεται σε καμια περιπτωση... Σε κανενα καταστημα (και μπαινω σε πολλα στην ελλαδα) δεν ειναι η τιμη ιντερνετ ιδια με την τιμη λιανικης. Αν τα καταστηματα λιανικης δουλευουν με ενα 20% που δουλευουν τα eshop δεν θα υπηρχε καταστημα ανοιχτο πουθενα. Ενα καταστημα λιανικης εχει χιλια δυο εξοδα και χρειαζεται υπαλληλους. Τα eshop εχουν το πλεονεκτημα των μικροτερων εξοδων που αυτοσκοπος ειναι η χαμηλη επικερδια στην πωληση.

mirrage

Δημοσίευση από mirrage » 09 Απρ 2013 08:27

Ποιο eshop έχει 20% κέρδος σε σχέση με το αντίστοιχό του "κανονικό"
κατάστημα?Τουλάχιστον στη λιανική ηλεκτρονικών ειδών (pc, κινητά, games)
εγώ από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τα περιθώρια κέρδους είναι αρκετά
χαμηλά (ενίοτε μπαίνουν και μέσα) εκτός αν μιλάμε για περιφερειακά και
αξεσουάρ που και πάλι το 20% είναι σπάνιο ακόμα και στο eshop.Μιλάω
για κατάστημα μεγάλου μεγέθους.
Πάντως τα περισσότερα καταστήματα πουλάνε το 80% των ειδών τους σε
τιμές ίδιες με το κατάστημα και παίζουν με το υπόλοιπο σε φάση προσφοράς
για αγορά από internet.
Παναγιώτης Ελ Σισι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες