Εισαγωγη "αλγοριθμου" σε calc

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
paralytic poison

Δημοσίευση από paralytic poison » 14 Απρ 2013 04:48

Εκανα μια αναζητηση στο φορουμ και δεν βρηκα κατι σχετικο, ελπιζω να μην επαναλαμβανω καποια παλαιοτερη απορια.
Εχω ψαξει αρκετα στο google αλλα δεν βρηκα καποια απαντηση στο προβλημα μου.
Να τονισω οτι δεν εχω δουλεψει καθολου εφαρμογες γραφειου, διαλεξα το calc αντι για το excell απλα επειδη ειναι δωρεαν και δεν θελω να κανω κατι ιδιετερα πολυπλοκο.

Αυτο που θελω να κανω και δεν βρισκω το πως, ειναι να πολαπλασιαζω το περιεχομενο του Β1 με αυτο του C1 και να βγαζει το αποτελεσμα στο D1, του B2 με του C2 στο D2 κλπ. Δεν βρησκω ομως τροπο να γινετε αυτοματα. Μπορω δηλαδη να γραψω σε καθε κελι =product b1;c1 κλπ, αλλα δεν θα δουλευω μονο εγω το φυλο και θελω να γινεται αυτοματα για ολα τα κελια. Προσπαθησα να το εισαγω σαν αλγοριθμο αλλα απετυχα... Καμια βοηθεια;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Απρ 2013 13:32

Αν κατάλαβα καλά, ζητάς κάτι πολύ απλό...
Πας και κάνεις κλικ στο D1 και πληκτρολογείς =B1*C1 (τα B1, C1 μπορείς και να μην τα πληκτρολογήσεις, απλά να τα επιλέξεις με το ποντίκι δηλαδή πληκτρολογείς = επιλέγεις B1 πληκτρολογείς * επιλέγεις C1) και πατάς Enter.
Τώρα σου έχει εκτελέσει την πράξη και σου εμφανίζει το αποτέλεσμα στο D1.
Τώρα αν τα υπόλοιπα κελιά είναι στην σειρά δηλαδή θες τα B2*C2, B3*C3 κλπ, τότε κάνεις την εξής κίνηση: σημαδεύεις την κάτω δεξιά γωνία του κελιού D1 που έχει την εξίσωση, μέχρι να γίνει ο δείκτης σταυρουδάκι...κάνεις κλικ και σέρνεις προς τα κάτω, μέχρι να πιάσει το πεδίο όλα τα κελιά που θες να πολλαπλασιάσεις.
Αυτό ήταν, τέλος, τώρα όλα τα κελιά έχουν συμπληρωθεί με την εξίσωση =Bi*Ci, όπου i ο αριθμός της γραμμής...

Δες το βιντεάκι...
http://www.youtube.com/watch?v=3iEexKmbgs4

ΥΓ. Πολύ καλά έκανες και επέλεξες το Calc είναι πάρα πολύ δυνατό εργαλείο!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

paralytic poison

Δημοσίευση από paralytic poison » 14 Απρ 2013 16:17

Σε ευχαριστω πολυ!
Το βιντεακι δεν χρειαστικε καν! Με καληψες με την εξηγιση! Το δοκιμασα και επιασε αμεσως!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες