Απορία περί εκτύπωσης σε .pdf και word!

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billaki84

Δημοσίευση από billaki84 » 14 Απρ 2013 22:12

Καλησπέρα,
Είναι κάτι το οποίο εντόπισα προχθές, και δεν ξέρω τι φταίει. Είχα ένα έγγραφο σε .doc και σε .pdf. Ήθελα να εκτυπώσω το αρχείο σε σελίδες μπρος/πίσω. Ενώ με το .doc είχα τη δυνατότητα να εκτυπώσω όποιες σελίδες ήθελα με μία εντολή, εννοώ να δώσω πχ σελίδες: 1,3,5,7,9.... Με το pdf δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, γιατί είναι απενεργοποιημένη η επιλογή να γράψω ποιες σελίδες θέλω να εκτυπώσω ταυτόχρονα. Αυτό σε τι οφείλεται? Είναι πρόβλημα με τα drivers του εκτυπωτή?
"Ονειρεύτηκα πως περιπλανιόσουν στο σκοτάδι -το ίδιο κι εγώ. Βρήκαμε ο ένας τον άλλο."

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Απρ 2013 20:25

μηπως πρεπει να πατησεις πρωτα το διπλανο radio button για να ενεργοποιηθει το πεδιο;

Άβαταρ μέλους
billaki84

Δημοσίευση από billaki84 » 15 Απρ 2013 20:57

μα είναι απενεργοποιημένο το radio button, δεν με αφήνει να το πατήσω.
"Ονειρεύτηκα πως περιπλανιόσουν στο σκοτάδι -το ίδιο κι εγώ. Βρήκαμε ο ένας τον άλλο."

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Απρ 2013 22:19

Στο word όταν δίνω αριθμούς σελίδων μου επιλέγει το διπλανό radio button αυτόματα.
Στο acrobat reader πρέπει πρώτα να επιλέξω το radio button για να με αφήσει να δώσω αριθμούς σελίδων.
Ποιόν pdf reader χρησιμοποιείς;

Άβαταρ μέλους
billaki84

Δημοσίευση από billaki84 » 18 Απρ 2013 20:54

Τώρα που το κοίταξα λίγο πιο προσεκτικά είδα ότι ανοίγει με ένα πρόγραμμα που εμφανίζεται ως pdf vista και στο about λέει pdf complete special edition ver. 3.5.117. Ενώ με τον adobe reader δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει την επιλογή αυτή? Οι επιλογές που μου δίνει είναι:
1. Να εκτυπωθούν όλα
2. Να εκτυπωθεί η τρέχουσα σελίδα
3. Να επιλέξω απο .... μέχρι .... (δηλαδή να ορίσω πχ από την 1 μέχρι τη 10 σελίδα, χωρίς να μπορώ να ορίσω πχ 1-5,7,9 κτλ)
Ίσως είναι ιδιαιτερότητα του προγράμματος αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες