Γνωμες για συστημα Η/Υ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
katsaroulhs

Γνωμες για συστημα Η/Υ

Δημοσίευση από katsaroulhs » 12 Απρ 2013 03:24

Γεια και χαρα!! :)

Εχω σκοπο να φτιαξω εναν Η/Υ για παιχνιδια κυριως, και θα ηθελα εφοσον ειναι εφικτο την γνωμη σας που σιγουρα ξερετε καλυτερα απο εμενα, Μπορω να δωσω πανω - κατω 800 ευρω.

Εχω κανει ενα συστημα με πραγματα απο το πλαισιο και θα ηθελα να μου πειτε αν τα βρισκεται σωστα και τι αλλο προτενετε.

Το συστημα ειναι:

Intel Core i5 3570K
Gigabyte Z77-D3H
Palit GTX 650Ti OC 1GB
Corsair RAM DDR3 4GB Dimm 1600MHz Vengeance
Seagate ST500DM002 500GB HDD 3.5"
iMemory iMemory 850W
Corsair Carbide 200R
Corsair Hydro Series H60 2013 edition

Αυτα βγαινουν γυρω στα 850 ευρω.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει με το θεμα μου.

Χαρηκα για την γνωριμια, Ανδρεας.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γνωμες για συστημα Η/Υ

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Απρ 2013 09:48

Fail συστηματάκι.

Ψύχτρα δεν χρειάζεσαι εξτρα, η intel που έρχεται με τον επεξεργαστή μια χαρά είναι ακόμα και για λίγο overclocking (μέχρι 4ghz πάει σταθερά).

Το τροφοδοτικό απλά fail, πολλά watt που δεν χρειάζονται και μικρή εγγύηση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δες καλύτερα τα 600-650 watt της corsair που κάνουν γύρω στα 70.

Με τα 100 ευρώ που γλυτώνεις χοντρικά πας στην GTX660. Η 650 ναι μεν είναι καλή αλλά θεωρείτε entry gaming κάρτα. Αν παίζεις LOL και παιχνιδάκια στο facebook βέβαια κράτα την 650 δεν θα σου χρειαστεί τίποτα παραπάνω.

Μετά για τη μνήμη, επειδή δεν το αναφέρεις απλά ελπίζω να πάρεις 2 τέτοιες να τις κάνεις 8gb dual channel αλλιώς δεν έχει νόημα.

Για τον επεξεργαστή μπορείς να γλυτώσεις 40 ευρώ πηγαίνοντας στον i5 3470. Δεν είναι ξεκλείδωτος μεν αλλά η διαφορά σε απόδοση (200mhz) είναι αμελητέα μπροστά στη χρηματική διαφορά.

Καλό είναι να βάλεις στο σύστημα έναν SSD. Τα 120gb είναι μια καλή χωρητικότητα για να πεις θα έχεις τα windows και 3-4 παιχνίδια που παίζεις πιο συχνά. Αν έχεις κάποιο παλιό σκληρό sata, ή εξωτερικό μπορείς να μην πάρεις καν συμβατικό δίσκο και να χρησιμοποιήσεις εκείνον για αποθηκευτικό χώρο.

Τέλος αν ψάξεις ένα ένα τα κομμάτια από το skroutz και δώσεις ένα μεροκάματο σε ένα παλικάρι να στο στήσει θα σου βγει αρκετά πιο φθηνά από ότι να το πάρεις όλο από το πλαίσιο απλά χάνεις το ατού ότι αν χαλάσει κάτι πας όλο το πύργο στο πλαίσιο και στο φτιάχνουν ενώ στην άλλη περίπτωση πρέπει να βγάλεις το part που χάλασε και να το πας στο μαγαζί που αγοράστηκε.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

katsaroulhs

Γνωμες για συστημα Η/Υ

Δημοσίευση από katsaroulhs » 12 Απρ 2013 10:22

giannis17 έγραψε:Fail συστηματάκι.

Ψύχτρα δεν χρειάζεσαι εξτρα, η intel που έρχεται με τον επεξεργαστή μια χαρά είναι ακόμα και για λίγο overclocking (μέχρι 4ghz πάει σταθερά).

Το τροφοδοτικό απλά fail, πολλά watt που δεν χρειάζονται και μικρή εγγύηση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δες καλύτερα τα 600-650 watt της corsair που κάνουν γύρω στα 70.

Με τα 100 ευρώ που γλυτώνεις χοντρικά πας στην GTX660. Η 650 ναι μεν είναι καλή αλλά θεωρείτε entry gaming κάρτα. Αν παίζεις LOL και παιχνιδάκια στο facebook βέβαια κράτα την 650 δεν θα σου χρειαστεί τίποτα παραπάνω.

Μετά για τη μνήμη, επειδή δεν το αναφέρεις απλά ελπίζω να πάρεις 2 τέτοιες να τις κάνεις 8gb dual channel αλλιώς δεν έχει νόημα.

Για τον επεξεργαστή μπορείς να γλυτώσεις 40 ευρώ πηγαίνοντας στον i5 3470. Δεν είναι ξεκλείδωτος μεν αλλά η διαφορά σε απόδοση (200mhz) είναι αμελητέα μπροστά στη χρηματική διαφορά.

Καλό είναι να βάλεις στο σύστημα έναν SSD. Τα 120gb είναι μια καλή χωρητικότητα για να πεις θα έχεις τα windows και 3-4 παιχνίδια που παίζεις πιο συχνά. Αν έχεις κάποιο παλιό σκληρό sata, ή εξωτερικό μπορείς να μην πάρεις καν συμβατικό δίσκο και να χρησιμοποιήσεις εκείνον για αποθηκευτικό χώρο.

Τέλος αν ψάξεις ένα ένα τα κομμάτια από το skroutz και δώσεις ένα μεροκάματο σε ένα παλικάρι να στο στήσει θα σου βγει αρκετά πιο φθηνά από ότι να το πάρεις όλο από το πλαίσιο απλά χάνεις το ατού ότι αν χαλάσει κάτι πας όλο το πύργο στο πλαίσιο και στο φτιάχνουν ενώ στην άλλη περίπτωση πρέπει να βγάλεις το part που χάλασε και να το πας στο μαγαζί που αγοράστηκε.
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Εχεισ δικιο σε ολα δεν μπορω να πω και αυτο με το skroutz που λες μαλλον θα κανω διοτι και απο το πλαισιο δεν ειχα σκοπιο να το παρω ετοιμο, αλλα κομματι-κομματι, επομενως δεν θα ειχα κατι αλλο εξτρα. Θα ηθελα επισης να μου πεις την γνωμη σου για τα AMD και ATI συστηματα. Αξιζει να παω κατα εκει? Διοτι οι τιμες ειναι χαμηλοτερες. Και αν ναι προτεινε μου CPU, MBoard και VGA.

Και παλι σε ευχαριστω πολυ που ασχολησε!!!

EDIT: Ξεχασα να σε ρωτησω, εισαι σιγουρος για την ψυκτρα? Διοτι εχω ενα PC με τους πρωτους i7 το οποιο χωρις ψυκτρα ανεβαζε κατι 80-αρια...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γνωμες για συστημα Η/Υ

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Απρ 2013 19:37

Δεν αξίζει να πας σε AMD, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχουν κάτι καλύτερο να δώσουν σε σχέση με intel-nvidia αλλά παραμένουν πολύ καλά συστήματα για entry level gaming. Αν δηλαδή είχες budget μέχρι 400 ευρώ για να παίζεις παιχνίδια πήγαινες αναγκαστικά σε AMD σύστημα με APU.

ΥΓ. ναι είμαι σίγουρος για την ψύχτρα. Μη ξεχνάς ότι οι i7 ξεκινάνε από 130watt κατανάλωση ενώ ο i5 έχει μέγιστο 75watt. Όσα περισσότερα watt τόσο μεγαλύτερη και η απώλεια σε θερμότητα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

katsaroulhs

Γνωμες για συστημα Η/Υ

Δημοσίευση από katsaroulhs » 12 Απρ 2013 20:21

giannis17 έγραψε:Δεν αξίζει να πας σε AMD, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχουν κάτι καλύτερο να δώσουν σε σχέση με intel-nvidia αλλά παραμένουν πολύ καλά συστήματα για entry level gaming. Αν δηλαδή είχες budget μέχρι 400 ευρώ για να παίζεις παιχνίδια πήγαινες αναγκαστικά σε AMD σύστημα με APU.

ΥΓ. ναι είμαι σίγουρος για την ψύχτρα. Μη ξεχνάς ότι οι i7 ξεκινάνε από 130watt κατανάλωση ενώ ο i5 έχει μέγιστο 75watt. Όσα περισσότερα watt τόσο μεγαλύτερη και η απώλεια σε θερμότητα.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, να'σαι καλα. Θα ακολουθησω αυτο που μου λες και θα δειξει το πραγμα :).

katsaroulhs

Γνωμες για συστημα Η/Υ

Δημοσίευση από katsaroulhs » 15 Απρ 2013 11:02

Μιας και ανοιξα αυτο το θεμα, θα ηθελα λιγο βοηθεια για αλλη μια φορα. Θελω να μου "φτιαξει" καποιος που εχει χρονο, ενα PC στο internet. Το budget μου ειναι 800 ευρω. Θελω ΜΟΝΟ την μοναδα και τιποτα αλλο. Και εννοειται οτι ειδους ψυξη μπορει να χρειαστει και ενα κουτι που θεωρειτε καλο. Επισης αν καποιος ασχοληθει θα ηθελα να μου πει και απο ποια μαγαζια τα βρηκε αυτα.

Ευχαριστω και παλι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες