Άρχισαν οι καλοκαιρινές απάτες...

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Απρ 2013 18:38

Πάνω στο σερφάρισμα έπεσα σε μια σελίδα που μου προκάλεσε εντύπωση... cretanbeaches . gr

Ο συγκεκριμένος τύπος που την "έστησε" πρέπει να ήταν πολύ κουτοπόνηρος!

Χρησιμοποίησε το όνομα cretanbeaches ποντάροντας στο ότι θα πάρει επισκεψιμότητα από όσους γράφουν gr αντί για com και με το iframe του booking ελπίζει να βγάλει κανένα φράγκο από τυχών κρατήσεις.

Απάτη καραμπινάτη!!!

Ήδη έστειλα μήνυμα και στο booking αλλά και στον δημιουργό του cretanbeaches.com.

Δεν πιστεύω ότι το έκανε ο ίδιος, καθώς έχει ρίξει πολύ δουλειά στη σελίδα του, μέχρι και βιβλίο έβγαλε με τις παραλίες του νησιού. Το λάθος του ήταν ότι δεν είχε κλείσει και το gr

Θέλω να ελπίζω ότι θα προβούν στις απαραίτητες ενέργειες από πλευράς booking.

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 06 Απρ 2013 19:02

Δεν ξέρω αν ειναι απάτη το ότι κατωχειρωσει με domain με σκοπό να πάρει "κατα λάθος" επισκέπτες.
Εμένα μου κάνει εντύπωση που τον δέχτηκε η booking.com με ενα site χωρίς περιεχόμενο.

Εμένα με είχε απορρίψει κάποτε για site που είχε ταξιδιωτικο περιεχόμενο, όχι πολύ αλλά μοναδικό.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Απρ 2013 19:05

Το απάτη δεν πήγαινε στο domain... αλλά στο ότι δεν υπάρχει όπως λες κι εσύ περιεχόμενο, παρά μόνο ένα iframe του booking.

Προφανώς το λογαριασμό στο booking τον έχει από άλλο site... αλλά δεν νομίζω να τον αφήσουν έτσι στο booking

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 06 Απρ 2013 20:11

gigenis έγραψε:Το απάτη δεν πήγαινε στο domain... αλλά στο ότι δεν υπάρχει όπως λες κι εσύ περιεχόμενο, παρά μόνο ένα iframe του booking.
Αυτο το εχει κανει ακομα και η airtickets.gr με το hotels4u.gr πριν 2-3 χρονια και εριξε και πολλα λεφτα σε διαφημιση...δεν βλεπω κατι παρανομο να εχεις iframe χωρις περιεχομενο, παρα πολλα ειναι τα τουριστικα γραφεια που το κανουν αυτο
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Απρ 2013 20:17

Άλλο το χρησιμοποιώ iframe μέσα στο site μου... το οποίο μάλιστα μου το δίνει η συνεργαζόμενη εταιρεία... κι άλλο το βάζω μόνο iframe δίνοντας τη ψευδή εντύπωση στον επισκέπτη ότι είμαι η ίδια εταιρεία.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 06 Απρ 2013 20:23

θελεις να μου πεις οτι ο επισκεπτης ειναι τοσο βλακας που οταν μπει στο cretanbeaches.gr θα πιστεψει οτι το site ειναι της booking.com και θα παει να κλεισει απο εκει αντι απο το booking.com?? ))

Εκτος απο αυτο σιγουρα εχει ελαχιστο traffic απο το .com και με τα πολυ χαμηλα conversion rates αμφιβαλλω αν καν εχει εστω και μια κρατηση
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Απρ 2013 20:26

Εντάξει όλοι ξέρουμε το επίπεδο του Έλληνα χρήστη... του λες μπες στο tade_site.gr και το γράφουν στο πεδίο αναζήτησης της google αντί για τη γραμμή διευθύνσεων.

Δεν είπα ότι ο συγκεκριμένος βγάζει λεφτά... απλά ανέφερα την κουτοπονηριά του.

Περιμένω να δω τι θα απαντήσουν κι από το booking.com

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 07 Απρ 2013 15:50

δεν θα απαντησουν τιποτα γιατι δεν ειναι κατι παρανομο

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 07 Απρ 2013 15:56

Κι όμως μου απάντησαν... και ζήτησαν παραπάνω πληροφορίες.

Η πρώτη τους απάντηση ήταν όπως λες κι εσύ, "η σελίδα αυτή δεν παραβαίνει τους όρους συνεργασίας που θέτει η εταιρεία μας".

Περιμένω και τη δεύτερη απάντηση τους... κι αν είναι ίδια, τότε θα το εφαρμόσω κι εγώ σε 4-5 domain, που παλιότερα είχα τουριστικό περιεχόμενο.

Αφού λοιπόν η παραπλάνηση είναι κάτι θεμιτό γι' αυτούς... θα ακολουθήσω κι εγώ τη στρατηγική τους.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 07 Απρ 2013 16:03

Δεν τιθεται θεμα παραπλανησης, τσαμπα διαφημιση τους κανεις, δεν θα κλεισει κανεις απο τετοια σελιδα....αν εχεις πανω απο μια κρατηση τον χρονο ελα και γραψε μου.

aroniotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aroniotis » 08 Απρ 2013 19:07

Γεια σας παιδιά,
εγώ είμαι ο δημιουργός του cretanbeaches.com.
Παρακολουθώ διακριτικά την πορεία του .gr κάμποσο καιρό.

Για πολύ καιρό είχε κάνει masking και έβγαζε το site μου στο cretanbeaches.gr. Έτσι όσοι έμπαιναν στο .gr, έβλεπαν το περιεχένο του δικό μου. Έτσι ίσως κάποιοι έχουν "παγιώσει" στο μυαλό τους το site ως .gr. Αυτό ίσως μου αύξανε εμένα τον κόσμο, χωρίς να μπορεί να πάρει το .gr κάτι, αφού το masking δε ξεγελάει τα analytics. Τώρα αν θα μπουν μερικοί που το ήξεραν ως .gr μια-δυο φορές, κάποια στιγμή θα καταλάβουν ότι στο .com είναι το "γνήσιο". Νέους επισκέπτες δεν πρόκειται να πιάσει έτσι κι αλλιώς, καθώς όσοι μπουν απλώς θα φύγουν.

Από τη στιγμή που δεν έχεις δικό σου περιεχόμενο, το site είναι καταδικασμένο στην αφάνεια. Γι'αυτό ακριβώς δεν αγχώθηκα ποτέ ούτε ενδιαφέρθηκα ποτέ να έχω και το .gr. Ο ιδιοκτήτης του .gr μάλιστα γράφει και στο freestuff: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=56665 Ίσως το πούλησε κιόλας, εγώ πάντως δεν ενδιαφέρομαι, απλώς ήθελα να δω αν το έχει ο ίδιος. Αν θέλει ας αρχίσει να καταγράφει τις παραλίες και να φτιάξει δικό του περιεχόμενο, τότε μάλιστα.

Εγώ βγάζω ελάχιστα από το booking, πραγματικά αμφιβάλω αν βγάλει έστω και ελάχιστα χρήματα από εκεί. Εδώ δεν βγάζω εγώ για τον server.

Τέλος, δε νομίζω ότι κάνει κάτι παράνομο, άλλωστε πολλοί τρόποι υπάρχουν να ξεγελάσεις τους χρήστες του διαδικτύου. Όχι όμως και τη google...

Καλές διακοπές!!!

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 16 Απρ 2013 16:36

Πριν από λίγο μου έστειλαν τη δεύτερη απάντηση από το αρμόδιο τμήμα του booking κι όπως πίστευα εξ αρχής παραδέχονται ότι η συγκεκριμένη τακτική είναι παράβαση των όρων συνεργασίας.

Παραθέτω την απάντηση τους:

Dear ************,

thank you for pointing this out to us.

Indeed redirecting to the Booking.com page is a serious infringement of our terms and conditions. We will take further action concerning this matter.

With kind regards,

Booking.com distribution team

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 16 Απρ 2013 18:25

Σε ποιο σημειο ακριβως βρισκεται αυτο το iframe; Δεν το ειδα καπου... Ή το εβγαλε; Μπορουσε να εχει κερδος βαζοντας σε iframe το booking ολοκληρο; Τι οφελουνταν;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 16 Απρ 2013 18:45

Όλο το site ήταν iframe (το κατέβασε πριν λίγο) και ότι κλικ γίνονταν μέσα από το "site" θεωρητικά χρεώνονταν σε αυτόν... λογικά δεν είχε επισκεψιμότητα, άρα δεν είχε και κρατήσεις.

Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι αντίθετο στους όρους που θέτει το booking και χαίρομαι που τελείωσε το θέμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης