Μου βρήκαν Υπνική Άπνοια στο Σισμανόγλειο

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Απρ 2013 12:22

Αδέλφια Καλημέρα :P
Λυπάμαι που δεν είχα κάτι καλό να σας γράψω για την αρχή της εβδομάδας.
Όμως από την περασμένη Τετάρτη 3 Απριλίου, ως την Παρασκευή 5 Απριλίου, μου 'βρήκαν' Υπνική Άπνοια και Υπόπνοια, στο Σισμανόγλειο Νοσοκομείο.
Ειδικά την Πέμπτη πρωί που μέτρησαν των ύπνο μου, τον χαρακτήρισαν "Λίαν Επιεικώς ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ"
Μου είπαν ότι πρόκειται, από τώρα και στο εξής, να κοιμάμαι με ένα μηχάνημα (κομπρεσσέρ αέρα του δωματίου). Αυτό θα καταλήγει σε μία μάσκα στη μύτη μου, μέσω ενός σωλήνα σπιράλ, και θα μου στέλνει αέρα 'με τον τσαμπουκά' όταν εγώ δεν ανασαίνω.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω την παρέα, μήπως και κάποιος είχε κάποια παρόμοια εμπειρία (έστω κι από 'δεύτερο χέρι'), ώστε να με καθοδηγούσε ανάμεσα στον σχετικό χαμό μηχανημάτων, μασκών, εταιρειών, αναλωσίμων, ανταλλακτικών κλπ κλπ.

Νά'σαστε όλοι καλά!:pint::pint::pint: Κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκριση.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 09 Απρ 2013 18:07

Αν καταφέρεις να κοιμηθείς με τη μάσκα, κερνάω μπύρα!

Κι εμένα μου είχαν βρει άπνοια και μου πρότειναν να πάρω μάσκα πίεσης. Όταν πήγα να κοιμηθώ ένα βράδυ στο νοσοκομείο για να το δοκιμάσω, κάθε φορά που πήγαινε να με πάρει ο ύπνος ξυπνούσα από την αίσθηση πνιγμού που μου δημιουργούσε ο αέρας που έστελνε με το έτσι θέλω η μάσκα. Άσε που είχε δικό της ρυθμό και έπρεπε να τον ακολουθώ.

Μετά από 4-5 προσπάθειες τη πέταξα και κοιμήθηκα χωρίς αυτή... όπως ήταν λογικό η μέτρηση απέτυχε, οπότε μετά μου πρότεινα να φτιάξω ένα μασελάκι σιλικόνης για να κρατάει κάτω τη γλώσσα και να τραβάει το κάτω σαγόνι προς τα έξω για να αναπνέω καλύτερα.

Ούτε κι αυτό έκανα... απλά πήγα και διόρθωσα το διάφραγμα που όπως έλεγαν θα βελτίωνε γύρω στο 25%. Μετά την εγχείρηση βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα. Όπως λέει η κοπέλα μου, δεν μου κόβεται η αναπνοή τα βράδια, ούτε ροχαλίζω όπως παλιά.

Να σημειώσω εδώ ότι, όλο αυτό ξεκίνησα να το ψάχνω γιατί είχα τρελές υπνηλίες όταν οδηγούσα. Κάποια στιγμή άρχισαν να με πιάνουν και όταν οδηγούσα μηχανή, που ως γνωστών είσαι περισσότερο στην τσίτα απ' ότι στο αυτοκίνητο.

Ένα άλλο κόλπο για να γλυτώσεις τη μάσκα, είναι να ράψεις ένα μπαλάκι στη πλάτη της πιτζάμας ώστε να μη μπορείς να κοιμηθείς ανάσκελα, καθώς όταν κοιμάσαι στο πλάι είναι πιο εύκολη η αναπνοή.

Αν πάντως πας για μάσκα... νομίζω ότι πάνε γύρω στα 2000 και δε νομίζω να τα καλύπτουν τα ταμεία.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Απρ 2013 23:02

Πέρα από το ιατρικό μέρος για το συγκεκριμένο θέμα πού αντιμετωπίζεις, θα πρότεινα επίσης να ξεκινήσεις άμεσα εάν είναι δυνατόν αεροβική γυμναστική, ακόμα καλύτερα κολύμπι.
Αυτό θα σου επιτρέψει να δυναμώσεις και να σταματήσεις την επιδείνωση και τα όποια άσχημα συμπτώματα επιφέρει.
Ειδικά για το κολύμπι προτείνω να ξεκινήσεις με δεκάλεπτα πρόσθιο (δύο ή τρία το πολύ για αρχή ανά ημέρα) με ενδιάμεσα πέντε-δέκα μέτρα ελεύθερο. Εννοείται καθημερινά....
Μετά τις δύο πρώτες εβδομάδες, πρέπει να αυξάνεις σταδιακά τον χρόνο προπόνησης καθώς και το στύλ κολύμβησης. Η αύξηση θα πρέπει να είναι μικρή 5λεπτη και στο στύλ να περιλαμβάνει επιπλέον πολύ λίγο πεταλούδα και πιό πολύ ύπτιο.

Θα πρέπει να φτάσεις γρήγορα το καθημερινό μισάωρο κολύμβησης και να το ξεπερνάς επίσης εύκολα. Ο επόμενος στόχος σου θα πρέπει να είναι η πλήρης ώρα κολύμβησης, πάντα με κυρίως πρόσθιο και με ενδιάμεσα διαστήματα ελεύθερο (όσο μπορείς και αντέχεις) καθώς και των υπόλοιπων δύο στύλ (ύπτιου και πεταλούδας).

Τον επόμενο χρόνο (...) θα συνεχίσεις από 'κεί που σταμάτησες και θα βάλεις στόχο το δίωρο κολύμβησης ( καθημερινά εννοείται).

Δεν πρόκειται να ξαναροχαλήσεις...
Θα δυναμώσεις αφάνταστα...
Θα περπατάς και θα πετάς...

*** ...και θα με θυμηθείς !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Απρ 2013 23:09

Κάτι επιπλέον, επειδή υπάρχει (αφανής) καταπόνηση στα αυτιά (!) από το πολύ το πλάτσα-πλούτσα να προμηθευτείς και ειδικές τάπες για βούλωμα (!!) από κάποιο φαρμακείο.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Απρ 2013 11:11

και να μην αγχώνεσαι!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 11 Απρ 2013 11:56

Εγώ θα πρότεινα καλή διατροφή με σκοπό την απώλεια κιλών (αν έχεις παραπάνω).
Επίσης βοηθά να κοιμάσαι σε καθιστή στάση κάποια βράδια (κάτσε στον καναπέ χωρίς να "χυθείς" και "χτίσε" τον εαυτό σου με τα μαξιλάρια δεξιά κι αριστερά, ώστε να κοιμηθείς σχεδόν καθιστός και όχι σχεδόν ξαπλωμένος. Δεν είναι ξεκούραστος ύπνος, αλλά είναι ποιοτικός.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 11 Απρ 2013 23:04

Περαστικά φίλε. Εγώ έχω πρόβλημα με το διάφραγμα που με έχει επηρεάσει το τελευταίο έτος μου έχει μειώσει την ακοή, πολλά βραδίνα ευτυχώς σώθηκα καθώς δεν ανέπνεα από πουθένα και ευτυχώς με ξύπνησαν απότομα, καθώς αναπνέω μόνο από το στόμα. σε 20 μέρες μπαίνω για χειρουργείο για να δούμε μακάρι να πάνε σε όλους μας καλά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Απρ 2013 09:05

Και πάλι Πολλή Καλημέρα σας!:D
Φαντάστηκα και περίμενα αυτήν την ανταπόκριση, από όλους σας. Σας υπερευχαριστώ ειλικρινά.
EneMe έγραψε:Εγώ θα πρότεινα καλή διατροφή με σκοπό την απώλεια κιλών (αν έχεις παραπάνω).
Μου το σύστησαν -έντονα- και οι δύο γιατρίνες, της μονάδας, στο Σισμανόγλειο. Υπάρχουν πολλά περιττά κιλά για χάσιμο. Αρκετά από αυτά 'ήρθαν' από την Πρωτοχρονιά.... Από τότε είμαι 'άκαπνος' :kaloe::kaloe: Και το εξακολουθώ!
cordis έγραψε:και να μην αγχώνεσαι!
Γιάννη μου έχεις απόλυτο δίκιο. Ωστόσο, θα κάνω και σε σένα την ίδια ερώτηση: "Πώς γίνεται αυτό;"
Αυτό ρώτησα και παιδικό φίλο μου -γιατρό- όταν κι αυτός (από ενδιαφέρον) μου πρότεινε το ίδιο.
gigenis έγραψε:Αν καταφέρεις να κοιμηθείς με τη μάσκα, κερνάω μπύρα!
Την κερνάς την μπύρα!!:lol::lol: Όχι μόνο κατάφερα και κοιμήθηκα με τη μάσκα, τη μηχανή, και 26 καλώδια/αισθητήρες κολλημένα πάνω μου, αλλά έκανα και φοβερό ύπνο!!:o:o
Την περασμένη Παρασκευή-πρωί, που ξύπνησα (με τη μάσκα) δεν είχα -όλη μέρα- καμμία αίσθηση υπνηλίας! Η μηχανή ήταν αυτόματη, και συντόνιζε τον ρυθμό της με τον δικό μου ρυθμό αναπνοής. Κι έτσι όλα πήγαν καλά.
Στην πρώτη μέτρηση -χωρίς μάσκα- ο ύπνος μου είχε χαρακτηριστεί 'λίαν επιεικώς "Σκουπίδια"'. Στη δεύτερη μέτρηση -με τη μάσκα- -και στις καταγεγραμμένες μετρήσεις- η βελτίωση (όπως καταγράφηκε) ήταν θεαματική.
hitca έγραψε:Πέρα από το ιατρικό μέρος για το συγκεκριμένο θέμα πού αντιμετωπίζεις, θα πρότεινα επίσης να ξεκινήσεις άμεσα εάν είναι δυνατόν αεροβική γυμναστική, ακόμα καλύτερα κολύμπι....
Φίλε μου Αχιλλέα, πριν από αρκετά χρόνια είχα συνδυάσει το 'πήγαινε-έλα στη δουλειά' με περπάτημα... Ήταν κάποια χιλιόμετρα πορεία!
Τα χρόνια όμως πέρασαν, και τώρα οι συνθήκες δεν μου επιτρέπουν τέτοιες 'πολυτέλειες'.
Αν 'με το καλό' στρώσουν κάπως τα πράγματα, με το μηχανάκι-μάσκα, και δεν χρειάζεται να κοιμάμαι σαν την αρκούδα, τότε ίσως ξαναρχίσω κάποιες τέτοιες πορείες... Βαθμιαία αυξανόμενες, όπως και τότε. Προς το παρόν όμως τίποτα από αυτά :(

Αδέλφια, νά'στε καλά όλοι για την όποια ανταπόκρισή σας.
Υγεία σε όλους μας, για να χαιρόμαστε τη Ζωή μας, κι Ευτυχία σε όλους μας, για να χαιρόμαστε (και να διατηρούμε) την Υγεία μας!!:pint::pint::pint::pint::pint::pint::pint::pint:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Αύγ 2013 09:49

Αδέλφια, εδώ είμαι πάλι!:D:D
Πολλή Καλημέρα και Καλό Μήνα σας!:D
Στους αδελφικούς φίλους, που μου συμπαρίστανται σε κάθε ανάγκη και σε κάθε ευκαιρία, έχω πολύ καλά νέα να φέρω.
Πριν από κάποιες μέρες, κατάφερα να ολοκληρώσω την έρευνα αγοράς, αναφορικά με ποιότητες, κόστη, κλπ σχετικά με το μηχάνημα υποστήριξης αναπνοής (στον ύπνο). Πριν τρεις μέρες (τη Δευτέρα) αξιώθηκα και το έχω στο σπίτι... Επιτέλους!!!! Μετά από ~4 μήνες!!!
Κόστισε 1050Ευρώ, από τα οποία το 75% είναι συμβολή του ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ) και το 25% (262,5 Ευρώ) είναι η δική μου συμβολή! Καλή 'φάση' δεν είναι;
Η Εταιρεία που μου πούλησε το μηχάνημα, ανέλαβε και κατέθεσε όλα τα απαραίτητα χαρτιά στο ΙΚΑ της Καλλιθέας, και όπως με πληροφόρησαν, σε κάποια στιγμή μέσα στον Αύγουστο, τα χρήματα θα έχουν κατατεθεί στον Τραπεζικό Λογαριασμό, όπου κατατίθεται κι ο μισθός μου.
Είμαστε ακόμα σε φάση εξοικείωσης-φλερτ :P με το 'μηχανάκι'. Ωστόσο, μέρα τη μέρα τα πράγματα βελτιώνονται ταχύτατα.
gigenis έγραψε:Αν καταφέρεις να κοιμηθείς με τη μάσκα, κερνάω μπύρα!
Φίλε gigenis ετοιμάσου για καφάσι.:D Αφ'ενός η αναισθησία μου κατά τον ύπνο, αφ'ετέρου η φοβερή συνεργατικότητα/προσαρμοστικότητα του μηχανήματος μου χαρίζουν έναν ονειρεμένο ύπνο!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 01 Αύγ 2013 12:35

Ααα φίλε George τώρα το είδα αυτό το θέμα..
Χαίρομαι που βρήκες λύση στον πρόβλημα σου και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά όπως θέλεις! :D

Αν και έχω ψάξει για διάφορα ιατρικά θέματα κατά καιρούς για την περίπτωση σου δεν είχα κοιτάξει κάτι..
Δηλαδή για να καταλάβω καλά η περίπτωση σου δεν είχε σχέση με κάποιο πρόβλημα στο διάφραγμα .. (?)

Το μηχάνημα που πήρες έχει σχέση με τους γνωστούς Συμπυκνωτές Οξυγόνου ?

Εικόνα

Κάποια στιγμή έψαχνα στοιχεία για αυτούς για κάποια περίπτωση,
αλλά τελικά δεν είχα εμπειρία με αυτούς.
Ωραία πάντως, ευτυχώς θα σου καλύψει ένα ποσοστό και ο ΕΟΠΥΥ! :wink:

Να σου πώ πάντως έχω και εγώ κάποιο σχετικό πρόβλημα άραγε ? :P
Δεν ξέρω αν και βρήκα εύκολα λύση για μένα! 8)
Εγώ βασικά δεν μπορώ να κοιμηθώ με χαμηλό μαξιλάρι.
(Μικρό πρόβλημα στην αναπνοή ή και πνίγομαι κάποιες φορές με το σάλιο μου!) 8)

Οπότε χρειάζεται να συνδυάσω κατάλληλα 2 μαξιλάρια για να έχω σε κάποιο ύψος το κεφάλι μου!
Και ευτυχώς λύνεται έτσι το πρόβλημα μου! :P

--------------------------------------------------------------------

Υ.Γ. Οι μπύρες κάνουν καλό και στα νεφρά!
Ιδίως τώρα το καλοκαίρι! :wink:
Κάποια καλοκαίρια είχα πάθει κολικό νεφρού λόγω μικρής αφυδάτωσης!
Οπότε τώρα τις τιμώ και εγώ δεόντως!! :P

- 10 καλά της μπύρας που δεν ήξερες ότι υπάρχουν :wink:
http://www.otherside.gr/2012/04/10-kala ... -uparxoun/
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Αύγ 2013 15:12

Enigma έγραψε:....Δηλαδή για να καταλάβω καλά η περίπτωση σου δεν είχε σχέση με κάποιο πρόβλημα στο διάφραγμα .. (?) ....
Πρόβλημα στο διάφραγμα είναι ένας από τους λόγους που εμποδίζουν την ομαλή εισπνοή.
Άλλοι λόγοι είναι: 1) Υπερτροφικές Αμυγδαλές 2) Χαμηλή Σταφυλή και φυσικά 3) Παραπανίσια Κιλά (δημιουργείται 'προγούλι' στον λαιμό, που με τη σειρά του πιέζει τον φάρυγγα.
Εγώ έχω πολλά παραπανίσια κιλά, που πρέπει να εξατμιστούν! Μεγάλες αμυγδαλές αβέβαιης σημασίας/συμβολής στο πρόβλημα. Αυτά!
Οπότε ο ΩΡΛ μου ήταν κατηγορηματικός!: "Πρώτα παίρνεις το μηχάνημα! Μετά χάνεις πολλά κιλά! Και ύστερα βλέπουμε τι θα γίνει με τις αμυγδαλές!" (Οι οποίες -με ειδικές εξετάσεις αίματος- αποδεικνύονται και λειτουργικότατες!) παρακαλώ. Κι αυτό (επειδή δεν υπάρχουν τυχαία στον οργανισμό μας, αλλά είναι γραμμή αντιμικροβιακής άμυνας) είναι ένας ακόμα λόγος που κάνει τον ΩΡΛ μου (μολονότι Χειρουργός) να διστάζει αρκετά να βάλει λεπίδι πάνω τους. (Χώρια την πασίγνωστη μετεγχειρητική ταλαιπωρία από την οποία θα πρέπει να περάσω...)
Enigma έγραψε:....Το μηχάνημα που πήρες έχει σχέση με τους γνωστούς Συμπυκνωτές Οξυγόνου ?
Όχι. Ανήκει στην κατηγορία CPAP, όπως αυτά:Εικόνα για παράδειγμα.
Το δικό μου μάλιστα, μοιάζει λιγάκι με το πρώτο από αριστερά.
Δεν παρέχουν Οξυγόνο! Είναι 'έξυπνοι συμπιεστές' ατμοσφαιρικού αέρα, του χώρου στον οποίο βρίσκονται.
Έχουν κατάλληλους αισθητήρες άπνοιας, υπόπνοιας, υπέρπνοιας.
Το μηχάνημα, με κατάλληλη προρύθμιση μπορεί να αισθανθεί έναρξη επεισοδίου άπνοιας/υπόπνοιας. Τότε συμπιέζει κατάλληλα, μέσω εύκαμπτου σωλήνα και μιάς μάσκας σιλικόνης, αέρα του δωματίου, ώστε -απλώς- να αναπνεύσει ο οργανισμός. Η μάσκα μπορεί να καλύπτει μόνο τη μύτη (Α τύπος), ή τη μύτη και το στόμα (Β τύπος)
Για την 'υπέρπνοια', που ανέφερα: Μετά από τη συμπίεση του αέρα, το μηχάνημα θα 'αντιληφθεί' πότε φτάνει το όριο της Φυσιολογικής Εισπνοής, και θα μειώσει ραγδαία την πίεση, προκειμένου να μην κουράσει -μηχανικά- το αναπνευστικό σύστημα.
Σαφώς 'αντιλαμβάνεται', επίσης, και την περίοδο εκπνοής, οπότε και μένει σε ετοιμότητα, μέχρι την έναρξη της επόμενης εισπνοής, και την ανίχνευση του επόμενου -πιθανού- επεισοδίου.... Οπότε και θα επέμβει πάλι μέχρι τον επόμενο κύκλο.

Το δικό σου πρόβλημα, θυμάμαι από παιδάκι, ν'ακούω στο σόϊ, στους φίλους, τους γνωστούς και τις παρέες αυτό το πρόβλημα να συμβαίνει αρκετά συχνά. Μάλλον Ορθοπεδικοί, ή ΩΡΛάδες, μπορούν να μιλήσουν για την όποιαν αιτία.
Πάντως αφού λύνεται τόσο απλά, "Μην το πεις ούτε του παππά!":shhh:
Enigma έγραψε:Κάποια καλοκαίρια είχα πάθει κολικό νεφρού λόγω μικρής αφυδάτωσης!....
Στη μαγική αυτή λέξη, που έχω τονίσει τόσο, αντιστοιχεί μία -και μόνη- λέξη: Νερό! Είναι το μόνο προϊόν της Φύσης ειδικό για τέτοιες φάσεις.
Ο όρος που ανέφερες είναι: αφυδάτωση Έχει απ'ευθείας σχέση με 'Ύδωρ'->'Νερό'.
Διαφορετικά θα ήταν κάποιος άλλος όρος. Π.χ. 'Αβιταμίνωση', 'απομπύρωση' (λέμε τώρα :wink: ) κλπ.
Όσον αφορά δε τις 'σπόντες' για μπύρες, αυτές -παρακαλώ- προς Gigenis μεριά :lol: :lol: , που έβαλε και το στοίχημα! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 01 Αύγ 2013 15:33

Aα μάλιστα κατάλαβα George! :wink:

Από αμυγδαλές δεν έχω κάποια εμπειρία στον οικογενειακό κύκλο.. 8)

Πάντως είναι καλό να ψάχνεις όλες τις δυνατές (ή και νεότερες..) λύσεις που υπάρχουν για κάποιο ιατρικό πρόβλημα, και σε συνεργασία με τον γιατρό σου αποφασίζεις!
Μάλιστα εάν δεν γνωρίζεις καλά τον όποιο ιατρό ή δεν έχεις και πολλές συστάσεις για αυτόν καλή είναι και μία δεύτερη γνώμη! 8)

Τώρα έμαθα και για τα CPAP!
Thanks George!

Ευτυχώς δεν είναι σαν τα άλλα μπαουλάκια που σου είπα! 8)
Πάντως αν και "μικρά" είναι αρκετά ακριβά και αυτά! :P

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο για το νερό!!
Απλώς είχα συνηθήσει να πίνω κατά την διάρκεια της ημέρας πολλά διάφορα άλλα πράγματα (καφέδες, χυμούς, αναψυκτικά κτλ..) οπότε είχε περιοριστεί η κατανάλωση νερού..
Έτσι μπορούμε να πούμε ότι η μπύρα είναι μία καλή 2η επιλογή μετά το νερό! :P
Και βέβαια παν μέτρον άριστο.. δεν το παρακάνουμε σε οποιοδήποτε πράγμα!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Αύγ 2013 19:50

[Off-topic]
Enigma έγραψε:....Έτσι μπορούμε να πούμε ότι η μπύρα είναι μία καλή 2η επιλογή μετά το νερό! :P....
Και Φυσικά ΚΑΙ Κάθετα ΌΧΙ καλέ μου φίλε Enigma!!! Η μπύρα, όπως και κάθε ποτό της κατηγορίας της, περιέχει αλκοόλ!!
Ο οργανισμός -άκουσον-άκουσον- θεωρεί το αλκοόλ ως μέτριο δηλητήριο!! Αμέσως μόλις αντιληφθεί είσοδο αλκοόλ στο σύστημα, το στέλνει -το ταχύτερο δυνατόν- στο συκώτι για διάσπαση.
Γι'αυτό οι συστηματικοί πότες, και οι εξαρτημένοι, έχουν/αποκτούν -τελικά- πρόβλημα στο συκώτι!
Φυσικά κατανάλωση με μέτρο, κάνει το μέτριο δηλητήριο, σοβαρό φάρμακο ενάντια σε πολλές πιθανές παθήσεις. Εξάλλου τα περισσότερα 'τεχνητά' φάρμακα είναι και ήπια/μέτρια δηλητήρια. Γι'αυτό δεν παίρνουμε όποιο φάρμακο θέλουμε, όποτε θέλουμε, σε όση ποσότητα θέλουμε, κι επί όσο χρόνο θέλουμε!!! Δεν είναι τυχαία -στη Γλώσσα μας- η τόσο μικρή απόσταση που χωρίζει -ηχητικά- τη λέξη "Φάρμακο", από τη λέξη "Φαρμάκι"! :wink:
Αν το καλοσκεφτήτε... Οι λέξεις αυτές μπερδεύονται στο στόμα μας, το ίδιο εύκολα, όσο μπορούν να μπερδευτούν και στην πραγματικότητα. :wink:
Έτσι και η μπύρα, από τη Φύση, έχει τόσο την Ιδιότητα του Φαρμάκου, όσο και του Φαρμακιού. Δηλαδή, στα πλαίσια του μέτρου είναι Φάρμακο! Αλλά ως 2η επιλογή μετά το νερό... Με τίποτα!!!! Είναι καθαρόαιμο Φαρμάκι!!!! (Άποψή μου πάντα!)
Μια στυμμένη πορτοκαλάδα, περιέχει πολύ περισσότερο νερό, πέρα από τις βιταμίνες και τα υπόλοιπά της![\Off-topic]
Enigma έγραψε:....Ευτυχώς δεν είναι σαν τα άλλα μπαουλάκια που σου είπα!8)....
Η Τεχνολογία δεν εξελίσσεται μόνο στους ημιαγωγούς. Εξελίσσεται και στους ηλεκτροκινητήρες! Έχουν μικρήνει αφάνταστα, σχετικά πάντα με την αποδιδόμενη ιπποδύναμη. Έχουν γίνει τόσο αθόρυβοι, ώστε να ακούς μόνο το ρεύμα του συμπιεσμένου αέρα καθώς ρέει, σταματάει, υποχωρεί/αναρροφάται!!
Το συνήθισα ταχύτατα!
Αν δεν μπορώ να κοιμηθώ, δεν θα μου φταίει ο αέρας απ'το μηχάνημα... Θα μου φταίνε όλα (και η Τρόϊκα μέσα) :D
Enigma έγραψε:....Πάντως αν και "μικρά" είναι αρκετά ακριβά και αυτά!:P ....
Αφ'ενός δεν απευθύνονται σε τόσο ευρύ καταναλωτικό κοινό, όπως αυτό των PC........ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!
Αφ'ετέρου έχουν/πουλάνε εξίσου προηγμένη τεχνολογία (ηλεκτρονική-ψηφιακή-ηλεκτρική-μηχανική).
Φυσικά κι εδώ υπάρχει το φτηνιάρικο! (Το αντίστοιχο του TURBO-X) Αλλά .... Τι να πει κανείς;
Έχω κάνει αιματηρές οικονομίες, ακριβώς για τον φόβο της ανάγκης τέτοιων καταστάσεων/δαπανών.
Παιδιά σήμερα 1η Αυγούστου είμαι 8 μήνες ΤΕΛΕΙΩΣ Άκαπνος (από την Πρωτοχρονιά, και από ~3 πακέτα). Είδα κι απόειδα και το έκανα ως δική μου αύξηση στον εαυτό μου! :P Χώρια το θέμα Υγεία, που -ίσως- δεν μετριέται όπως το χρήμα, αλλά μήνα με τον μήνα φαίνεται ξεκάθαρη η αλλαγή!!
Και πάλι όμως, μετρητά είχα μόνο τα μισά. Τα υπόλοιπα βρέθηκε φοβερή φίλη, που μου τα δάνεισε -χωρίς καμμία συζήτηση-, για τέτοιο σκοπό!
Βλέπεις... Ο ΕΟΠΥΥ θα αποδώσει το 75% της αξίας του, αλλά αφού 'δει' απόδειξη αγοράς!
Οπότε έπρεπε πρώτα να τα δώσω εγώ Όλα στην Εταιρεία, κι από 'κει και μετά να πάρω πίσω το 75%.
Αν δεν τα είχα, ή δεν τα έβρισκα κάπως, το όλο πλάνο πήγαινε κατ'ευθείαν στον Αγύριστο!

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 01 Αύγ 2013 20:30

Λοιπόν, επειδή με το ροχαλητό και τη διακοπή αναπνοής είχα σοβαρότατο πρόβλημα ας σου πω και εγώ την πρόταση μου.

Πριν πάρεις μηχανήματα και τα λοιπά, χάσε τα κιλά που πρέπει να χάσεις!

Ήμουν 120 κιλά, και ροχάλιζα σαν αμαξοστοιχεία. Δε μπορούσε να κοιμηθεί άνθρωπος ούτε στο διπλανό δωμάτιο, ενώ στο στρατό, ξύπναγα κάθε βράδυ τη μισή μονάδα.
Πολλές φορές η γυναίκα μου, το βράδυ με ξύπναγε επειδή τρόμαζε λόγω της άπνοιας η οποία ήταν αρκετά έντονη.

25 κιλά λιγότερος πλέον ΔΕΝ ΡΟΧΑΛΙΖΩ ΚΑΝ! πρόσεξε, δε μειώθηκε, ΚΟΠΗΚΕ. Ούτε ροχαλητό, ούτε άπνοιες.

Δε χρειάστηκε ούτε μηχανήματα, ούτε επεμβάσεις ούτε τίποτα. Απλά οι διογκωμένες αμυγδαλές σε συνδιασμό με το ψιλοπειραγμένο διάφραγμα και το πολύ μικρό περιθώριο που είχε ο λαιμός μου λόγω κιλών, είχε δημιουργήσει το πρόβλημα.

Κάνε μια μεγάλη παλικαριά και διώξε πρώτα τα κιλά, πριν αποφασίσεις οτιδήποτε άλλο.
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Αύγ 2013 22:39

Δεν ξέρω για την άπνοια αλλά το ροχαλητό είναι άσχετο με τα κιλά. Στο στρατό που είχα φτάσει να είμαι 70 κιλά έριχνα ροχαλητά ασταμάτητα και ένα κ@@@@ο ακόμα λιγότερο από μένα έριχνε τέτοιο ροχαλητό που όσο ψόφιος και αν ήμουνα με ξύπναγε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες