Αποψεις για φωτογραφικες μηχανες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kate_alex

Δημοσίευση από kate_alex » 06 Απρ 2013 20:57

Καλησπερα!!! Ειδα οτι το θεμα αυτο εχει συζητηθει και παλαιοτερα οποτε συγχωρηστε με που ξανα-ξανα ρωταω!! :oops:

Ενδιαφερομαι να αγορασω μια καλη φωτογραφικη μηχανη αλλα δεδομενου οτι ειναι η πρωτη που θα παρω, δεν ξερω ποια ειναι η καταλληλοτερη. Γενικα απο φωτογραφικες ειμαι ασχετη και απο ληψεις κλπ, ωστοσο κατι απο τη δουλεια μου, κατι απο την πορωση και την φιλομαθεια μου γνωριζω καλα ps cs5 και προσπαθω και 6 τωρα. Γενικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω μια φωτογραφικη που θα ειναι ευκολη και θα μπορει να την χειριστει ενας αρχαριος, μια dslr με αρκετες δυνατοτητες αλλα οχι δυσχρηστη, χωρις να ειναι και απλη ομως. Εχω διαθεση και χρονο να ασχοληθω, να διαβασω και να μαθω!! Την θελω περισσοτερο σαν πρωτο σταδιο εκμαθησης για να μπορεσω μετεπειτα να περασω σε κατι πιο επαγγελματικο. Κυριως για φωτογραφιση τοπιων, για να τις περναω μετα απο επεξεργασια στο pc, με αρκετο οπτικο ζουμ, αλλα γενικα να μην χαθω μεσα στις πολλες ρυθμισεις και επιλογες!!!

Ελπιζω να μην ζηταω κατι που δεν υπαρχει!!! :P Το κοστος δεν με πολυνοιαζει, αρκει να μην ξεπερνα τα 450 ευρω.

Ενας φιλος μου προτινε την kodak easyshare z5010.
Ακουω γνωμες!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα!!!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Απρ 2013 21:36

Μου θύμισες εμένα όταν πήρα την πρώτη μου dslr. Πήρα με λίγο πάνω από 1000 ευρώ (άλλες εποχές, άλλες τιμές) μια εντελώς entry level και ύστερα από 3-4 μήνες που είχα μάθει αρκετά πράγματα κατάλαβα ότι δεν με κάλυπτε σε καμία περίπτωση. Τελικά την κράτησα περίπου 2 χρόνια για να κάνω απόσβεση -υποτίθεται- και ύστερα από άλλα 2 την πούλησα για 100 ευρώ.

Με εκείνη τη μηχανή δεν θα είχε βγει ποτέ αυτή η φωτογραφία
https://plus.google.com/u/1/photos/1032 ... 4873450402

kate_alex

Δημοσίευση από kate_alex » 07 Απρ 2013 12:52

(ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!! :) ) Δηλαδη με 450 ευρω δεν παω πουθενα;
Εσυ με ποιο brand ξεκινησες; Μηπως να κινηθω καλυτερα σε nicon-canon; Απλα αυτες νομιζω ειναι αρκετα τσιμπημενες στην τιμη

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 07 Απρ 2013 15:28

Καλωσόρισες στο forum.

Εγώ θα σου πρότεινα την Nikon D3200. Είναι νομίζω κατάλληλη να ξεκινήσεις με πολύ ωραία χαρακτηριστικά και καλές επιδόσεις. Εύκολη στη χρήση της και πιστεύω ότι θα σου αρέσει. Υπάρχει και η D3100 με λιγότερα χρήματα, αλλά νομίζω ότι η διαφορά είναι μικρή και αξίζει καλύτερα η 3200.

Ψάξε να δεις διάφορα reviews. Δεν είμαι ο πλέον ειδικός, αλλά μία 3100 που έπεσε στα χέρια μου ήταν εξαιρετική!

Θα πάρεις ένα kit με φακό 18-55 για αρχή και είσαι μια χαρά. Αν και ένας 18-105 αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς θα σου ήταν ίσως πιο χρήσιμος.

Το κόστος της είναι στα 470 ευρώ με το φακό. Με 80 ευρώ λιγότερα παίρνεις την 3100.
Εξαιρετικές είναι οι D5100 και D5200, αλλά είναι άλλο το κόστος.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 07 Απρ 2013 20:12

Εγώ θα πρότεινα: Ψάξε στο flickr και δες ένα εκατομμύριο φωτογραφίες. Από αυτές διάλεξε αυτές που σου αρέσουν περισσότερο και κοίτα στα χαρακτηριστικά τους να δεις με τι εστιακό μήκος τραβήχτηκαν.

Μόλις τελειώσεις με αυτή τη διαδικασία, θα έχεις μια καλή ιδέα του τι εστιακά μήκη πρέπει να έχει ο φακός που θα πάρεις.

Στη συνέχεια ψάξε στους φακούς που κυκλοφορούν για να βρεις έναν με καλή ποιότητα ειδικά στα mm που ήταν συγκεντρωμένες οι περισσότερες φωτογραφίες που σου άρεσαν. Καλό είναι να μην έχει τεράστιο ζουμ, πρέπει να σε καλύπτει ακριβώς στις ανάγκες σου χωρίς ν σου περισσεύουν mm. Αν είναι και αρκετά φωτεινός, τόσο το καλύτερο.

Μετά διάλεξε φωτογραφική μηχανή προφανώς ίδιας εταιρείας με το φακό που έχεις διαλέξει, με όσο το δυνατό χαμηλότερο θόρυβο στα ψηλά ISO.

Αν ξεφύγεις πολύ από το budget σου, πάρτα μεταχειρισμένα.

kate_alex

Δημοσίευση από kate_alex » 08 Απρ 2013 16:39

Σας υπερ-ευχαριστω!!! Εχω μπει ηδη στο flickr και ψαχνω!! Κοιταξα και την nikon που μου προτεινες αλλα επειδη ξεφευγει λιγο απο τα χρηματα που διαθετω θα ψαξω στο ebay μηπως την βρω σε κατι πιο προσιτο.

Tnx again!!! :P

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 08 Απρ 2013 23:36

Χρήσιμες οι συμβουλές σας!
Θέλω και εγώ να ανανεώσω την ψηφιακή μου, και οι συμβουλές σας είναι αρκετά χρήσιμες για να με βοηθήσουν να επιλέξω... Thank you! ;)
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες